Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Wszystko w rękach Asseco Resovii

LM: Wszystko w rękach Asseco Resovii

Ostatni pojedynek fazy grupowej Ligi Mistrzów siatkarze z Podkarpacia rozegrają na własnym terenie, a ich rywalem będzie czeska Dukla Liberec. Przede wszystkim od tego pojedynku zależeć będą dalsze losy Asseco Resovii w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Wyżej notowani siatkarze rzeszowskiego klubu muszą zwyciężyć w tym meczu, jeśli sami chcą zadecydować o awansie.

Rzeszowskie tie-breaki

Ekipa Asseco Resovii ma na swoim koncie dwa zwycięstwa i trzy porażki w tej edycji europejskich pucharów. Siatkarze z Rzeszowa dwukrotnie gładko ulegli Cucine Lube Civitanova. Na własnym terenie pokonali Berlin Recycling Volleys, ale już w meczu wyjazdowym musieli uznać wyższość rywala. Do rozstrzygnięcia obu potyczek z mistrzem Niemiec potrzebne było pięć setów. Również w tie-breaku zakończyło się pierwsze starcie rzeszowian z Duklą Liberec. – Na pewno jest to też dość niewygodny rywal. Gra niewdzięczną siatkówkę, ale tam wygraliśmy 3:2, dość mocno męcząc się w tych trzech ostatnich setach, ale te pierwsze graliśmy równo i płynnie – przypomniał trener rzeszowian, Andrzej Kowal. W dwóch pierwszych setach wicemistrzowie Polski wygrali 25:14 i 25:16, ale spotkanie w Libercu trwało 131 minut, a tie-break zakończył się grą na przewagi. Faworytem ostatniego meczu w fazie grupowej Ligi Mistrzów z pewnością będą gracze z Rzeszowa, którzy jednak aby zapewnić sobie udział w play-off, muszą wygrać ten pojedynek. Jakiekolwiek zwycięstwo daje podopiecznym Andrzeja Kowala awans, ale mają oni na niego szanse również w przypadku ewentualnej przegranej. Wtedy jednak wicemistrzowie Polski muszą liczyć na korzystne rozstrzygnięcia w innych grupach, bowiem w kolejnej rundzie udział wezmą wszystkie zespoły, które zajęły pierwsze i drugie miejsca w swoich grupach. Oprócz tego w fazie play-off zagrają również trzy najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Szans na play-off nie mają już natomiast siatkarze Dukli Liberec. Czesi są outsiderem grupy B i jednym z dwóch zespołów, który nie wygrał żadnego spotkania w pięciu poprzednich kolejkach. Na swoim koncie mają zaledwie jeden punkt, zdobyty właśnie w starciu z Asseco Resovią. Wtedy najlepiej punktującym graczem czeskiego zespołu był Adrian Patucha, który wywalczył w sumie 19 oczek i w całych rozgrywkach również jest liderem Dukli i z 74 punktami zajmuje 24. miejsce w klasyfikacji najlepiej punktujących graczy. Drużynie prowadzonej przez Michala Nekola nie najlepiej wiedzie się także w rozgrywkach rodzimej ligi. Mistrzowie Czech mają na swoim koncie 33 oczka, co daje im dopiero 6. lokatę w tabeli.

Dźwignąć presję

Czysto teoretycznie wicemistrzowie Polski nie powinni mieć większych problemów z czeskim rywalem. Potencjał obu zespołów przemawia zdecydowanie na korzyść rzeszowian, jednak ci w tym sezonie grają w kratkę. – Trzeba się bardzo mocno skupić na własnej grze. Mniej na przeciwniku czy na taktyce, ale na własnej grze, bo przy tym zespole to jest bardzo istotne. Na pewno jest to też dość niewygodny rywal. Gra niewdzięczną siatkówkę – przyznał Andrzej Kowal, który liczy jednak, że jego podopieczni zagrają tak, jak w dwóch pierwszych setach w Libercu. – Mam nadzieję, że w meczu w Rzeszowie zagramy tak przez trzy partie – przyznał. Zespół z Podkarpacia stoi aktualnie pod ścianą i liczy się dla niego jedynie zwycięstwo. W najbliższym meczu nie wystąpi Gavin Schmitt, przebywający obecnie we Włoszech, gdzie pracuje nad powrotem do pełni zdrowia po urazie barku. W dwóch ostatnich spotkaniach Kanadyjczyka zastąpił Jochen Schöps i dwukrotnie zgarnął statuetki MVP. Brak Schmitta nie powinien jednak zbytnio wpłynąć na postawę rzeszowian. Czy siatkarze Asseco Resovii pokażą swoją najlepszą siatkówkę? Czy zwycięstwem i awansem zakończą fazę grupową Ligi Mistrzów? Pierwszy gwizdek pojedynku Asseco Resovia – Dukla Liberec już w środę o 18.