Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Ligue A: Chaumont wciąż nie zawodzi. Kryzys mistrzów Francji

Ligue A: Chaumont wciąż nie zawodzi. Kryzys mistrzów Francji

Po zamachach w Paryżu dwa ostatnie mecze 5. kolejki Ligue A zostały przełożone. Szósta kolejna przebiegła natomiast bez zakłóceń, a w niej swoje mecze wygrali faworyci. Niezmiennie na czele tabeli znajduje się Chaumont Volley-Ball.

Kolejny świetny mecz w ekipie Chaumont Volley-Ball rozegrał atakujący Pierre Jean Boyer. Tym razem dziewiętnastolatek zapisał na swoim koncie 27 punktów (będąc ponownie punktującym siatkarzem meczu), atakując z 56-procentową skutecznością. Wtórował mu Nathan Wounembaina, zdobywca 18 „oczek”. W ekipie gospodarzy dobre zawody rozegrał Jhon Wendt (19 p.), ale to nie wystarczyło na dobrze spisujących się gości. Pierwszy set padł łupem gości (25:22), natomiast kolejna partia była na korzyść gospodarzy (25:21). To był ostatni podryg siatkarzy z Narbony, którzy kolejne sety przegrali 21:25 i 23:25. Po tym zwycięstwie Chaumont obroniło pozycję lidera i z czternastoma punktami przewodzi Ligue A. Narbonne z tylko jednym zwycięstwem zajmuje natomiast przedostatnie miejsce.

Narbonne Volley – Chaumont Volley-Ball 1 :3
(22:25, 25:21, 21:25, 23:25)

Większych problemów z pokonaniem Nantes Rezé nie mieli również siatkarze Montpellier. Gospodarze podjęli rękawicę jedynie w trzeciej, jak się później okazało ostatniej partii, przegrywając ją ostatecznie 24:26. Dwa pierwsze sety to zdecydowana dominacja gości, którzy wygrali 25:22 i 25:20. Gospodarzom nie pomógł dobry dzień Florisa Van Rekoma, który zapisał na swoim koncie 17 punktów. Głównym problem Nantes Rezé była zbyt duża ilość popełnionych błędów, głównie mnożyły się popsute serwisy (aż 15). Montpellier zagrało zdecydowanie bardziej ułożoną siatkówkę i dzięki odrzucającym od siatki zagrywkom skutecznie blokowało rywali. Warto podkreślić dobrą postawę Jaspera Diefenbacha, gracza ekipy gości, który mecz zakończył z 10 „oczkami” przy 70-procentowej skuteczności w ataku.

Nantes Rezé Metropole – Montpellier Agglomération 0:3
(22:25, 20:25, 24:26)

Bardzo gładką przerwę mieli również siatkarze ASUL Lyon, którzy pokonali bez większych problemów beniaminka Ligue A Nancy 3:0. Liończycy przez cały czas kontrolowali przebieg spotkania, ani na chwilę nie dając wyjść na prowadzenie gościom. Pośród gospodarzy prym wiódł doświadczony Władimir Nikołow, zdobywca 22 punktów (w tym 3 blokiem). ASUL Lyon przeważał szczególnie w bloku, co było pokłosiem dobrego serwisu. W szeregach gości dwoił się i troił Gavid Feughouo i to właśnie on zdobył najwięcej „oczek” dla swojej ekipy (16), niestety żaden z jego kolegów nie stanął na wysokości zadania i nie wspomógł go w ofensywie. Sytuacja Nancy jest bardzo trudna. Beniaminek zajmuje obecnie ostatnie miejsce w ligowej tabeli i nie ma żadnego wygranego spotkania, a dystans strefy spadkowej do zespołów bezpiecznych o ligowy byt się powiększa. Liończycy zajmują obecnie 6. pozycję.

