Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Policzanki zakończyły grę w europejskich pucharach

LM: Policzanki zakończyły grę w europejskich pucharach

Ekipa Chemika Police pomimo zwycięstwa 3:2 w swoim ostatnim meczu z serbską drużyną Vizurą Ruma zakończyła zmagania w Lidze Mistrzyń. Policzanki aby zachować szanse na grę w play-off, musiały wygrać za trzy punkty oraz musiały liczyć na korzystne rozstrzygnięcia w innych spotkaniach. Tak się jednak nie stało i Chemik podzielił los Budowlanych Łódź oraz Developresu Rzeszów.

Po wykorzystaniu przechodzącej piłki przez Stefanę Veljković policzanki prowadziły 1:0. Jednak seria dobrych zagrywek Sladjany Eric oraz brak dokładnego przyjęcia po stronie gospodyń spowodowało, że przy stanie 1:5 o czas musiał poprosić trener Piotr Matela. Jego podopieczne zaczęły to spotkanie bardzo nerwowo i dopiero dwa bloki serbskiej środkowej umożliwiły im odrobienie strat. Na niewiele się to zdało, gdyż chwilę później błędy w przyjęciu Natalii Mędrzyk oraz bezpośrednie punkty zdobywane przez przyjezdne w polu serwisowym pozwoliły im ponownie powrócić do wysokiego prowadzenia. Na drugiej przerwie technicznej po ataku w aut Malwiny Smarzek sytuacja Polek była nie do pozazdroszczenia (10:16). Stratę tę udało im się zmniejszyć do trzech „oczek” głównie za sprawą Mędrzyk, która dobre zagrania przeplatała słabymi. Siatkarki Vizury po atakach Sary Lozo były bliskie wygrania seta, ale w samej końcówce zaczęły popełniać proste błędy. Ostatecznie nie dały się jednak dogonić i po wybiciu piłki po bloku przez Katarinę Lazović trochę niespodziewanie objęły prowadzenie 1:0.

Pierwsze cztery akcje drugiego seta odzwierciedlały główny problem mistrzyń Polski w tym spotkaniu. As serwisowy Sladjany Eric oraz brak przyjęcia zagrywki po kolei przez wszystkie polickie przyjmujące spowodował, że na tablicy wyników szybko pojawił się wynik 0:4. Dopiero atak z szóstej strefy Malwiny Smarzek oraz dotknięcie siatki przez Sarę Lozo pozwalały miejscowym złapać kontakt punktowy ze swoimi rywalkami (10:11). Nie na długo, gdyż demony złego przyjęcia w ekipie Chemika ponownie powróciły. Dodatkowo w blok uderzyła Smarzek, a Alex Holston nieczysto trafiła w piłkę i młode Serbki mogły kontrolować przebieg tej partii (12:16). Zawodniczki Dejana Desnica jednak zacięły się w ataku, co wykorzystały bardziej doświadczone gospodynie. Trio Mędrzyk-Smarzek-Veljković doprowadziły do remisu i wszystko miało rozstrzygnąć się w samej końcówce seta. Kiedy po ciasnym skosie zaatakowała Katarina Lazović, wydawało się, że siatkarki z Rumy ponownie okażą się zwycięskie (21:23). Nie stało się tak głównie za sprawą ich samych, gdyż dwukrotne oddały policzankom punkty za darmo, co w połączeniu z mocnymi zbiciami Smarzek doprowadziło do remisu w spotkaniu.

Gospodynie przystąpiły do kolejnej odsłony tego spotkania z dużym animuszem i objęły prowadzenie 4:1. Wydawało się, że powoli opanowały sytuację na boisku i pewnie będą zmierzać do zwycięstwa. Jednak seria sześciu „oczek” straconych przez Polki szybko sprowadziła je na ziemię. Słabe spotkanie rozgrywała Alex Holston i to blok na tej zawodniczce dawał przyjezdnym pięciopunktowe prowadzenie (11:6). Wszystko, co udało się zawodniczkom Mateli odrabiać blokiem, traciły w elemencie przyjęcia, gdyż serwis nie tylko Sladjany Eric, ale także jej koleżanek siał spustoszenie w defensywie Chemika (10:17). Policzanki za sprawą dobrej zagrywki Izabeli Bełcik zmniejszyły straty do czterech punktów, a chwilę później po zerwanym ataku Sary Lozo i nieporozumieniu w ekipie Vizury nawet do dwóch, ale do końca seta było już bardzo blisko (19:21). Cztery ostatnie punkty padły łupem ekipy Desnica i to drużyna z Rumy objęła prowadzenie 2:1, co  eliminowało Chemik Police z dalszej gry w europejskich pucharach.

Od prowadzenia 5:0 rozpoczęły policzanki czwartą partię, co w dużej mierze zawdzięczały błędom, jakie zaczęły popełniać Serbki. Kiedy tylko przyjezdne ustabilizowały swoją grę, szybko zaczęły zmniejszać dystans punktowy, jaki dzielił je do Polek. Najpierw ustrzelona zagrywką została Aleksandra Krzos, potem kontrataki wykorzystały Sara Lozo i Jovana Kocić i z siedmiopunktowej przewagi pozostały tylko dwa (10:8). Ciężar gry w drużynie Chemika wzięły na siebie Malwina Smarzek oraz Stefana Veljković i to głownie dzięki ich dobrym akcjom na tablicy wyników było 15:10. Pojedynczy blok Straszimiry Simeonowej wydawał się zapowiadać, że zwycięzcę tego meczu wyłoni tie-break. Grę mistrzyń Polski wyraźnie ożywiło wejście na boisko Bianki Busy, a co za tym idzie zmiana ustawienia i przejście Smarzek na pozycję atakującej. W secie tym, patrząc z punktu widzenia miejscowych, w końcu było przyzwoite przyjęcie, co znacznie ułatwiało Sladjanie Mirković dokładniejsze rozprowadzanie ataków oraz grę przez swoje środkowe. Atak Smarzek zakończył tę partię wygraną przez policzanki do 19.

Pierwszych sześć akcji tie-breaka to gra punkt za punkt obu ekip. Po wykorzystanym kontrataku przez zespół Vizury prowadził on 5:3. Dobra gra na siatce Straszimiry Simeonowej oraz atak z drugiej linii Natalii Mędrzyk dały policzankom przy zmianie stron trzypunktowe prowadzenie. Utrzymywało się ono do momentu pojawienia się w polu serwisowym Sary Carić, która zmniejszyła je do jednego „oczka” (10:9). Dodatkowo gospodynie nie przyjęły zagrywki Sladjany Erić i zrobiło się po 12. Kontratak grany z Mędrzyk, a zaraz potem punktowa zagrywka Sladjany Mirković zakończyły to spotkanie, które było ostatnim w wykonaniu polskiej drużyny w tegorocznej edycji Ligi Mistrzyń.

Chemik Police – Vizura Ruma 3:2
(22:25, 25:23, 19:25, 25:19, 19:17)

Chemik: Holston (4), Smarzek (26),  Veljković (12), Mirković (4), Mędrzyk (17), Simeonowa (10), Medrzyk (libero) oraz Busa (2) i Gajgał-Anioł i Bełcik (1)
Vizura: Eric (11), Lozo (20), Lazović (20), Aleksić (14), Cirović (2), Carić (6), Dimić (libero) oraz Gajevic, Veselinović (1), Kocić (1), Pejicic i Kocic (libero)