Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Zwycięstwo Budowlanych Łódź z Minczanką w Mińsku

LM: Zwycięstwo Budowlanych Łódź z Minczanką w Mińsku

Siatkarki Budowlanych Łódź wygrały w Mińsku z Minczanką 3:1, ale nie mogą być pewne awansu do najlepszej ósemki. Budowlane muszą czekać na wyniki z Płowdiw oraz z Conegliano. W przypadku gdy ŁKS wygra jednego seta, podopieczne Błażeja Krzyształowicza awansują do kolejnej rundy.

Dla łódzkiej drużyny ostatni mecz fazy grupowej Ligi Mistrzyń miał bardzo ważne znaczenie, wygrana w stosunku 3:0 dawała Budowlanym awans do najlepszej ósemki drużyn. Do stanu 8:8 obie drużyny grały punkt za punkt, po czym do głosu doszły podopieczne trenera Krzyształowicza. Łodzianki punktowały bezpośrednio z zagrywki, ich grę napędziła Jovana Brakocević i po asie serwisowym Małgorzaty Śmieszek przyjezdne prowadziły 12:9. Seria błędów własnych Budowlanych sprawiła, że to gospodynie z Mińska miały jeden punkt przewagi (14:13). Gra obu drużyn falowała, polska drużyna wypracowała sobie dwupunktową przewagę po asie serwisowym Oliwii Urban (16:14). Budowlane poszły za ciosem, odrzuciły swoje rywalki od siatki, zdobyły punkty w bloku i po tym jak została zablokowana Bogdana Anisowa, tablica wyników wskazała rezultat 21:17 dla zespołu gości. Do końca seta trwała dominacja łodzianek, a seta atakiem zamknęła Oliwia Urban.

W drugim secie Budowlane na początku prowadziły 3:0, następnie Minczanka zdobyła pięć punktów z rzędu i o przerwę poprosił Błażej Krzyształowicz. Przewaga gospodyń wzrosła do trzech punktów po ataku Aksany Kawalczuk (7:4). Również zespołowi z Mińska przytrafił się przestój, wykorzystały to łodzianki, po raz kolejny odrzuciły swoje rywalki od siatki. Zespół gości punktował bezpośrednio z zagrywki, zdobył punkty w bloku i po błędzie Darii Waladzko prowadził 15:12. Łodzianki dominowały na siatce, asem serwisowym popisała się Oliwia Urban i było 19:15 dla przyjezdnych. Ekipa z Łodzi zamieniała kontrataki w punkty i kontrolowała boiskowe wydarzenia. Zmiany w składzie Minczanki na niewiele się zdały. Przy serii Jaroslavy Pencovej Budowlane prowadziły 21:16, set zakończył się po tym, jak błąd własny popełniły siatkarki z Mińska.

W kolejnym secie tego meczu Budowlane odskoczyły swoim rywalkom na trzy punkty (6:3). Ciężar gry na siebie wzięła Daria Waladzko, siatkarka ta punktowała bezpośrednio w tym elemencie, nieźle zaprezentowała się Wera Salikowa i po jej ataku przewaga gospodyń wzrosła do trzech punktów (14:11). Niemoc polskiej drużyny trwała w najlepsze, Budowlane nie kończyły ataków, nadziewały się na szczelny blok drużyny z Białorusi i po tym jak została zablokowana Brakocević, przegrywały 12:17. Minczanka z niemal każdą akcją powiększała swoją przewagę i po akcji Anisowej miała sześciopunktową zaliczkę (20:14). Zryw łodzianek okazał się mocno spóźniony. Minczanka dowiozła przewagę do końca seta, ostatni punkt zdobyła po bloku na Annie Bączyńskiej.

Ostatni set spotkania od samego początku toczył się po myśli łódzkiej ekipy. Przy serii Femke Stoltenborg Budowlane prowadziły 11:6. Gospodynie nie pozostały dłużne swoim rywalkom, czujnie zagrały na siatce, punktowała Anisowa i po tym jak z piłki przechodzącej zaatakowała Waladzko, podopieczne trenera Hanczarowa traciły do łodzianek zaledwie dwa punkty (14:16). Przerwa na żądanie wzięta przez trenera Błażeja Krzyształowicza okazała się być dobrym posunięciem, punkty zdobyła Anna Bączyńska oraz Jovana Brakocević i było 19:15 dla zespołu gości. Katarina Sakolczyk pojedynczymi akcjami próbowała poderwać swoje koleżanki do skutecznej gry, ale nie znalazła wśród nich wsparcia. Ostatecznie punktowy blok Pencovej dał zespołowi gości zwycięstwo w tym secie w stosunku 25:21.

Minczanka Mińsk (BLR) – Budowlani Łódź (POL) 1:3
(19:25, 19:25, 25:18, 21:25)

Minczanka: Stoliar (16), Anisowa (11), Sakolczyk (13), Kawalczuk (10), Waladzko (8), Szasz (1) Hanijewa (libero) oraz Salikowa (2) i Fedarynczyk (libero)
Budowlani:  Śmieszek (6), Brakocević (25), Pencova (11), Stoltenborg (6), Urban (13), Bączyńska (9), Stenzel (libero)