ASUL Lyon – Grand Nancy Volley Ball 3:0
(25:15, 25:19, 25:22)

Świetnie w tym sezonie spisuje się drugi z beniaminków Stade Poitiers. Podopieczni Brica Donata po zwycięstwie 3:1 nad Tours na ich terenie zajmują 2. lokatę w tabeli. Gospodarze co prawda wygrali bardzo przekonująco pierwszą partię 25:13, lecz w dwóch kolejnych górą byli goście z Poitiers (25:23, 25:23). Czwarty set to już wyraźna dominacja Poitiers, który przełamał rywala i wygrał bez większych problemów 25:16. Niekwestionowanym liderem gości został Eldin Demirović, który zapisał na swoim koncie 22 punkty (65% skuteczności w ataku), dobrze spisał się również Raydel Poey (17 punktów). Mistrzowie Francji zajmują obecnie 12. miejsce, w strefie spadkowej Ligue A.

Tours Volley-Ball – Stade Poitevin Poitiers 1:3
(25:13, 23:25, 23:25, 16:25)

Spotkanie pomiędzy Beauvais Volley-Ball a Spacer’s Toulouse można podsumować jednym nazwiskiem – Gerta Van Walle. Belg zdobył dla swojego zespołu aż 30 punktów (61% skuteczności w ataku) i walnie przyczynił się do zwycięstwa Beauvais. Pierwsza partia padła łupem gości, którzy wygrali 25:19, dwie kolejne wygrali gospodarze 25:23, 25:22 i gdy wydawało się, że mecz zakończy się wynikiem 3:1, Spacer’s wygrał czwartą partię. O losach meczu zadecydował tie-break, a w nim lepsi okazali się gracze Beauvais (18:16). W ekipie gości dobre zawody zagrali Yacine Louati (18 punktów) oraz reprezentant Francji Trevor Clevenot (16).

Beauvais Oise Université Club – Spacer’s Toulouse 3:2
(19:25, 25:23, 25:22, 19:25, 18:16)

Bardzo nierówny mecz oglądali kibice w Cannes, gdzie miejscowy AS podejmował Paris Volley. Każdy z setów kończył się wysoką wygraną którejś ze stron i tak pierwszą partię wygrali gospodarze – 25:14. Druga natomiast to wysokie zwycięstwo paryżan 25:15. Trzecią partię również wygrali goście ze stolicy 25:19, natomiast czwartą zapisali na swoim koncie gracze AS Cannes. W tie-breaku lepsi okazali się ponownie siatkarze z południa Francji, wygrywając 15:11. W szeregach gospodarzy najlepiej punktującym siatkarzem okazał się Dusan Petković, zdobywca 20 „oczek”, natomiast gra gości oparła się praktycznie na dwóch zawodnikach. Mitja Gasparini (19 punktów) oraz Dmitrii Bahow (22) nękali rywali swoimi atakami oraz zagrywką, lecz dobra postawa tych dwóch siatkarzy nie wystarczyła do pokonania AS Cannes. Paris Volley zajmuje obecnie 7. lokatę w lidze, ale ma jeden mecz rozegrany mniej niż pozostałe ekipy.

AS Cannes Volley – Ball Paris Volley 3:2
(25:14, 15:25, 19:25, 25:19, 15:11)

Kolejne zwycięstwo na swoim koncie zapisali siatkarze z Korsyki. Ajaccio pokonało Arago de Sete na własnym boisku 3:1. Mecz był zacięty, o czym najlepiej świadczy wynik ostatniego seta wygranego przez gospodarzy 34:32. W drużynie Ajaccio świetne zawody rozegrał przyjmujący Leonardo Miranda (25 punktów), a wtórował mu Jovica Simovski (21). Jeśli chodzi o gości, to zagrali oni lepiej od rywali na zagrywce, zdobywając 9 „oczek” bezpośrednio w tym elemencie. Wyróżniającą się postacią był Marien Moreau, który zapisał na swoim koncie 29 punktów, a dobrze uzupełnił go Thibault Rossard (23). Dzięki temu zwycięstwu Ajaccio zajmuje 3. miejsce w Ligue A.

GFCA Volley-Ball – Arago de Sete 3:1
(25:21, 19:25, 25:23, 34:32)