Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ŁKS powraca do ekstraklasy po 23 latach

ŁKS powraca do ekstraklasy po 23 latach

fot. lksfans.pl

Łódzki Klub Sportowy to część historii żeńskiej siatkówki w Polsce. Mistrz Polski z roku 1983, sześciokrotny medalista mistrzostw Polski, trzykrotny triumfator Pucharu Polski. Największe sukcesy ŁKS świętował w latach 80. ubiegłego wieku, w 1993 roku spadł z ekstraklasy i teraz odrodzony wraca do siatkarskiej elity.

Początek siatkówki w Łódzkim Klubie Sportowym to czasy międzywojenne. Wówczas większe sukcesy świętowali siatkarze ŁKS-u, siatkarki były raczej w cieniu swoich kolegów. Po II wojnie światowej siatkówka męska w klubie już się nie odrodziła, za to w 1958 za sprawą legendarnego już łódzkiego trenera Ryszarda Felisiaka podniosła się siatkówka żeńska. W 1968 siatkarki ŁKS-u awansowały do ekstraklasy, z której jednak szybko spadły. Grając w ówczesnej II lidze, sięgnęły jednak w 1976 roku po Puchar Polski. Cztery lata później powróciły do ekstraklasy i już w 1982 roku sięgnęły po srebrny medal mistrzostw Polski. Rok później ełkaesianki świętowały swój największy sukces w karierze, zdobywając tytuł mistrzowski. W składzie ŁKS-u grały wówczas Jolanta Bartczak, Agnieszka Dudkiewicz, Irena Krogulska (kapitan), Dorota Mamrot, Marzena Matecka, Katarzyna Pilarczyk, Anna Rozpiórska, Elżbieta Rychter, Anna Szalbot i Małgorzata Trojanowska. Trenerem był Jerzy Matlak. W latach 80. łodzianki zdobyły jeszcze cztery medale (jeden srebrny, trzy brązowe) i dwukrotnie sięgały po Puchar Polski (1982 i 1986). W roku 1990 łodzianki grały jeszcze w turnieju finałowym Pucharu Konfederacji, rok później jednak spadły z ekstraklasy. Wróciły do niej po roku, jednak sezon 1992/1993 był ostatnim sezonem siatkarek ŁKS-u na najwyższym szczeblu rozgrywkowym.Przez 23 lata siatkarki ŁKS-u grały w II lidze lub serii B I ligi. W tym czasie klub za sprawą szkoleniowców Zbigniewa Zduna i Zbigniewa Skupienia święcił sukcesy w siatkówce młodzieżowej. W 2001 roku dzięki pomocy firmy Remobud ŁKS wrócił na zaplecze ekstraklasy, jednak w 2006 roku znów spadł do II ligi. Cztery lata później sekcja została przejęta przez Stowarzyszenie ŁKS Siatkówka Żeńska, a do pomocy włączyła się firma Commercecon.

Odbudowę siatkówki w ŁKS-ie sześć lat temu zaczęto niemal od zera. Trener Krzysztof Świta wraz z grupą chętnych i ambitnych siatkarek rozpoczął rozgrywki w lidze wojewódzkiej, z kolei trener Michał Cichy z jedną grupą młodziczek rozpoczął pracę z młodzieżą. Po roku ełkaesianki świętowały awans do II ligi przy wsparciu ponad tysiąca kibiców, jednak pierwszy rok na szczeblu centralnym był trudny. Na funkcji I trenera Świtę zastąpił Michał Cichy, a ŁKS przed spadkiem uratował się w barażach. W kolejnym sezonie łodzianki walczyły już w play-off, a w 2014 roku pod wodzą trenera Cichego w turnieju finałowym w Łodzi wraz z Jokerem Świecie wywalczyły awans do I ligi. Czołowymi zawodniczkami tej drużyny były m.in. Katarzyna Sielicka i Agnieszka Wołoszyn. Rok później łodzianki już pod wodzą trenera Macieja Bartodziejskiego jako beniaminek sprawiły sporą niespodziankę, zajmując 2. miejsce w tabeli. Mimo złożonej aplikacji do Orlen Ligi PLPS nie zdecydował się na przyjęcie żadnego zespołu do ekstraklasy. W ostatnim sezonie siatkarki ŁKS-u nie pozostawiły już złudzeń rywalom. Pewnie wygrały rundę zasadniczą, a w finale play-off po zaciętej walce pokonały Budowlanych Toruń. Ponad miesiąc po ostatnim spotkaniu ligowym ŁKS Commercecon Łódź został przyjęty do rozgrywek Orlen Ligi – łodzianki wracają więc do ekstraklasy po 23 latach i nie zamierzają być tam tylko statystkami.

źródło: siatkalks.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2016-06-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved