Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K: Amerykanki bez straty seta pokonały Dominikanę, zacięty mecz dla Niemek

LN K: Amerykanki bez straty seta pokonały Dominikanę, zacięty mecz dla Niemek

W Bangkoku trwa jeden z turniejów Siatkarskiej Ligi Narodów. W pierwszym spotkaniu drugiego dnia rywalizacji Amerykanki bez straty seta, choć nie bez problemów pokonały Dominikanę. W drugim pojedynku ekipa Tajlandii zmierzyła się z Niemkami. Z tego zaciętego pojedynku obronną ręką wyszły siatkarki Niemiec, które triumfowały w tie-breaku.

Od mocnego uderzenia mecz rozpoczęły Amerykanki, swoimi zagrywkami rywalki straszyła Michelle Bartsch-Hackley (3:0). Dobre serwisy, a także solidna postawa w bloku pozwoliły ekipie z Karaibów na doprowadzenie do remisu po 10, ale już chwilę później znów ton rywalizacji nadawały siatkarki z Ameryki Północnej, swoją znaczną przewagę zawdzięczając świetnej grze w polu zagrywki (17:12). Również końcówka należała do Amerykanek, które po kontrze miały piłkę setową, jednak dwa bloki Jineiry Martinez jeszcze przedłużyły partię. Kropkę nad i postawiła dopiero Kelly Murphy atakiem z prawego skrzydła.

Również początek drugiej części meczu należał do ekipy prowadzonej przez Karcha Kiraly’ego (8:4), ale Dominikanki nie składały broni i udało im się odrobić część strat, w czym pomagały im rywalki (9:10). Amerykanki popełniały proste błędy, ale szybko odzyskały kontrolę nad wynikiem (16:12), by znów stracić inicjatywę przez kilka nieporozumień (17:16). Dominikanki grały swoje zarówno w ataku, jak i w bloku, dzięki czemu to one miały oczko więcej (18:17). Amerykanki nie były w stanie odnaleźć swojego poziomu z pierwszej partii, ale to one jako pierwsze miały setbola (24:23). Wykorzystały już pierwszą okazję do zwycięstwa i w tej partii, kończąc ją udanym blokiem.

Tym razem początek seta stał pod znakiem wyrównanej walki (7:7) i dopiero potem trzy oczka zaliczki miały Dominikanki, które jednak równie szybko straciły prowadzenie, oddając inicjatywę ekipie USA (10:12). Długą wymianę wygrały jednak siatkarki z Karaibów, co pozwoliło im nawiązać kontrakt punktowy (13:14) i gra ponownie się wyrównała, w niej minimalna przewaga leżała raz po jednej, raz po drugiej stronie siatki (19:19). Bolesny okazał się błąd dotknięcia siatki przez zespół Marcosa Kwieka (19:22), asem serwisowym popisała się także Bartsch-Hackley. Kimberly Hill dała swojej drużynie piłkę meczową i to ona zakończyła całe spotkanie mocnym zbiciem.

Dominikana: Martinez B. (19), Yonkaira (13), Lisvel (7), Niverka (7), Martinez J. (6), Candida (2), Winifer (libero) oraz Yorkira (libero), Camil (1), Gaila (1) i Vielka
USA: Bartsch-Hackley (19), Hill (16), Gibbemeyer (11), Murphy (10), Lloyd (8), Adams (4), Robinson (libero) oraz Hancock (1) i Wilhite (1)

Dominikana – USA 0:3
(20:25, 23:25, 21:25)

W drugim meczu inicjatywa na początku spotkania leżała po stronie Tajek, które wykorzystywały błędy w przyjęciu rywalek (8:4). Cały czas gospodynie turnieju w Bangkoku utrzymywały swoje prowadzenie (13:9) i dopiero wygrana walka na siatce pozwoliła Niemkom zniwelować straty (11:13). Europejki dołożyły udany blok, nawiązując tym samym kontakt punktowy. To Niemki chwilę później dzięki Jennifer Geerties wyszły na minimalne prowadzenie i one zaczęły nadawać ton rywalizacji (23:20). Tajki się nie poddawały (23:24), jednak dobre zagranie Geerties zakończyło premierową odsłonę.

Pod znakiem wyrównanej walki stał początek drugiej części meczu (6:6), ale świetne zagrywki Denise Hanke sprowadziły zespoły na przerwę techniczną (8:6). Tajki zaczęły solidnie grać blokiem, a w ofensywie nie mogły zapunktować podopieczne trenera Felixa Koslowskiego. (11:13). Nadrobiły to jednak zagrywką Lisa Gründing. Walka cały czas była zacięta i żadna z ekip nie potrafiła narzucić swojego rytmu gry. Mocna kontra Ajcharaporn Kongyot dała gospodyniom dwa oczka zaliczki (21:19), ale błędy nie pozwoliły im postawić kropki nad i. Dobra zagrywka Fromm odwróciła sytuację i zaciętą końcówkę na swoją korzyść rozstrzygnęły Niemki skuteczną kontrą.

Początek trzeciego seta należał do ekipy z Niemiec (8:5), a po przerwie technicznej asa dołożyła Hanke, jednak kiedy arcydługą akcję wygrała Pimpichaya Kokram, chwilę później dobrą zagrywkę dołożyła Hattaya Bamrungsuk, doprowadzając tym samym do remisu (12:12). Tym samym odpowiedziała Maren Fromm, ale świetna gra Tajek w obronie sprawiała, że walka cały czas była wyrównana i obfitująca w długie wymiany (20:20). W ofensywie były gospodynie (24:22) i to im udało się przedłużyć losy tego pojedynku.

Intensywność gry nie zmalała także w pierwszych momentach czwartej partii. Dobrze blokiem zaczęły grać Niemki, wychodząc dzięki temu na przewagę (10:6), ale znów niewiele z niej zostało kilka akcji później (12:11). Scenariusz cały czas się powtarzał – kiedy tylko Europejki były w stanie wypracować sobie zaliczkę, Tajki błyskawicznie odrabiały swoje straty (16:16). Zespół z Niemiec zapunktował blokiem (19:17), jednak dobre serwisy znów odwróciły sytuację, a rywalki nie mogły znaleźć sposobu na zdobycie punktu (21:24). Gospodynie poszły za ciosem, doprowadzając do tie-breaka atakiem z obiegnięcia.

Chociaż jako pierwsze dwupunktowe prowadzenie miały Europejki, to już chwilę później niewielkie prowadzenie leżało po stronie rywalek (6:5). Cały czas gra była na styku (7:7), potężnym atakiem zaimponowała Louisa Lippmann i chwilę później jej drużyna dołożyła blok (10:8). To Lippmann była liderką (12:9), a kontra Fromm dała Niemkom piłkę meczową i to ona atakiem w sam narożnik zakończyła to zacięte spotkanie.

Tajlandia – Niemcy 2:3
(23:25, 26:28, 25:23, 25:22, 10:15)

Tajlandia: Kongyot (22), Bamrungsuk (17), Thinkaow (13), Kokram (11), Tomkom (4), Sittirak (3), Pannoy (libero) oraz Chaisri (libero), Apinyapong (2), Guedpard, Kanthong i Moksri (7)
Niemcy: Lippmann (22), Fromm (19), Schölzel (15),  Gründing (14), Geerties (10), Hanke (9), Dürr (libero) i Vanjak (1), Wezorke i Poll