Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Ruszyła faza grupowa, udany początek polskich drużyn

LM: Ruszyła faza grupowa, udany początek polskich drużyn

Za nami pierwsza kolejka fazy grupowej Ligi Mistrzów. Przez Klubowe Mistrzostwa Świata rozgrywane w Braztylii nie wszystkie drużyny zaczęły już rywalizację. Dwa mecze zostały przełożone, a największą niespodziankę sprawił Jihostroj, który ograł Fenerbahce. Udany start zaliczył mistrz i wicemistrz Polski.

W grupie A rozegrano tylko jedno spotkanie, bowiem derby Italii między Cucine Lube Civitanova i Itasem Trentino zostały przełożone na drugą część stycznia ze względu na udział pierwszego z zespołów w Klubowych Mistrzostwach Świata. W drugim meczu doszło za to do niespodzianki, bowiem Fenerbahce Stambuł przegrało u siebie z Jihostroj Ceske Budejovice. Wprawdzie podopieczni Mariusza Sordyla prowadzili już 2:1, ale ani w czwartej, ani w piątej partii nie potrafili postawić kropki nad i. W całym meczu obie ekipy na porównywalnym poziomie zaprezentowały się w przyjęciu oraz w ataku, ale kluczem do sukcesu czeskiego zespołu okazał się blok, którym punktował 18 razy. Gospodarzom nie pomogło 23 oczek Woutera Ter Maata, tym bardziej, że po drugiej stronie siatki gra rozłożyła się na większą liczbę zawodników.

W grupie B nie było wielkich emocji w starciu dwóch przedstawicieli rosyjskiej Superligi Kusbass Kemerovo wykazał wyższość u siebie nad Fakiełem Nowy Jurengoj. Najwięcej walki było w premierowej odsłonie, w której gospodarze roztrwonili przewagę, wygrywając dopiero po walce na przewagi. W kolejnych setach na rozprężenie już sobie nie pozwolili, nie dając rywalom ugrać żadnej partii. Na przestrzeni całego meczu uzyskali przewagę nie tylko w defensywie, ale także na siatce. W ataku ich skuteczność wyniosła prawie 50%, a do tego dodali 11 bloków. Pierwszoplanowymi postaciami w ich szeregach byli Michaił Szczerbakow i Jarosław Podlesnych, którzy zapisali na swoim koncie po 11 punktów. W drugim pojedynku atut własnej hali wykorzystał Berlin Recycling Volleys, który ograł w trzech setach ACH Volley Ljubljana. Najwięcej walki było w trzeciej odsłonie, w której przyjezdni byli blisko przedłużenia rywalizacji, ale przegrali ją po walce na przewagi. Jedynie w bloku dotrzymali kroku niemieckiej drużynie, a w pozostałych elementach byli od niej zdecydowanie słabsi. Największa dysproporcja widoczna była w ataku, w którym gospodarze przekroczyli ponad 60% skuteczności. Prym w ich szeregach wiódł Benjamin Patch, który wywalczył 17 oczek. Adam Kowalski nie miał udziału w grze.

Ogromny niedosyt po pierwszym meczu może odczuwać Halkbank Ankara, który prowadził już u siebie z Greenyard Maaseik 2:0, ale przegrał w tie-breaku. Kluczowa dla losów meczu była trzecia odsłona, którą gospodarze przegrali po walce na przewagi, a później już się nie podnieśli. Na przestrzeni całego spotkania belgijska ekipa osiągnęła niewielką przewagę praktycznie we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła, zaczynając od przyjęcia, a na siatce kończąc. 13 szczelnych bloków oraz 50% skuteczności w ataku wystarczyło jej do przechylenia szali zwycięstwa na swoją stronę. Do sukcesu poprowadził ją Jonas Kvalen, który zapisał na swoim koncie 26 oczek. na chwilę na parkiecie pojawił się także Robert Wójcik, ale nie zdołał wywalczyć żadnego punktu. Nie odbył się za to pojedynek Zenita Kazań z Jastrzębskim Węglem. Ze względu na to, że rosyjska drużyna bierze obecnie udział w Klubowych Mistrzostwach Świata pojedynek ten został przełożony na drugą połowę stycznia.

Wygraną na początku rywalizacji w fazie grupowej odniosła Sir Sicoma Perugia, która u siebie pokonała Benficę Lizbona. Moment dekoncentracji przytrafił jej się w drugiej partii, którą przegrała po walce na przewagi. W pozostałych setach była znacząco lepsza od przyjezdnych. Mimo że dotrzymali oni jej kroku w ataku, to różnica widoczna była w bloku, którym gospodarze punktowali 11 razy oraz w zagrywce, którą aż 16 razy bezpośrednio zdobywali punkty. Pierwsze skrzypce we włoskim zespole grał Wilfredo Leon, który zdobył 23 punkty, w tym 9 asów serwisowych. Miał wsparcie u Alexandara Atansijevicia, który dołożył 19 oczek. Udany debiut w Lidze Mistrzów zaliczyła też Verva Warszawa Orlen Paliwa, która we własnej hali rozprawiła się z Tours VB. Podopieczni Andrei Anastasiego długimi fragmentami mecz mieli pod kontrolą. Trochę nerwów mieli w trzeciej partii, w której przegrywali 19:21, ale zdołali przypieczętować w niej zwycięstwo. W całym meczu dysponowali stabilniejszym przyjęciem, co przełożyło się na ponad 50% skuteczności w ataku. W bloku również spisywali się lepiej od rywali, a najczęściej punktującymi zawodnikami w ich szeregach byli Artur Udrys oraz Igor Grobelny, a więcej o tym meczu można przeczytać tutaj.

W grupie E obyło się bez wielkich emocji. Na wyjeździe Knack Roeselare ograło VfB Friedrichshafen. Gospodarze tylko w niektórych momentach próbowali dobrać się do skóry przeciwnikom, ale z seta na set spisywali się coraz słabiej. Szczególnie niemoc dotknęła ich w bloku, w którym tylko 2 razy punktowali w całym meczu. Za to przyjezdni osiągnęli przewagę w przyjęciu, co później przełożyli na dobrą grę na siatce, osiągając ponad 50% skuteczności w ataku. Jednym z ich liderów był Hendrik Tuerlinckx, który zgromadził na swoim koncie 18 punktów. Udanie zmagania zainaugurowała też ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która u siebie odprawiła z kwitkiem Vojvodinę Nowy Sad. Przyjezdni nie zawiesili mistrzom Polski zbyt wysoko poprzeczki. Długimi fragmentami gospodarze kontrolowali boiskowe wydarzenia. Mieli przewagę w przyjęciu oraz w ataku. Ponadto 12 razy zatrzymywali przeciwników blokiem. Tym razem liderami drużyny byli Arpad Baroti oraz Simone Parodi, którzy zdobyli odpowiednio 16 oraz 15 punktów, a więcej o meczu można przeczytać tutaj.