Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM M: Jastrzębski Węgiel powalczył z Zenitem Kazań i wygrał w tie-breaku

LM M: Jastrzębski Węgiel powalczył z Zenitem Kazań i wygrał w tie-breaku

fot. Klaudia Piwowarczyk

Siatkarze Zenitu Kazań i Jastrzębskiego Węgla rozegrali zaległy mecz z pierwszej kolejki Ligi Mistrzów. Faworytem spotkania byli niedawni zdobywcy Pucharu Rosji, ale dopiero tie-break zadecydował o końcowym wyniku spotkania. W rozstrzygającej odsłonie gospodarze prowadzili już 14:9, ale zabójcza końcówka brązowych medalistów dała im wygraną 16:14 i status niepokonanej ekipy w grupie C. 

Już na początku meczu błędy jastrzębian pozwoliły gospodarzom odskoczyć (3:1) i po kontrze Cwetana Sokołowa ich przewaga jeszcze wzrosła (5:2). Goście szybko jednak złapali właściwy rytm (5:6) i as serwisowy Jurija Gladyra dał remis po 7.  Gra się wyrównała (10:10), minimalną zaliczkę mieli raz jedni, raz drudzy (13:13). Dopiero dwa bloku Aleksandra Butko pozwoliły znów wyjść na prowadzenie wicemistrzom Rosji (16:14), a to jeszcze zwiększył Earvin Ngapeth – dwoma asami serwisowymi (21:17). Końcówka należała już wyraźnie do ekipy ze stolicy Tatarstanu, a ostatni punkt bezpośrednio zza linii 9. metra zdobył Andrej Surmaczewski.Dobrze drugą odsłonę otworzyli gracze Jastrzębskiego Węgla (2:0), a tym razem mylili się gospodarze (4:7). Mieli ogromne problemy ze skończeniem swojej akcji, natomiast w ofensywie punktowali goście, a asa serwisowego dołożył Tomasz Fornal (12:5). Po obu stronach nie brakowało jednak błędów w tym elemencie, cały czas to Zenit Kazań musiał gonić wynik (10:15). Przewaga leżała po stronie jastrzębian, w szeregach których skuteczny był Dawid Konarski (20:13). Pojedyncze udane ataki Ngapetha czy Sokołowa to było za mało (15:22), piłkę setową brązowym medalistom dał Christian Fromm (24:15), a Fornal dokończył dzieła atakiem z zawężonego lewego skrzydła.

Kolejna odsłona rozpoczęła się wyrównanej walki (5:5), jednak po błędach w ataku Dawida Konarskiego to gospodarze nogi cieszyć się z prowadzenia, które utrzymywali (12:10). Na lewej stronie siatki nie zawodził Maksim Michajłow (14:10), dopiero Fromm asem serwisowym zmniejszył dystans ekipy prowadzonej przez Slobodana Kovaca (13:15). Inicjatywa nieprzerwanie leżała po stronie miejscowej ekipy, w polu zagrywki szalał Surmaczewski (20:14). Goście co prawda odrobinę zmniejszyli straty (18:22), ale Wadym Likoszerstow dał Zenitowi setbola (24:19), a błąd w polu zagrywki jastrzębian zakończył tę odsłonę.

Po asie serwisowym Aleksandra Butko Zenit Kazań prowadził już 2:0, ale potem zespoły zaczęły grać punkt za punkt, kończąc akcje po własnym przyjęciu (5:3). Kontra Juliena Lyneela dała remis po 5, by chwilę później błąd drugiego z przyjmujących jastrzębian sprawił, że znów musieli oni gonić wynik (5:7). Skuteczne akcje ze skrzydeł powodowały, że cały czas dwa oczka zapasu mieli gracze ze stolicy Tatarstanu, ich zaliczkę powiększyła kontra z VI strefy Ngapetha (13:10). Czujna gra na siatce gości pozwoliła nawiązać kontakt punktowy (13:14), Graham Vigrass doprowadził do remisu i już chwilę później dwa błędy podopiecznych Aleksieja Werbowa dały przewagę Jastrzębskiemu Węglowi (16:14). Niemoc gospodarzy przełamał dopiero Michajłow (15:17), ale na to asem serwisowym odpowiedział Lyneel (20:15). Tej przewagi goście już nie oddali, Gladyr dał im piłkę setową (24:20), co prawda Earvin Ngapeth zablokował jeszcze Lyneela, ale Vigrass doprowadził do tie-breaka.

Po krótkiej grze punkt za punkt jako pierwsi odskoczyli goście, asa posłał Tomasz Fornal, a do tego doszedł błąd miejscowych (4:6). Nie trwało to jednak długo, po dwóch kontrach przy zmianie stron dwa oczka z przodu byli zdobywcy Pucharu Rosji (8:6). To po ich stronie cały czas leżała trzypunktowa zaliczka, na siatce świetnie radził sobie Aleksiej Kononow (13:9). Jastrzębianie stanęli (9:14), ale końcówce Fromm popisał się szczęśliwą obroną, Jakub Bucki asem, a Gladyr blokiem (13:14). Na tym brązowi medaliści nie poprzestali, z pola serwisowego nie schodził Bucki, a kontry na punkty zamieniał Tomasz Fornal i to on zakończył całe spotkanie.

Zenit Kazań (RUS) – Jastrzębski Węgiel (POL) 2:3
(25:18, 16:25, 25:20, 22:25, 14:16)

Składy zespołów:
Zenit: Sokołow (22), Wolwicz (3), Likoszerstow (2), Ngapeth (18), Busko (5), Michajłow (18), Golubiew (libero) oraz Surmaczewski (3), Samojlenko, Zemczeniok, Alekno i Kononow (2)
Jastrzębski: Fromm (7), Konarski (11), Vigrass (9), Kampa, Gladyr (13), Fornal (18), Popiwczak (libero) oraz Bucki (11) i Lyneel (7)

Zobacz również:
Wyniki i tabela gr. C Ligi Mistrzów

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-01-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved