Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Znamy komplet drużyn w fazie grupowej

LM: Znamy komplet drużyn w fazie grupowej

Zakończyły się kwalifikacje do Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń. Do fazy grupowej rozgrywek żeńskich awansowały brązowe medalistki mistrzostw Polski, Grot Budowlani Łódź oraz niemiecki zespół Allianz MTV Stuttgart. Do fazy grupowej Ligi Mistrzów z kwalifikacji dostały się zespoły United Volley Frankfurt oraz francuski Chaumont VB.

W Lidze Mistrzyń we wtorek rozegrano dwa mecze rewanżowe ostatniej rundy kwalifikacji. Grot Budowlani Łódź przegrywali już 1:2 w wyjazdowym meczu z ASPTT Mulhouse i niewiele brakowało, a doszłoby do „złotego seta”. Łodzianki jednak w czwartej partii zagrały wyśmienicie i rozstrzygnęły losy awansu. Tie-break, który miał już znaczenie symboliczne, również padł łupem drużyny prowadzonej przez trenera Błażeja Krzyształowicza i to łodzianki zagrają w grupie C Ligi Mistrzyń z Minczanką Mińsk, RC Cannes i Igor Gorgonzola Novara. Więcej o meczu tutaj.

W drugim meczu Allianz MTV Stuttgart podejmował rumuński zespół Volei Alba Blaj. W pierwszym meczu górą były siatkarki z Blaj, które wygrały 3:1. W rewanżu jednak role były odwrócone. Niemiecki zespół od samego początku grał świetnie i wygrał pierwszego seta do 19. W drugiej partii początkowo przewagę miały przyjezdne, potem jednak drużyna ze Stuttgartu dogoniła rywala i pewnie wygrała do 17. Trzeci set to prawdziwy pogrom. Gospodynie prowadziły 8:0, potem 16:4, ostatecznie wygrywając do 11 i całe spotkanie 3:0. Do rozstrzygnięcia kwestii awansu był więc potrzebny „złoty set”. Allianz Stuttgart poszedł za ciosem i wygrał go 15:7, awansując do grupy A Ligi Mistrzyń. W niej zmierzy się z Vakifbankiem Stambuł, Beziers VB i Maritzą Płowdiw. W meczu rewanżowym najskuteczniejszą zawodniczką niemieckiej ekipy była Paige Tapp (18 pkt.). W zespole gości wyróżniała się Katerina Żidkowa, która zdobyła 14 punktów.

Problemów z awansem do rundy grupowej Ligi Mistrzów nie mieli siatkarze francuskiego Chaumont VB. Po wygranej we własnej hali 3:0 z Vojvodiną Nowy Sad również w rewanżu w Serbii pokonali rywala bez straty seta. Podopieczni trenera Silvano Prandiego tylko na początku pierwszego seta nieco ustępowali rywalom, potem końcówki już należały do nich. Gospodarze w drugiej partii od stanu 13:21 rozpoczęli szaleńczy pościg, ale przegrali tę partię do 23 i kwestia awansu została już rozstrzygnięta. Najwięcej punktów dla francuskiej drużyny zdobyli Taylor Averill (12) i Julien Winkelmuller (11). W drużynie Vojvodiny 11 punktów na swoim koncie zapisał Stevan Simić. W grupie C Chaumont VB rywalizować będzie z Zenitem Sankt Petersburg, ACH Volley Ljubljana i VfB Friedrichshafen.

W drugiej parze rywalizowały zespoły PAOK-u Saloniki oraz United Volley Frankfurt. W pierwszym meczu w Grecji to niemiecki zespół zwyciężył 3:0 i był zdecydowanym faworytem rewanżu. Podopieczni trenerów Stelio Derocco i Rafała Murczkiewicza dwa pierwsze sety spokojnie wygrali do 17, zapewniając sobie awans. W trzeciej partii niemiecki zespół wyszedł już w innym zestawieniu i przegrał do 21, ale w kolejnej partii drużyna z Frankfurtu pokonała rywali 27:25 i wygrała całe spotkanie 3:1. W drużynie United Volleys 13 punktów zdobył Milija Mrdak, który był najskuteczniejszym siatkarzem tego spotkania. Niemiecki zespół trafił do grupy A z Zenitem Kazań, Halkbankiem Ankara i Knack Roeselare.