Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Skra pewnie wygrała i awansowała

LM: Skra pewnie wygrała i awansowała

Siatkarze bełchatowskiej Skry potrzebowali trzech setów, by pokonać rumuńskich rywali w swoim ostatnim meczu grupowym Ligi Mistrzów. Wprawdzie w pierwszym secie to goście mieli piłki setowe, ale bełchatowianie finiszowali skutecznie i ostatecznie awansowali do play-off z drugiego miejsca w grupie D.

Rumuni zaczęli bez kompleksów, od razu wygrali dwie pierwsze akcje i mimo dobrych uderzeń Wlazłego i Lisinaca utrzymywali je w kolejnych akcjach. Skra miała okazję na wyrównanie, ale wtedy w kontrze zatrzymany został Wlazły (4:6). Przyjezdni wykorzystywali skrzydła i środek, nie myląc się w ataku. Dopiero gdy podbity plas gości na punkt w kontrze zamienił Kurek, na tablicy wyników pojawił się remis 8:8. Ekipa z Craiovej jeszcze jakiś czas utrzymywała minimalną nadwyżkę, ale po bloku Nicolasa Uriarte bełchatowianie wyszli na czoło (11:10), a chwilę później kontrą Wlazłego podwyższyła prowadzenie (14:12). Atakujący miał też szansę na zwiększenie dystansu, ale jego kontra wylądowała w siatce (19:18). To się szybko zemściło i po uderzeniu blok-aut Koprivica o czas poprosił trener Blain. S.C.M. Universitatea doprowadził bowiem do remisu 20:20. Po nim Wlazły huknął w aut i w decydującą fazę seta drużyny weszły przy prowadzeniu gości. Szybko sprawy w swoje ręce wziął Kurek i przywrócił nadwyżkę na stronę Skry (22:21). Chwilę później to jednak goście mieli piłkę setową – wykorzystali bowiem kontrę, a Wlazły kiwnął w aut (24:22). To jednak tylko zmotywowało bełchatowian, którzy zaczęli grać w obronie, a seria bloków – najpierw Lisinaca, a później Kurka – dała PGE Skrze okazję na zakończenie seta (25:24). A tę od razu wykorzystał Kurek – uderzając z przechodzącej.

Od początku seta numer dwa bełchatowianie kontynuowali swoją dobrą grę, a po błędzie ustawienia gości mieli trzy punkty nadwyżki (6:3). Co prawda Bala zagrywką odrobił jeden punkt, ale w dalszej części partii nadal widoczna była przewaga Skry, która po bloku Uriarte prowadziła 8:5, po kontrze Penczewa 11:7, a po uderzeniu Lisinaca i błędzie Bali 14:8. Gospodarze złapali swój rytm gry, a rywale byli coraz bardziej zdenerwowani i nieporadni. Po asie serwisowym serbskiego środkowego Skry było już 17:9 dla miejscowych, a ich przewaga nadal rosła. Drużyna z Craiovej mimo że przewaga przeciwników była wyraźna, nie poddawała się i grą w polu szukała okazji do kontr. Gdy S.C.M. zbliżył się do Skry na 14:20, o czas poprosił trener Blain. Po nim jednak nadal solidnie grali rywale. As serwisowy Georgescu oraz udane ataki nie wystarczyły jednak, by odrobić wysokie straty. Piłkę setową bełchatowianie uzyskali dzięki skutecznej akcji w bloku Lisinaca i Kurka, natomiast partię zakończył pojedynczy blok Serba.

Podobnie jak w secie drugim, Skra wypracowała sobie w pierwszych akcjach dwupunktową przewagę, którą podwyższył Kurek, dochodząc na trzeciego w bloku (5:2). Bełchatowianie musieli być bardzo uważni i nie mogli pozwolić sobie na chwilę dekoncentracji, gdyż od razu straty odrabiali rywale. Na pierwszej przerwie technicznej gospodarze zdołali odrobić nadwyżkę i po bloku Penczewa było 8:5. Co kilka wymian bełchatowianie dopisywali punkty bezpośrednio z pola zagrywki, dobrze w tym elemencie radzili sobie Uriarte i Penczew (12:7). Do tego Kurek dołożył też spektakularny blok, a kilka chwil później również punkt z zagrywki (17:11). Im bliżej seta, tym coraz pewniej poczynali sobie siatkarze z Bełchatowa, a kolejne w tym meczu bloki dobrze spisujących się Lisinaca i Penczewa zwiększyły dystans do dziewięciu punktów (21:12). Piłkę setową dała punktująca zagrywka Uriarte (24:13), chwilę później było już po meczu.

PGE Skra Bełchatów (POL) – SCM Un. Craiova (ROU) 3:0
(26:24, 25:18, 25:14)

Skra: Lisinac (13), Wlazły (15), Kurek (13), Kłos (2), Uriarte (4), Penczew (10), Mlczarek (libero) oraz Szalpuk
SCM: Keller (3), Koprivica (2), Stulenkov (11), Bartha, Bala (7), Todor (8), Maries (libero) oraz Georgescu (1), Ene (1), Suson (2) i Olteanu