Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM M: Świetna kolejka polskich drużyn

LM M: Świetna kolejka polskich drużyn

Za nami 4. kolejka Ligi Mistrzów. W niej wszystkie trzy polskie zespoły mogły cieszyć się ze zwycięstwa i to nie byle jakiego. Zarówno Jastrzębski Węgiel, jak i ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, a także Verva Warszawa wygrały swoje pojedynki bez straty seta. Jastrzębianie oraz mistrzowie Polski to wyraźni liderzy swoich grup, a stołeczny zespół nadal liczy się w walce o awans do dalszej części rozgrywek.

Grupa A:

Faworyt – Cucine Lube Civitanova, wywiązał się ze swojego zadania i przed własną publicznością 3:1 pokonał Jihostroj Ceske Budejovice. W dwóch pierwszych setach podopieczni Ferdinando de Giorgiego kontrolowali wydarzenia na parkiecie i dopiero świetna, prawie bezbłędna gra gości w trzeciej odsłonie przedłużyła losy tego meczu. W czwartej jednak włoski zespół od początku przystąpił do ataku i pewnie wygrał 25:19, zgarniając komplet punktów do tabeli. Pod nieobecność Leala, świetnie radził sobie Jiri Kovar, który z 20 oczkami na swoim koncie był najlepiej punktującym siatkarzem. Dobrze spisał się również Mateusz Bieniek, który wywalczył 11 punktów, miał 67% skuteczności ataku i do tego 2 bloki i asa serwisowego. Tym samym Lube pozostaje niepokonanym liderem grupy A.

Chociaż Fenerbahce Stambuł bardzo dobrze rozpoczęło spotkanie z faworyzowanym Itas Trentino, to turecki zespół było stać tylko na wygranie premierowej odsłony. Trzy kolejne padły łupem drużyny Angelo Lorenzettiego, choć w drugim i trzecim secie siatkarze Mariusza Sordyla walczyli. Trentino dominowało przede wszystkim w bloku, 11 razy zatrzymując rywali, z czego 4 bloku były autorstwa Srecko Lisinaca. Serbski środkowy wywalczył z resztą aż 20 oczek, w tym aż 15 w ataku.

Niewiele do powiedzenia mieli gracze ACH Volley Ljubljana, którzy pojechali do Kemerowa. Tam pewnie wygrali podopieczni Gheorge Cretu, nie tracąc ani jednego seta. Kuzbass mógł liczyć na Jarosława Podleśnika, który wywalczył 13 oczek, a 11 dołożył Michaił Szczerbakow. Kuzbass jest liderem grupy B, a słoweński zespół zamyka tabelę.

Siatkarze Berlin Recycling Volleys prowadzili już z Fakiełem Nowy Urengoj 2:0, ale gościom z Rosji udało się nie tylko doprowadzić do tie-breaka, ale także wygrać decydującą odsłonę 15:10. O sile Fakiełu stanowili skrzydłowi. Krisztian Padar miał 17 punktów, po 16 na swoim koncie zapisali Denis Bogdan oraz Dimitrij Wołkow. Gracze Camillo Placiego są wiceliderami grupy B, mają 8 punktów, ale taką samą liczbę zwycięstw co pierwszy Kuzbass Kemerowo.

Emocji nie przyniosły zmagania w grupie C. Zenit Kazań tym razem wywiązał się z roli faworyta i 3:0 pokonał Greenyard Maaseik, jedynie w trzecim secie pozwalając swoim rywalom przekroczyć granicę 20 oczek.  Do zwycięstwa zespół poprowadził Cwetan Sokołow i Earvin Ngapeth, każdy z nich wywalczył 16 punktów. Wicemistrzowie Rosji wskoczyli na drugie miejsce w tabeli grupy C.

Jastrzębski Węgiel w Ankarze dyktował warunki. Podopieczni Slobodana Kovaca skończyli aż 57% swoich ataków, do tego 6 razy punktowali bezpośrednio zza linii 9. metra, a 8 razy blokiem. Świetnie zaprezentował się Christian Fromm, który miał 17 punktów, po 11 dołożyli Tomasz Fornal oraz Dawid Konarski. Więcej o spotkaniu TUTAJ. Tym samym jastrzębianie są spokojnymi liderami tabeli, nie przegrali jeszcze ani jednego spotkania.

Niespodzianki nie było również w grupie D. Sir Sicoma Monini Perugia pewnie pokonała Torus VB przed własną publicznością, w żadnym z setów nie dając nadziei rywalom. Z dobrej strony w zespole prowadzonym przez Vitala Heynena pokazał się Oleg Płotnicki, który mecz zakończył z dorobkiem 18 oczek. Gospodarze atakowali na poziomie 56% skuteczności, storpedowali również rywali serwisem, punktując bezpośrednio zagrywką aż 12 razy. Perugia jest jedynym niepokonanym zespołem w grupie D i lideruje temu zestawieniu.

Siatkarze Vervy Warszawa Orlen Paliwa udanie zrewanżowali się Benefice Lizbona i przed własną publicznością pokonali Portugalczyków 3:0. Podopieczni Andrei Anastasiego swoją dominację zaznaczyli głównie w bloku, bowiem mieli na swoim koncie 14 „czap”. Piotr Nowakowski był autorem 5, do tego skończył 6 akcji ofensywnych i miał jednego asa serwisowego. Więcej o meczu TUTAJ.

Równych sobie w grupie E nie mają mistrzowie Polski. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w zaledwie 74 minuty rozprawiła się z Knack Roeselare. Tylko w trzecim secie belgijski team miał okazję dobrnąć do granicy 20 oczek, ale w żadnej z partii nie stanowił przeszkody dla gospodarzy. Liderami mistrzów Polski byli Arpad Baroti oraz Simone Parodi, którzy wywalczyli odpowiednio 12 i 11 oczek. Więcej o meczu TUTAJ. Siatkarze Nikoli Grbicia mają na swoim koncie komplet zwycięstw i pierwsze miejsce w tabeli.

Bardziej zacięty był drugi mecz tej grupy. W nim VfB Friedrichshafen podejmowało Vojvodinę Nowy Sad, a o wyniku tego starcia decydował tie-break. w nim 15:13 triumfowali gracze niemieckiej drużyny. W decydującej odsłonie lepiej zagrali w ofensywie, a na przestrzeni całego spotkania liderem był Anton Menner, który wywalczył 20 oczek, 17 dołożył od siebie Nikola Gjorgiew. Tym samym VfB jest wiceliderem tabeli, wyprzedzając Knack Roeselare jedynie ratio małych punktów.