Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM K: Polskie zespoły bez awansu do ćwierćfinału

LM K: Polskie zespoły bez awansu do ćwierćfinału

W ostatniej kolejce spotkań Ligi Mistrzyń oba polskie zespoły przegrały swoje mecze. ŁKS 0:3 w Nowarze, a Budowlane po tie-breaku musiały uznać wyższość Eczacibasi Stambuł. W ćwierćfinale Ligi Mistrzyń zobaczymy po trzy zespoły tureckie i włoskie oraz drużyny ze Stuttgartu i Moskwy.

Eczacibasi VitrA Stambuł dopiero po tie-breaku pokonało Budowlanych Łódź. Jednostronne sety przeplatane były tymi bardziej zaciętymi, a piąty set toczył się już pod dyktando gospodyń. Turczynki efektownie zagrały blokiem, łącznie w tym elemencie punktowały 19 razy z czego aż 9 bloków należało do Yasemin Güveli. Dla Eczacibasi najwięcej punktów zdobyły Tijana Bosković i Natalia Pereira (po 22). W szeregach przyjezdnych aż 33 punkty zapisała na swoim koncie Anastasiia Kraiduba (więcej o spotkaniu tutaj). W drugim meczu Fenerbahce Opet Stambuł nie miało najmniejszych problemów z pokonaniem LP Salo. Turczynki ani przez moment nie dały dojść do głosu przeciwniczkom. Gospodynie do zwycięstwa poprowadziła Melissa Teresa Vargas Abreu, która zdobyła 17 punktów. Tym samym fiński zespół zakończył udział w Lidze Mistrzyń z zaledwie jednym wygranym setem, a do dalszej fazy awansowały obie tureckie ekipy.

W ostatnich meczach grupy B również obyło się bez niespodzianek. VakifBank Stambuł wyraźnie pokonał Lokomotiw Kaliningrad. Tylko w pierwszym secie Rosjanki zdołały przekroczyć barierę 20 punktów. W pozostałych warunki na boisku dyktowały gospodynie, które wyraźnie górowały na siatce. Najjaśniejszymi punktami VakifBanku były Isabelle Haak (19 punktów) i Gabriela Braga Guimaraes (14 punktów). Nova Branik Maribor postawił się Savino Del Bene Scandicci w trzech pierwszych setach meczu, rozgrywanego w Mariborze. Gospodynie wygrały inauguracyjną odsłonę. W kolejnych włoszki poprawiły skuteczność na siatce, coraz lepiej czytając grę rywalek i popełniając mniej błędów. Celnie atakowały Alexa Lea Gray (18), Jovana Stevanović (17) i Lonneke Sloetjes (14). Po drugiej stronie siatki dobrze punktowały Tessa Ann Grubbs (17) i Anamarija Galić (16). W ćwierćfinale zagrają VakifBank Stambuł oraz Savino Del Bene Scandicci.

W grupie C oba mecze skończyły się w trzech setach. W Novarze nie brakowało walki, jednak nie wystarczyło to ŁKS-owi Commercecon Łódź do ugrania choćby jednej odsłony. Polki najbliżej tego były w secie numer trzy, ale po walce na przewagi lepsze okazały się gospodynie. Najczęściej dla ŁKS-u punktowały Katarina Lazović i Monika Bociek (po 13 punktów), ale skuteczność obu zawodniczek wynosiła mniej niż 40%. Więcej o meczu można przeczytać tutaj. W drugim pojedynku tej grupy Allianz MTV Stuttgart zgodnie z planem pokonał Chimika Jużnyj. Ukrainki jedynie na początku trzeciego seta pozostawały na prowadzeniu, ale Niemki szybko odrobiły straty i dalsza część tej odsłony, podobnie jak dwie poprzednie toczyła się już pod ich dyktando. Gospodynie były bardzo skuteczne w ataku (59% przy 39% przyjezdnych), znacznie lepiej przyjmowały. Bardzo dobry mecz rozegrały Krystal Rivers, Jenna Rosenthal i Martina Samadan. ŁKS nie zagra w ćwierćfinale, ale z grupy C awansowały do niego siatkarki z Novary oraz Stuttgartu.

Również dwa trzysetowe pojedynki zakończyły rozgrywki w grupie D. A. Carraro Imoco Conegliano we własnej hali bez większych problemów pokonało Nantes VB. Joanna Wołosz spokojnie prowadziła grę zespołu. Chociaż Włoszki popełniły w tym meczu sporo błędów w polu zagrywki, to ich skuteczność na siatce była znacznie wyższa niż rywalek. Liderką Imoco była Paola Egonu (22 punkty, 61% skuteczności). Po drugiej stronie siatki najwięcej punktów zdobyła natomiast Lucille Gicquel (12 punktów, 32% skuteczności). Nieco bardziej gospodyniom postawił się Vasas Budapeszt, ale w końcówkach więcej zimnej krwi zachowywały zawodniczki Volei Alba Blaj. Bardzo dobry mecz rozegrała Bianka Busa, która zapisała na swoim koncie 15 punktów a atakowała z 52% skutecznością. Z grupy D do dalszej fazy rozgrywek zakwalifikowały się jedynie zawodniczki Imoco.

W bezpośredniej walce o awans do ćwierćfinału Dinamo Moskwa nie dało szans Racing Club de Cannes. Francuzki starały się postawić gospodyniom, ale w każdym z trzech setów końcówka należała już do Rosjanek i to one zajęły 1. miejsce w grupie, awansując dalej. Gospodynie do zwycięstwa poprowadziła Natalia Gonczarowa, która zdobyła aż 24 punkty. Po drugiej stronie siatki gra opierała się na Nadii Kodole i Fatou Diouck (obie po 11 punktów). Znacznie ciekawiej było w Bułgarii, gdzie Maritza Płowdiw podejmowała Urałoczkę-NTMK Jekaterinburg. Gospodynie prowadziły już 2:1, ale ostatecznie dopiero po granym na przewagi tie-breaku Bułgarki dopisały do swojego konta zwycięstwo. Mecz nie stał na zbyt wysokim poziomie, obie drużyny miały problem ze skutecznością w ataku, błędami oraz przebiciem się przez blok rywalek. W grupie C pierwsze miejsce należy do Dinama Moskwa i to właśnie siatkarki ze stolicy Rosji zagrają w ćwierćfinale.