Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Ligue A: Bartman błyszczy we Francji

Ligue A: Bartman błyszczy we Francji

Stade Poitevin, w którym występuje Zbigniew Bartman, pokonało 3:2 ASUL Lyon, dzięki czemu przybliżyło się do awansu do fazy play-off w tym sezonie. Polak rozegrał bardzo dobre spotkanie, będąc drugim najlepiej punktującym graczem swojej drużyny.

Po ubiegłotygodniowej porażce ze Spacer’s Toulouse beniaminek Ligue A tym razem pokonał na wyjeździe słabo spisującą się ekipę ASUL Lyon, chociaż zwycięstwo nie przyszło łatwo podopiecznym Brice’a Donata. Liończycy od samego początku meczu przejęli inicjatywę i na drugiej przerwie technicznej pierwszej odsłony meczu prowadzili już 16:12. Tak duża przewaga była nie do odrobienia przez przyjezdnych, którzy ulegli 16:25. Drugi set był zdecydowanie bardziej wyrównany. Przełomowym punktem był moment, w którym gospodarze odskoczyli na trzy oczka, 21:18, co w konsekwencji przyniosło liończykom zwycięstwo 25:23. Gracze z Poitevin otrząsnęli się w trzeciej partii, wygranej 25:21. Najwięcej emocji przyniósł 4 set, który trwał aż 39 minut i zakończył się rezultatem 34:32 na korzyść ekipy Bartmana. Beniaminek poszedł za ciosem i od samego początku tie-breaka kontrolował przebieg partii. Stade Poitevin prowadziło najpierw 5:3, by po chwili zwiększyć różnicę punktową do sześciu oczek (12:6) i w konsekwencji wygrać seta 15:9.

Przyjezdni zdominowali rywali głównie w dwóch elementach: zagrywce (11-6 punktowych serwisów na korzyść Poitevin) oraz bloku (15-11 skutecznych bloków). W ekipie gospodarzy bardzo dobre zawody rozegrał Andrii Diachkov, który zdobył 22 punkty, atakując z 67-procentową skutecznością. Oprócz niego wyróżniał się również trzydziestoośmioletni Bułgar Władimir Nikołow (16 punktów), udowadniając, że mimo wielu wyczerpujących sezonów gry w klubie i reprezentacji można utrzymać wysoką formę sportową. O sile ofensywnej Stade Poitevin stanowili atakujący Raydel Poey oraz Zbigniewa Bartman. Kubańczyk zdobył 30 punktów (w tym 3 zagrywką i 4 blokiem), atakując z 58-procentową skutecznością. Z kolei były reprezentant Polski zapisał na swoim koncie 22 oczka (2 asy serwisowe i 2 bloki punktowe), bardzo dobrze radząc sobie w ataku. Widać, że Bartman dobrze rozumie się już z holenderskim rozgrywającym Nimirem Abdel Azizem, ponieważ ten wystawił mu 32 piłki (Polak skończył 18-56% skuteczności) i walnie przyczynił się do zwycięstwa swojej ekipy.

Następny mecz ekipa Stade Poitevin rozegra 29 marca we własnej hali, a jej rywalem będzie AS Cannes, w którym występują między innymi Pierre Pujol i Dusan Petković.

ASUL Lyon – Stade Poitevin Poitiers 2:3
(25:16, 25:23, 21:25, 32:34, 9:15)

ASUL  Lyon: Aranha (8), Diachkov (22), Gonzalez (6), McGivern (13), Valefuaniu (4), Nikołow (16), Ivanov (libero) oraz Caporiondo, Ben Tara (2) i Dimitrov
Stade Poitiers: Janić (8), Abdel Aziz (7), Aganits (8), Poey (30), Bjelica (7), Bartman (22), Barais (libero) oraz Audric