Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Pięciosetowy bój dla VakifBanku

LM: Pięciosetowy bój dla VakifBanku

Zgodnie z przewidywaniami najbardziej emocjonujący i wyrównany pojedynek rozegrany został pomiędzy VakifBankiem Stambuł a Volero Zurych. Chociaż gospodynie prowadziły już 2:0, pojedynek rozstrzygnął się dopiero po piątym secie. Ostatecznie to Turczynki są nieco bliżej Final Four, jednak jak pokazał czwartkowy mecz, podopieczne Giovaniego Guidettiego nie mogą być pewne awansu. Wszystko rozstrzygnie się dopiero po rewanżu w Zurychu.

Od pierwszych akcji trwała ciekawa, wyrównana gra, minimalnie podczas pierwszej przerwy technicznej prowadziły siatkarki z Zurychu (8:7). Z czasem przyjezdne powiększały swoją przewagę, korzystając z niepewności gospodyń. Dopiero przy celnej zagrywce Lonneke Slöetjes siatkarki ze Stambułu doprowadziły do wyrównania. Postawa zawodniczek z Zurychu zaczęła obfitować w błędy, przyjezdne nie wykorzystywały szans na zdobycie punktu. Gospodynie atakowały coraz mocniej, bardzo skuteczne pracowały w obronie (16:14). Przerwa techniczna dobrze podziałała na siatkarki Avitala Selingera, przy zagrywce Foluke Akinradewo odrobiły wszystkie straty, wychodząc na prowadzenie (17:16). Od tej pory trwała wyrównana walka, jednak gdy pojawiła się nerwowość w zespole Volero, siatkarki VakifBanku zbudowały przewagę. Chociaż przyjezdne obroniły kilka piłek setowych, to podopieczne Giovanniego Guidettiego wygrały seta po skutecznym bloku.

Od początku drugiej odsłony spotkania trwała wyrównana walka. Żadna z drużyn długo nie była w stanie zbudować prowadzenia. Nie do zatrzymania była Slöetjes, na której opierała się gra VakifBanku. Dopiero przed drugą przerwą techniczną gospodynie odskoczyły na kilka punktów (16:12). Gospodynie nie zdołały jednak utrzymać wyraźnej przewagi. Przy zagrywce Dobriany Rabadżiewej przyjezdne zniwelowały straty (17:13, 17:19). Z akcji na akcję siatkarki trenera Selingera przejmowały inicjatywę. Chociaż w decydującym momencie zawodniczki Volero miały aż trzy punkty przewagi, nie zdołały postawić kropki nad i. Seria bloków gospodyń i skuteczny atak Mileny Rasić z przechodzącej piłki dały zwycięstwo siatkarkom VakifBanku Stambuł (25:23).

Podrażnione porażką przyjezdne zdecydowanie zaczęły trzecią partię. Bardzo dobrze atakowała Natalia Mammadowa. Siatkarki z Zurychu wywierały presję na gospodyniach, które zaczęły się coraz częściej mylić w ataku. Błąd przekroczenia linii trzeciego metra przez Lonneke Slöetjes dał sygnał do drugiego regulaminowego czasu (12:16). Pomimo wyraźnej przewagi przyjezdne nie traciły koncentracji, spokojnie kontynuując skuteczną grę. Pomimo skutecznego przyjęcia gospodynie nie były w stanie zmylić bloku przeciwniczek. Chociaż w końcówce różnica punktowa została zmniejszona, to siatkarki Volero Zurych cieszyły się ze zwycięstwa w trzeciej odsłonie spotkania (25:22).

Podrażnione porażką gospodynie efektownie rozpoczęły czwartego seta (9:7). Z akcji na akcję grały coraz spokojniej, budując przewagę. Podczas drugiej przerwy technicznej różnica punktowa wynosiła aż sześć oczek. Po czasie przyjezdne zaczęły niwelować straty. Chociaż obie drużyny miały problemy z przyjęciem, nie traciły skuteczności w ataku. Bardzo pewnie punktowała Milena Rasić, po drugiej stronie wysoką skuteczność utrzymywała Akinradewo. Pomimo trzypunktowej przewagi w końcówce gospodynie straciły koncentrację. Zawodniczki z Zurychu wciąż wierzyły w zwycięstwo, dzięki czemu zdołały odwrócić wynik (22:21). W decydującym momencie celnymi zagrywkami popisała się Bojana Zivković. Ostatecznie emocjonującego seta przyjezdne wygrały do 23, przedłużając rywalizację.

Podbudowane zwycięstwem siatkarki z Zurychu efektownie rozpoczęły decydującą odsłonę, jednak gospodynie nie miały zamiaru odpuszczać. Po zmianie stron obie drużyny skuteczne akcje przeplatały z prostymi błędami własnymi. Do końca trwała walka punkt za punkt, którą skutecznym zbiciem z lewego skrzydła zakończyła dopiero Gözde Kirdar (15:13).

VakifBank Stambuł – Volero Zurych 3:2
(25:23, 25:23, 22:25, 23:25, 15:13)

VakifBank: Kirdar (14), De Kruijf (11), Slöetjes (26), Aydemir (1), Buijs (11), Rasić (22), Örge (libero) oraz Gurkaynak (1), Hill (2) i Akin
Volero: Zivković (5), Rabadżiewa (8), Rychluk (18), Mammadowa (22), Orłowa (12), Akinradewo (20), Popović (libero) oraz Hagglund i Vansant (2)