Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga rosyjska kobiet: Rywalizacja wkracza w decydującą fazę

Liga rosyjska kobiet: Rywalizacja wkracza w decydującą fazę

W lidze rosyjskiej kobiet dobiegły do końca mecze fazy ćwierćfinałowej doszło w nich do małej niespodzianki, bowiem kroczące od zwycięstwa do zwycięstwa Dinamo Kazań przegrało w drugim meczu z rywalkami z Jużno-Sachalińska i dopiero w trzecim meczu udowodniło swoją wyższość. Stawkę półfinalistek uzupełniły: Dinamo Moskwa, Urałoczka Jekaterynburg oraz Jenisej Krasnojarsk.

W trzech meczach rozstrzygnęła się rywalizacja pomiędzy Dinamem Kazań a ekipą Sachalina. W pierwszym meczu bez większych problemów i dosyć pewnie wygrały zawodniczki ze stolicy Tatarstanu, były one lepsze w każdym elemencie siatkówki. Cały mecz trwał zaledwie godzinę i 12 minut. Najwięcej punktów dla Dinama w tym meczu zdobyła Irina Woronkowa – 18 i zanotowała 50-procentową skuteczność w ataku. W drugim meczu pomiędzy tymi ekipami zaczęły się problemy Dinama, grające w rezerwowym składzie siatkarki z Kazania nie sprostały gospodyniom i zeszły z boiska pokonane. Drużyna z dalekiego wschodu była skuteczniejsza w ataku i ten element w głównej mierze przyczynił się do wygranej Sachalina. Rezerwowe siatkarki nie były w stanie przeciwstawić się swoim rywalkom i o wszystkim miał zadecydować mecz numer trzy. W nim ekipa Sachalina tylko w pierwszym secie postawiła większe wymagania Dinamu, pierwsza odsłona meczu była rozgrywana na przewagi i w niej było najwięcej emocji i zaciętości. Pozostałe dwa sety toczyły się pod dyktando ekipy z Kazania, która wygrała 3:0 i zapewniła sobie awans do półfinału. W meczu tym najwięcej punktów dla Dinama zdobyła Natalia Mammadowa i zanotowała 52-procentową skuteczność w ataku. Rywalkami Dinama będą siatkarki Urałoczki Jekaterynburg.

Siatkarkom Dinama Moskwa awans do półfinału także nie przyszedł łatwo. W pierwszym meczu drużyna ze stolicy Rosji pokonała Leningradkę 3:0, była lepsza w przyjęciu oraz ataku, punktowała w polu zagrywki. Grę Dinama napędziła Natalia Gonczarowa – 17 punktów, skuteczna była też Natalia Korotkowa – 12 punktów i zawodniczki te w głównej mierze przyczyniły się do zwycięstwa ekipy z Moskwy. W drugim pojedynku pomiędzy tymi drużynami od samego początku niespodziewanie dominowały zawodniczki z Sankt Petersburga, ich grę napędziły: Jekaterina Pietrowa i Julia Kutiukowa i dzięki nim Leningradka prowadziła w meczu 2:0. Jak się później okazało, były to miłe złego początki, ponieważ w kolejnych trzech setach przewaga i dominacja ekipy z Moskwy nie podlegała żadnej dyskusji. Dinamo wzmocniło swoją zagrywkę, odrzuciło swoje rywalki od siatki i rozbiło je. Motorem napędowym Dinama była Natalia Gonczarowa – zdobywczyni 32 punktów, siatkarka ta zanotowała wysoką skuteczność w ataku – 60 proc. Ekipa ze stolicy Rosji w półfinale zmierzy się z Jenisejem Krasnojarsk.

W kolejnej parze ćwierćfinałowej w pierwszym meczu toczyła się zacięta rywalizacja. Dwa sety były rozgrywane na przewagi, a zwycięzcę wyłonił dopiero tie-break. Siatkarskie detale zadecydowały o zwycięstwie Jeniseja. Gospodynie z Krasnojarska miały w swoich szeregach Natalię Małych (22 punkty) oraz Wiktorię Rusakową (21 punktów) i to one w znacznej mierze miały bardzo duży wkład w zwycięstwo. Po przeciwnej stronie siatki w ekipie Protona ciężar gry na siebie wzięła Anastazja Bawykina – 27 punktów, ale nie znalazła ona wsparcia wśród swoich koleżanek i tym samym Jenisej przegrał pierwszy mecz 2:3. W drugim spotkaniu pomiędzy tymi ekipami zwycięstwo odniósł Jenisej i zapewnił sobie awans do półfinału. Siatkarki z Krasnojarska były skuteczniejsze w ataku, Natalia Małych (18 punktów) popisała się 51-procentową skutecznością w ataku w sukurs przyszły jej Jekaterina Efimowa i Wiktoria Rusakowa (obie zdobyły po 13 punktów) i przyczyniły się do drugiej wygranej.

W ostatniej parze ćwierćfinałowej Urałoczka pokonała Zariecze Odincowo 3:1 w pierwszym meczu. O zwycięstwie zadecydowała przede wszystkim skuteczna gra w bloku – 18 punktów podczas gdy siatkarki spod Moskwy zdobyły zaledwie 9. Ciężar gry na siebie wzięła Ksenia Parubiec, która w całym meczu zdobyła 26 punktów i zanotowała 51-procentową skuteczność. Po przeciwnej stronie siatki punktowała Tatiana Jurinskaja – 22 punkty. Zawodniczki Zariecza miały problemy z przyjęciem, co przełożyło się na ich mało skuteczny atak i w efekcie tego przegrały pierwszy mecz 1:3. W drugim spotkaniu pomiędzy tymi ekipami dominacja ekipy z Jekaterynburga nie podlegała żadnej dyskusji, odrzucone od siatki zawodniczki spod Moskwy nie podjęły rywalizacji i przegrały cały mecz 0:3. Sytuację na boisku próbowała liderka Zariecza Tatiana Jurinskaja (21 punktów), ale w pojedynkę niewiele mogła zdziałać. W Urałoczce klasą dla siebie była Anastazja Garelik zdobywczyni 22 punktów, zanotowała ona 69-procentową skuteczność w ataku.