Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Jastrzębski Węgiel wyraźnie lepszy od Halkbanku

LM: Jastrzębski Węgiel wyraźnie lepszy od Halkbanku

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla nadspodziewanie łatwo poradzili sobie z tureckim zespołem z Ankary. W drugiej kolejce zmagań grupy C Ligi Mistrzów jastrzębianie pokonali Halkbank w trzech setach i tylko w ostatnim pozwolili gościom przekroczyć granicę dwudziestu zdobytych punktów.

Zagrywka w początkowym fragmencie seta odgrywała duże znaczenie. Asy serwisowe Metina Toya oraz Christiana Fromma dawały prowadzenie raz jednej, a raz drugiej drużynie. Kiedy zapunktował zza linii dziewiątego metra Michał Szalacha było już 9:5. Dodatkowo w zespole Jastrzębskiego świetnie funkcjonował element bloku. Dwie ,,czapy” Tomasza Fornala sprawiły, że powiększyli oni przewagę do sześciu punktów, co od razu przełożyło się na ich większy komfort grana w tym secie. Kiedy Szalacha popisał się dobrym blokiem, a Fromm wykorzystał kontratak, na tablicy wyników było 16:8. Niemiecki przyjmujący był wyróżniającym się zawodnikiem w tym meczu. Po raz kolejny siał popłoch w tureckiej ekipie swoimi zagrywkami, co powodowało, że różnica cały czas rosła. W pewnym momencie wynosiła już dziewięć ,,oczek” i nic nie wskazywało na to, żeby coś miało się jeszcze wydarzyć w tej partii. Seria błędów w obu teamach doprowadziła do piłek setowych, a kropkę nad ,,i” postawił Szalacha atakiem ze środka siatki.

Jastrzębianie poszli za ciosem i rozpoczęli drugiego seta od prowadzenia 3:0. Świetnie prezentowali się w bloku, gdzie już w początkowym fragmencie zapunktowali trzykrotnie (6:3). Wprawdzie po dobrym uderzeniu Metina Toya goście odrobili nieco straty, ale kilka chwil później ponownie wynosiły one trzy ,,oczka”. Zawodnicy Tanera Atika mieli ogromne problemy z przyjęciem zagrywki gospodarzy, co od razu przekładało się na wynik. As serwisowy Lukasa Kampy sprawił, że zrobiło się 10:6, a dobre ataki Jakuba Buckiego – 12:7. Nasi reprezentanci dominowali w każdym elemencie i ani na moment ich prowadzenie nie było zagrożone. Stopniowo powiększali je z czasem trwania seta, a Kampa mógł uruchamiać w ataku wszystkie strefy boiska. Szczególnie aktywny był Michał Szalacha, który zapunktował trzykrotnie pod rząd. Wprawdzie po trafieniach Efe Bayrama oraz Georgi Seganowa dystans dzielący obie drużyny zmniejszył się, ale nasi reprezentanci kontrolowali przebieg tej partii. Gdy trzeba było włączyć wyższy bieg to przyspieszali i ich wygrana ani przez moment nie była zagrożona. Ostatecznie zawodnicy Halkbanku uzbierali tylko 17 punktów i wszystko wskazywało na to, że kolejny set będzie dopełnieniem formalności.

W nim szybko dwupunktową przewagę uzyskali tureccy zawodnicy, ale jastrzębianie doprowadzili do wyrównania po bloku Grahama Vigrassa. To właśnie zagrania kanadyjskiego środkowego sprawiły, że gospodarze powrócili na prowadzenie i z biegiem jego trwania powiększali je. Skończone kontrataki w wykonaniu Jakuba Buckiego i Michała Szalachy spowodowały, że było 13:9. Ten drugi rozgrywał bardzo dobre zawody, co od razu wykorzystał Lukas Kampa uruchamiając go często w ataku. Z gości z każdą rozgrywaną akcją uchodziło powietrze, przez co momentami stwarzali wrażenie, jakby już pogodzili się z porażką. Kiedy dwukrotnie stracili trzy punkty w jednym ustawieniu ich sytuacja była niezwykle trudna (18:12). Wprawdzie drobny przestój przytrafił się także ekipie Slobodana Kovaca, ale szybko został on opanowany. Asa serwisowego dorzucił Kampa, trafił Bucki i różnica dzieląca oba zespoły wynosiła sześć punktów. Do końca trwania tego pojedynku niewiele się zmieniło. Dobry atak i blok Abdullaha Çama nie ustrzegł jego drużyny od porażki, a dzieła dopełnił Szalacha uderzeniem ze środka. Tym samym zawodnicy Jastrzębskiego Węgla odnotowali dobry start w tegorocznej Lidze Mistrzów zgarniając komplet punktów na inauguracje tych rozgrywek

Jastrzębski Węgiel – Halkbank Ankara 3:0
(25:17, 25:17, 25:21)

Jastrzębski Węgiel: Fromm (14), Bucki (14), Vigrass (7), Kampa (3), Szalacha (12), Fornal (8), Popiwczak (libero) oraz Konarski, Rusek (libero), Depowski, Gruszczyński, Hain (1)
Halkbank: Aydin (1), Gokgoz (1), Capkinoglu (5), Seganow (2), Toy (13), Bahow (2), Yesilbudak (libero) oraz Done (libero), Cam (6), Ergun, Bayram (9)