Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > Final Six LN K: Amerykanki pokonały Brazylię i wygrały grupę

Final Six LN K: Amerykanki pokonały Brazylię i wygrały grupę

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w pierwszym meczu grupowym Final Six Ligi Narodów pokonała Polki, a na zakończenie tej rundy wygrała w czterech setach z Brazylią. Ekipa z USA z dwoma zwycięstwami awansowała do półfinałów. Trafiły do nich również Brazylijki, ale z drugiego miejsca.

Mecz Brazylijek z Amerykankami zaczął się od walki cios za cios. Szybko jednak udane zagrania Jordan Thompson dały tym drugim trzy oczka przewagi. Wprawdzie Tainara Lemes Santos pozwoliła siatkarkom z Ameryki Południowej wrócić do gry, ale po pierwszym czasie technicznym ponownie zaczęły one odstawać od rywalek. Siatkarki z USA raz po raz punktowały blokiem, a w ataku swoje robiła Jordan Larson, przez co wydawało się, że kontrolują boiskowe wydarzenia. Brazylijki stać było na jeden zryw. Przy zagrywce Mary Ferreiry Leao zbliżyły się do przeciwniczek na jedno oczko, lecz na więcej nie było ich stać. W końcówce ekipa USA punktowała blokiem, w ataku nie zawodziła Larson, a błędy zawodniczek z kraju kawy przypieczętowały ich porażkę w premierowej odsłonie (18:25).

W drugim secie Amerykanki próbowały pójść za ciosem. Szybko odskoczyły od rywalek na dwa oczka, ale udana kontra Amandy Fransisco pozwoliła Brazylijkom wrócić do gry. Z biegiem czasu to one próbowały przejąć inicjatywę na boisku. udało im się to tylko częściowo, bo przy zagrywce Mary wypracowały sobie dwupunktowe prowadzenie. Nie mogły jednak zatrzymać Thompson, a błąd w ataku Amandy sprawił, że to ekipa z USA miała minimalną przewagę na drugim czasie technicznym. Po nim gra siatkarek z kraju kawy zupełnie się posypała. Ich ataki były zatrzymywane przez amerykański blok, a trudne zagrywki Larson budowały przewagę podopiecznych trenera Kiraly-ego. W końcówce w ataku niezawodna była Dana Rettke, a kropkę nad i w tej części spotkania postawiła Thompson (25:19).

Trzecią odsłonę lepiej zaczęły Brazylijki, które po asie serwisowym Lorenne Teixeiry da Silvy odskoczyły od rywalek na dwa oczka. z przewagi nie cieszyły się jednak zbyt długo, bowiem dobra postawa Thompson w ataku sprawiła, że na pierwszym czasie technicznym na prowadzenie wysunęły się już Amerykanki. W kolejnych minutach prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Po jednej stronie siatki wyróżniała się Thompson, a po drugiej – Tandara. Amerykanki jednak popełniały więcej błędów, przez co z biegiem czasu na dwupunktowe prowadzenie ponownie wyszły ich rywalki. Zawodniczki z USA za dużo błędów popełniały w polu serwisowym, przez co nie mogły odrobić strat. W końcówce zostały zatrzymane blokiem, a as serwisowy Amandy dał zwycięstwo Brazylijkom (25:20).
W czwartym secie podopieczne Ze Roberto poszły za ciosem. Po udanej kontrze Mary zbudowały sobie trzypunktowe prowadzenie, ale równie szybko je straciły. Szczelny blok sprawił, że Amerykanki błyskawicznie odrobiły straty. Z biegiem czasu Brazylijki ponownie próbowały złapać odpowiedni rytm, ale zbicia Tandary to było za mało. Duet Larson/Thompson dał dwa oczka przewagi USA na drugim czasie technicznym. Chwile później asa serwisowego dołożyła Rettke, a Amerykanki zbliżały się do sukcesu. Przeciwniczki zbliżyły się jeszcze na jeden punkt, ale mocne zbicia Thompson i pomyłka w ataku Any Pauli odebrały Brazylijkom nadzieję na doprowadzenie do tie-breaka. W końcówce nie do zatrzymania była Thompson, która przypieczętowała wygraną Amerykanek (25:21).

USA,  – Brazylia 3:1
(25:18, 25:19, 20:25, 25:21)

USA: Thompson (33), Larson (13), Foecke (12), Dixon (11), Rettke (7), Carlini (5), Courtney (libero) oraz Robinson
Brazylia: Teixeira (21), Tainara (10), Amanda (8), Leao (7), Ratzke (1), Ana Carolina (1), Natalia (libero) oraz Ana Paula (3), Cristina (3), Macris (1), Gabriela