Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM K: Brąz dla Eczacibasi Stambuł

LM K: Brąz dla Eczacibasi Stambuł

Mecz o brązowy medal tegorocznego sezonu Ligi Mistrzyń lepiej rozpoczęły siatkarki Eczacibasi Stambuł, które pokonały Dynamo Moskwa 25:19. Po zmianie stron set zakończył się identycznym wynikiem, tylko dla siatkarek z Rosji. Dwie kolejne odsłony były o wiele bardziej zacięte, ale więcej szczęścia w końcówce miały Turczynki i to one stanęły na najniższym stopniu podium.

Premierowa odsłona rozpoczęła się po myśli siatkarek z Turcji, które na pierwszą przerwę techniczną schodziły z sześciopunktowym prowadzeniem. Mocne otwarcie okazało się decydujące dla losów tej partii. Dynamo starało się zniwelować straty, jednak brakowało mu argumentów i dystans wciąż się utrzymywał (12:16, 16:21). Taktyka zagrywania w Hande Baladin nie przyniosła zamierzonych efektów, bowiem zawodniczka utrzymywała wysoki wskaźnik dokładności w przyjęciu. Dodatkowo nie zawodziła Neslihan Demir, która kończyła praktycznie wszystkie piłki na siatce. Nic więc dziwnego, że ta część meczu zakończyła się wynikiem 25:19.

Taki obrót spraw wyraźnie zdenerwował zawodniczki z Moskwy. Sprawiały one wrażenie, jakby potrzebowały seta, by dobrze wejść w mecz. Z każdą kolejną akcją były bardziej pewne siebie, co zaowocowało prowadzeniem 8:6. O dobre dogranie dbała Anna Małowa, dzięki czemu Jekaterina Kosianienko mogła wykorzystywać praktycznie wszystkie opcje w ataku. Podopieczne Massimo Barboliniego nie były w stanie znaleźć sposobu na zatrzymanie Rosjanek na siatce. Z 16:14 zrobiło się 21:16 i ani przerwy, ani zmiany nie zmieniły obrazu gry. W drugim secie lepsze okazały się siatkarki prowadzone przez Jurija Panczenko (25:19).

Trzecia partia była o wiele bardziej wyrównana, raz jedna, raz druga drużyna przejmowała inicjatywę. Na pierwszej przerwie technicznej minimalnie lepsze było Dynamo (8:7). O tym, że obie ekipy chciały wygrać brązowy medal, najlepiej świadczy fakt, że wymiany nie kończyły się w pierwszym uderzeniu. Od połowy odsłony Rosjanki zaczęły jednak popełniać sporo błędów, z czym nie mógł się pogodzić szkoleniowiec (13:16, 17:21). W końcówce jego podopieczne jeszcze odrobiły kilka oczek, ale dobra dyspozycja Hande Baladin, Rachael Adams czy Neslihan Demir spowodowały, że to Turczynki triumfowały 25:23.

Po zmianie stron utrzymane zostało intensywne tempo gry. Siatkarki z Moskwy wiedziały, że nie ma już miejsca na błędy, z kolei Eczacibasi dążyło do tego, by nie rozgrywać tie-breaka. Więcej szczęścia miały Turczynki, bowiem prowadziły 8:4. Ich rywalki stopniowo niwelowały straty, by w decydującym fragmencie zbliżyć się tylko na oczko. W tym momencie Massimo Barbolini zdecydował się na zmiany, które uspokoiły grę. Dodatkowo Turczynki świetnie zaczęły odczytywać zamiary rozgrywającej Dynama i dzięki temu wygrały 25:22, zapewniając sobie brązowy medal.

Dynamo Moskwa – Eczacibasi Stambuł 1:3
(19:25, 25:19, 23:25, 22:25)

Dynamo Moskwa: Gonczarowa (20), De La Cruz (16), Poljak (11), Szczerban (11), Fetisowa (5), Kosianienko (1), Małowa (libero) oraz  Wietrowa (4), Morozowa i Rajewskaja (libero)
Eczacibasi: Demir (19), Baladin (17), Adams (17), Kilicli (7), Larson (7),  Ognjenović (4), Kuzubasioglu (libero) oraz  Bosković (8), Ozdemir i Koszelewa