Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM M: Srebrny medalista za burtą, dwa polskie zespoły w ćwierćfinale

LM M: Srebrny medalista za burtą, dwa polskie zespoły w ćwierćfinale

W środę zakończyła się faza grupowa Ligi Mistrzów. Do ostatniej chwili rozstrzygał się skład ćwierćfinałów. Ostatecznie w fazie pucharowej wystąpią trzy zespoły z Włoch, po dwa z Polski i Rosji oraz jeden z Belgii. Po raz pierwszy w historii swoich występów w Lidze Mistrzów przygodę z tym turniejem już na fazie grupowej zakończył Zenit Kazań, który w ostatnich pięciu edycjach zdobył cztery złote i jeden srebrny medal.

Na zakończenie rywalizacji w grupie A Cucine Lube Civitanova we własnej hali pokonało Fenerbahce HDI Sigorta Stambuł. Goście zdołali urwać rywalom zaledwie seta, przez co fazę grupową zakończyli bez zwycięstwa na swoim koncie. Poza drugim setem gospodarze szybko wychodzili na prowadzenie, które utrzymywali do końca. Najwięcej punktów dla gospodarzy zdobył Jacopo Massari (19). Dobry mecz zagrał Mateusz Bieniek. Środkowy zdobył 14 punktów, z czego aż 5 blokiem i atakował z 75% sktuecznością. Do końca toczyła się walka o drugie miejsce w tabeli. W bezpośrednim pojedynku w Czechach nie brakowało emocji. Gospodarze bardzo dobrze otworzyli mecz, świetnie prezentowali się w bloku (12 punktów w tym elemencie) i wygrali pierwsze dwa sety. Jihostroj České Budějovice nie zdołały jednak postawić kropki nad i. Kolejne trzy sety toczyły się już po myśli podopiecznych trenera Lorenzettiego. W szeregach Itasa Trentino prym wiedli Srećko Lisinac (23 punkty) i Aaron Russel (19). Po drugiej stronie siatki dobre spotkanie rozegrał Marek Sotola (22 punkty). Dzięki zwycięstwu po tie-breaku to Włosi zajęli drugie miejsce w grupie.

W grupie B mogło dojść do przetasowań na czele tabeli, bowiem przed tą kolejką Fakieł Nowy Urengoj miał zaledwie punkt przewagi nad Kuzbassem Kemerowo. Ostatecznie jednak oba rosyjskie zespoły wygrały swoje mecze w tie-breakach, przez co układ tabeli został zachowany. Kuzbass Kemerowo we własnej hali prowadził już 2:1 z Berlin Recycling Volleys, jednak mimo wygrania trzeciego seta do 14 Niemcy zdołali doprowadzić do tie-breaka. Ten od początku toczył się po myśli gospodarzy, w których szeregach bardzo dobre spotkanie rozgrywali Jarosław Podleśnych (24 punkty) i Wiktor Poletajew (22 punkty). ACH Volley Ljubljana miała szansę na zdobycie pełnej puli, jednak po ciekawym, choć niepozbawionym błędów meczu, to goście cieszyli się ze zwycięstwa. Siatkarze Fakieła znacznie częściej blokowali i wywierali presję na rywalach swoją celną zagrywką. U gości prym wiódł Denis Bogdan, który zdobył 24 punkty i atakował z 53% skutecznością. Dla gospodarzy najwięcej punktów zdobył Bozidar Vucicević, który wszedł w trakcie pierwszego seta i zapisał na swoim koncie 20 punktów (54% skuteczności w ataku).

Zenit Kazań „zrobił swoje” w starciu z Halkbankiem Ankara. Rosjanie aby zachować szansę na drugie miejsce w grupie C musieli pokonać Turków i to też w czterech setach uczynili Podopieczni Tanera Atika tylko w dwóch pierwszych setach postawili się rywalom. W kolejnych to gospodarze dyktowali warunki mocno zagrywając i nie myląc się w ataku. Bardzo dobry mecz rozegrali Earvin N’Gapeth (20 punktów) i Cwetan Sokołow (19). Jak się później okazało, mimo zwycięstwa za trzy punkty Rosjanie zakończyli rywalizację grupową dopiero na trzecim miejscu. Wszystko przez to, że pierwszą porażkę w tych rozgrywkach ponieśli siatkarze Jastrzębskiego Węgla. W Maaseik polska ekipa prowadziła co prawda 2:1, jednak ostatecznie po tie-breaku lepsi okazali się zawodnicy Greenyard. Belgowie dzięki jednemu zwycięstwu więcej wyprzedzili Zenit w tabeli. Więcej o pojedynku w Belgii można przeczytać tutaj.

Tours VB w swoim ostatnim meczu fazy grupowej pokonało 3:1 Benficę Lizbona. Jedynie czwarty set od początku do końca kontrolowali Francuzi. W pozostałych nie brakowało zaciętej walki a wynik rozstrzygał się w końcówkach. Obie drużyny miały bardzo zbliżone statystyki. Najczęściej dla gospodarzy punktował Maxime Capet (17, 47% skuteczności), zaś w szeregach gości wyróżniał się Theo Fabricio Lopes (24 punkty, 55% skuteczności). Porażką 1:3 swój udział w Lidze Mistrzów zakończyła Verva Warszawa Orlen Paliwa. Chociaż trener Heynen dał odpocząć Wilfredo Leonowi, to jedynie w drugim secie, którego warszawianie wygrali 27:25, goście byli w stanie przekroczyć barierę dwudziestu punktów. Przyjezdni zapisali na swoim koncie o trzy punkty więcej w bloku, w pozostałych statystykach wyraźnie górowali już gospodarze. Więcej o tym meczu można przeczytać tutaj.

W grupie E ostatnie mecze trwały zaledwie trzy sety. W Belgii spotkanie nie było jednostronne. Pierwszego seta Knack Roeselare wygrało dopiero 28:26. W kolejnych Vojvodina Nowy Sad również starała się walczyć, ale to do gospodarzy należały decydujące momenty. Belgowie wywierali presję zagrywką (8 asów i tylko 8 błędów), dzięki czemu lepiej prezentowali się na siatce (55% skuteczności w ataku i 10 bloków przy 46% skuteczności i 2 blokach przyjezdnych). Liderem Knack był Hendrik Tuerlinckx, który zdobył 19 punktów (63% skuteczności), zaś po drugiej stronie siatki najlepiej punktował Pavle Perić (16 punktów, 63% skuteczności. Bez straty seta rywalizację w fazie grupowej zakończyła ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Trener Grbić dał szasnę gry zmiennikom, którzy bardzo dobrze wywiązali się ze swojej roli i pokonali VfB Friedrichshafen. Najlepszym zawodnikiem tego meczu uznano rozgrywającego Przemysława Stępnia. Więcej o tym spotkaniu można przeczytać tutaj.

Z kompletem zwycięstw do kolejnej fazy rozgrywek awansował Mistrz Polski – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle oraz dwie włoskie ekipy – Cucine Lube Civitanova i Sir Sicoma Monini Perugia. Z pierwszych miejsc w swoich grupach w ćwierćfinale znaleźli się również siatkarze Jastrzębskiego Węgla oraz Fakieła Nowy Urengoj. Stawę ćwierćfinalistów uzupełniły ekipy Knack Roeselare, Kuzbassa Kemerowo i Trentino Itas – najlepsze wśród zespołów, które zajęły drugie miejsca.