Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM M: Warszawianie zwycięscy, Tours VB nie ugrał nawet seta

LM M: Warszawianie zwycięscy, Tours VB nie ugrał nawet seta

Znakomicie rozgrywki Ligi Mistrzów zainaugurowali siatkarze Vervy Warszawa Orlen Paliwa. W stołecznej arenie Ursynów w pierwszym meczu fazy grupowej podopieczni Andrei Anastasiego pokonali bez straty seta Tours VB. Warszawianie doskonale rozpoczęli spotkanie, rozbijając mistrzów Francji w pierwszej partii 25:15. W dwóch kolejnych ich przewaga nie była aż tak wyraźna, bowiem wygrali je do 22 i 23.

Spotkanie rozpoczęło się od punktowego ataku Adama Bartosa (0:1). Prowadzenie francuskiego zespołu nie trwało jednak długo, ponieważ chwilę później równie skuteczną akcją odpowiedział Igor Grobelny (1:1). Początek meczu miał wyrównany przebieg, żadnej z drużyn nie udało się wypracować przewagi. Po stronie Vervy bardzo dobrze spisywał się Artur Udrys, dla którego był to debiut w ekipie Andrei Anastasiego. Na środku bardzo skuteczny był również Patryk Niemiec – właśnie dzięki jego atakowi, a następnie asowi serwisowemu warszawianom udało się objąć dwupunktowe prowadzenie, które stopniowo powiększali (12:8). W połowie seta Tours VB zdobywał punkty jedynie dzięki pomyłkom w polu serwisowym gospodarzy, sami jednak również popełniali proste proste błędy i nie potrafili wyprowadzić skutecznej akcji (15:10). W polskim zespole dobrze spisywał się także Andrzej Wrona (17:10). W końcówce partii mnożyły się błędy w obu drużynach, ale ostatecznie premierową odsłonę meczu zakończył punktowym atakiem Artur Udrys (25:15).

Słaba dyspozycja zespołów w polu serwisowym widoczna była również w drugim secie – trzy pierwsze punkty padły właśnie po błędach w zagrywce (2:1). Warszawianie już od początku rozpoczęli budowanie przewagi, skutecznym atakiem i asem serwisowym popisał się Igor Grobelny (6:3). Siatkarze Tours VB nie poddawali się jednak, zaczęli skutecznie atakować i nie popełniali już tak wielu błędów. To było za mało, by zatrzymać dobrze dysponowanych siatkarzy z Warszawy. Antoine Brizard równo rozdzielał piłki między atakujących, którzy się nie mylili (15:9). W połowie seta ponownie zaczęły się jednak pojawiać nietrafione zagrywki w obu zespołach, co obniżało jakość widowiska. Im bliżej końca tym goście grali coraz lepiej, skutecznie atakował Dmytro Teryomenko i Tours VB powoli odrabiał straty (19:17). Warszawianie jednak nie pozwolili przeciwnikom na doprowadzenie do remisu, punktowe akcje Patryka Niemca oraz Artura Udrysa powiększyły przewagę Vervy (22:17). W samej końcówce asa zaserwował Teryomenko i goście ponownie zbliżyli się wynikiem do gospodarzy (21:23). Ostatecznie jednak seta zakończył skuteczny atak Kevina Tilliego i podopieczni trenera Andrei Anastasiego byli o krok od zdobycia 3 punktów na otwarcie przygody z Ligą Mistrzów (25:22).

Błędami rozpoczęła się także trzecia partia (1:1). Siatkarze obu ekip jednak szybko się otrząsnęli i zaczęli wyprowadzać skuteczne akcje. Po stronie gospodarzy w pierwszej części seta dobrze spisywał się Igor Grobelny, natomiast po stronie gości Nathan Wounembaina. Mimo lepszej postawy francuskiego zespołu, ponownie to warszawianie objęli prowadzenie (6:4). Siatkarze Tours tym razem nie pozwolili jednak gospodarzom na powiększenie przewagi – po skutecznym ataku znanego z PlusLigi Konstantina Cupkovicia doprowadzili do remisu, a po dwóch asach serwisowych Dmytra Teryomenki po raz pierwszy objęli prowadzenie (6:8). Verva wyrównała po akcji Patryka Niemca, który następnie zdobył punkt z zagrywki (10:10). W połowie seta sytuacja zmieniała się co chwilę – goście wychodzili na dwupunktowe prowadzenie, a chwilę później warszawianie odrabiali straty i na tablicy wyników ponownie widniał remis. Poza Teryomenką, liderem francuskiego zespołu w tej części meczu był również Hermans Egleskalns (15:17). Podopieczni trenera Hubera Henno nabrali w trzeciej partii wiatru w żagle i grali zdecydowanie lepiej niż wcześniej, nie popełniali też aż tak wielu błędów. W końcówce jednak to warszawianie zagrali pewniej i dzięki skutecznym atakom Udrysa oraz Tillie objęli prowadzenie. Ostatni punkt blokiem zdobył Piotr Nowakowski i tym samym Verva zapisała na swoim koncie pierwsze trzy punkty w Lidze Mistrzów (25:23).

Verva Warszawa Orlen Paliwa – Tours VB 3:0
(25:15, 25:22, 25:23)

Verva: Brizard (1), Wrona (4), Niemiec (8), Grobelny (12), Tillie (10), Udrys (15), Wojtaszek (libero) oraz Nowakowski (1)
Tours: Bartos (2), Tammemaa, Trinidad de Haro ( 1), Egleskalns (11), Teryomenko (10), Wounembaina (7), Rossard (libero) oraz Jarman (4), Capet, Cupković (3)