Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Czeski zespół bez szans w starciu z ZAKSĄ

LM: Czeski zespół bez szans w starciu z ZAKSĄ

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle udanie rozpoczęli tegoroczne rozgrywki Ligi Mistrzów. W swoim pierwszym meczu grupowym podopieczni Andrei Gardiniego pewnie pokonali czeski CEZ Karlovarsko, nie pozwalając ekipie z Czech w żadnej z trzech partii dobrnąć do granicy 20 oczek.

Po falstarcie w wykonaniu ZAKSY i niezłej skuteczności Zmrhala podopieczni Jiriego Novaka prowadzili 3:1 w początkowej fazie seta. Na reakcję miejscowych nie trzeba było długo czekać, szczęśliwe dla kędzierzynian okazało się ustawienie z Toniuttim w polu serwisowym. Intencje rywali na siatce odczytywali Deroo z Wiśniewskim, w kontratakach nie mylił się Kaczmarek i to ZAKSA dyktowała warunki, po asie serwisowym Deroo prowadząc już 7:5. Tę zaliczkę, utrzymując przewagę w ataku, ZAKSA utrzymywała, po kolejnym punktowym bloku wicemistrzów Polski trener gości musiał reagować (14:10). Przyjezdni mogli jeszcze liczyć na Filipa Rejleka na prawym skrzydle, jednak wciąż to gospodarze kontrolowali sytuację. Szczelny blok ZAKSY robił różnicę, a kiedy kolejnym punktowym serwisem popisał się Sam Deroo, dystans dzielący obie ekipy wzrósł do pięciu punktów (16:11). Siatkarze Karlovarska próbowali jeszcze uaktywnić grę przez środek, jednak bloki Mateusza Sacharewicza ostudziły zapał gości. Pewni swego kędzierzynianie spokojnie zmierzali do końca seta, po kolejnym kontrataku ZAKSY przy stanie 22:15 Jiri Novak wykorzystał kolejną przerwę na żądanie. Te przewagę kędzierzynianie utrzymali do końca, nawet rotacje w składzie nie odmieniły gry gości. Kropkę nad i postawił Łukasz Wiśniewski (25:16).

Drugi set meczu rozpoczął się po myśli gospodarzy, siatkarze ZAKSY siłowe ataki (zagrania Deroo) przeplatali technicznymi plasami Kaczmarka. Miejscowym odpowiadał najbardziej doświadczony zawodnik Karlovarska – Ondrej Hudecek. Gra punkt za punkt nie trwała zbyt długo, po asie serwisowym Łukasza Kaczmarka podopieczni Andrei Gardiniego prowadzili już 5:2. Tym razem kędzierzynianie szybciej przystąpili do budowania dystansu, gospodarzom wychodziło praktycznie wszystko. Gracze Andrei Gardiniego dobrze odczytywali intencje rywali, do punktowych bloków dodając wybloki. W kontratakach nie mylili się Deroo ze Śliwką. Punkty zdobywane bezpośrednio zagrywką przez Łukasza Kaczmarka zwiększały dystans i to wicemistrzowie Polski prowadzili w końcówce 17:10. Po stronie Karlovarska błędy zaczął popełniać nawet dotychczas będący najpewniejszym punktem swojego zespołu Zemrhal. Trener przyjezdnych przywołał jeszcze swój zespół do siebie, jednak przy utrzymującej się skutecznej grze ZAKSY w zagraniach z pierwszej akcji Czesi byli bezradni. Pewne ataki Śliwki i Deroo pokazały słabość Czechów, trener Novak wprowadził do gry jeszcze zmienników, nie zdołało to powstrzymać rozpędzonej ZAKSY, która wygrała tę partię po ataku Aleksandra Śliwki – 25:16.

W trzeciej partii kędzierzynianie nie zdołali tak szybko uciec rywalom. Gra gości wyglądała nieco lepiej niż we wcześniejszych fragmentach meczu. Po czeskiej stronie siatki zaczął funkcjonować blok, podopieczni trenera Novaka nie popełniali też tylu błędów własnych. Gra na styku trwała tylko do stanu po 8. Ponownie szybciej do głosu doszli podopieczni Andrei Gardiniego, tym razem trener gości nieco szybciej zareagował, jednak nawet przerwa nie wybiła z rytmu dobrze zagrywającego Łukasza Kaczmarka. Pojedynczym blokiem na Rejleku popisał się jeszcze Aleksander Śliwka, wywołując zmianę po stronie rywali (11:8). Nierówna gra Czechów i wysoki poziom skuteczności miejscowych miały odzwierciedlenie na tablicy wyników, kolejne ataki Kaczmarka czy Śliwki na skrzydle oraz dobra gra Sacharewicza na środku sprzyjały budowaniu dystansu. I tak w kluczowej części seta gospodarze prowadzili już 20:15. Mimo walki do końca Czesi mieli problemy z wyprowadzeniem kończącego ataku i przy stanie 24:17 ZAKSA miała w górze pierwszą piłkę meczową. Atak Łukasza Wiśniewskiego z kontry dopełnił formalności, dając drużynie Andrei Gardiniego pierwsze punkty w elitarnych rozgrywkach (25:17).

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (POL) – CEZ Karlovarsko (CZE) 3:0
(25:16, 25:16, 25:17)

ZAKSA: Kaczmarek (16), Wiśniewski (8), Śliwka (9), Toniutti, Deroo (16), Sacharewicz (6), Zatorski (libero) oraz Koppers i Kalembka
CEZ: O’Dea (4), Hudecek (1), Van Haarlem, Patocka, Rejlek (7), Zmrhal (10), Pfeffer (libero) oraz Penrose (3), Dzavoronok i Beer (3)