Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Faworytki nie zawiodły, Dynamo Kazań z awansem

LM: Faworytki nie zawiodły, Dynamo Kazań z awansem

Dynamo Kazań pokonało w Piacenzie miejscową Nordmeccanicę w trzech setach i przypieczętowało swój awans do Final Four Lidze Mistrzyń. W pierwszym meczu Rosjanki również zwyciężyły 3:0, toteż z awansu cieszyły się już po drugiej wygranej partii. Podobnie jak w pierwszym pojedynku, również teraz dominacja Rosjanek nie pozostawiała wątpliwości.

Pojedynek rozpoczął się od ataku ze środka, znanej z występów w Orlen Lidze pod nazwiskiem Hendzel, Jeleny Jurewej. Przy stanie 2:1 bardzo szybko kontuzji nabawiła się zawodniczka gospodyń, Floortje Meijners. Miejsce czołowej zawodniczki Piacenzy zajęła Giulia Pascucci i to po jej autowym ataku na tablicy widniał wynik remisowy, 3:3. Dwa kolejne punkty również padły łupem Rosjanek, toteż trener miejscowych natychmiast postanowił poprosić o czas dla swojej ekipy. Jeszcze przed drugą przerwą techniczną Dynamo osiągnęło cztery oczka nadwyżki (14:10), po znakomitej kiwce Wasilewej. Przewaga przyjezdnych jeszcze wzrosła, ale chwilowe rozluźnienie rosyjskich zawodniczek wykorzystały siatkarki z Piacenzy, niwelując straty do dwóch oczek, po ataku Pascucci (15:17). Później jednak wszystko wróciło do normy. To Dynamo Kazań prowadziło grę i kontrolowało sytuację na boisku. Kolejny atak z lewego skrzydła Wasilewej dał gościom 23. punkt. Chwilę potem mocnym atakiem ze środka odpowiedziała Bauer, a gdy w kolejnej akcji pomyliła się bułgarska przyjmująca ekipy z Rosji, trener Dynama, Riszat Gilazutdinow, poprosił o czas (23:21). Ostatecznie set zakończył się blokiem duetu Jurewa/Del Core na Belien i zespół z Kazania potrzebował jeszcze jednego seta do zapewnienia sobie udziału w Final Four Ligi Mistrzyń.

Drugą partię otworzyła asem serwisowym Jekaterina Gamowa. Kiedy rosyjska atakująca chwilę potem zatrzymała na siatce Belien, oba zespoły udały się na przerwę techniczną przy stanie 8:5 dla Dynama. Rosjanki pewnie zmierzały w kierunku turnieju finałowego Ligi Mistrzyń, ale Nordmeccanica nie zamierzała się poddawać, niwelując straty do jednego oczka. Blok, tym razem na Sorokaite, oraz skuteczne dwie kontry pozwoliły odzyskać nadwyżkę ekipie z Kazania. Nie pomógł nawet czas wzięty przez trenera Gaspariego. Po ataku Del Core było już 21:17 dla gości. Zawodniczki z Rosji nie dawały rywalkom przedrzeć się przez siatkę, całkowicie dominując nad rywalki w elemencie bloku. W efekcie Dynamo zwyciężyło w drugiej odsłonie 25:22 po kiwce Wasilewej, co zapewniło udział w Final Four Ligi Mistrzyń.

Chociaż rosyjska ekipa miała już zapewniony awans, trener Gilazutdinow nie zdecydował się dokonać roszad w składzie, chcąc w trzech setach zakończyć potyczkę z Nordmeccanicą. Początek miał jednak wyrównany przebieg. Atak z prawego skrzydła Jekateriny Gamowej sprawił, że drużyny udały się na pierwszą przerwę techniczną, przy trzypunktowym prowadzeniu gości. Chwilę potem był już jednak remis. Szczęśliwy as serwisowy Petrucci zmusił Riszata Gilazutdinowa do wzięcia czasu (8:8). Przy stanie 9:9 czerwoną kartką ukarana została Sorokaite, ale po kontrze ze środka siatki Bauer gospodynie wysunęły się na prowadzenie 12:11. Kolejny as serwisowy Dynama, tym razem Małkowej, tuż po drugiej przerwie technicznej sprawił, że tablica wskazywała wynik 17:15. W samej końcówce nie doszło już do niespodzianki. Punkt z zagrywki Mielnikowej oraz autowy atak Sorokaite dał Rosjankom pierwszą piłkę meczową (24:20). W rezultacie Dynamo Kazań pokonało Nordmeccanicę Piacezna po raz drugi w trzech setach i to ekipa z Rosji zameldowała się w Final Four Ligi Mistrzyń.

Nordmeccanica Piacenza – Dynamo Kazań 0:3
(21:25, 22:25, 21:25)

Piacezna: Sorokaite (10), Belien (8), Bauer (8), Marcon (7), Meijners, Ognjenović, Leonardi (libero) oraz Valerino, Pascucci (5) i Petrucci (2)
Dynamo: Borodakowa (1), Jurewa (8), Gamowa (9), Starcewa (4), Del Core (12), Wasilewa (15), Ułanowa (libero) oraz Kuzjakina (libero), Małkowa (3) i Mielnikowa (1)