Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga rosyjska kobiet: Faworytki zgodnie z planem

Liga rosyjska kobiet: Faworytki zgodnie z planem

Dinamo Kazań oraz Dinamo Moskwa solidarnie wygrały swoje mecze i przewodzą w ligowej tabeli. Z kolei beniaminek z Jużno-Sachalińska przegrał z Urałoczką Swierdłowsk 2:3 i był to pierwszy punkt tej ekipy w tegorocznych rozgrywkach. W tabeli prowadzi Dinamo Kazań przed Dinamem Moskwa i Dinamem Krasnodar. Zamykają ją Leningradka i Metar Czelabińsk.

Na początku obie drużyny grały punkt za punkt do stanu 8:8. Z dobrej strony w drużynie gospodyń pokazała się Leżanina i dzięki jej akacjom w ataku oraz bloku gospodynie prowadziły 13:9. Bardziej doświadczona i ograna ekipa Urałoczki myliła się w niemal każdym elemencie i przegrywała 13:20. Tym razem w odwrocie była miejscowa ekipa, która popełniła wiele błędów własnych i w efekcie tego doszło do remisu 22:22. Ostatnie słowo należało w tej odsłonie meczu do gospodyń,wygrały one tego seta 27:25, a w meczu prowadziły 1:0. Druga partia spotkania była jednostronnym popisem ekipy Urałoczki. Przyjezdne dobrze zagrały w bloku i ataku i prowadziły najpierw 11:3, a potem 20:3. Miejscowa drużyna popełniła wiele błędów własnych i nie była w stanie nawiązać wyrównanej gry. Dzięki Kisielewej i Moroz drużyna z Jużno-Sachalińska częściowo odrobiła straty, ale ostatecznie to Urałoczka wygrała wysoko 25:12 i doprowadziła w meczu do remisu 1:1. Na początku trzeciego seta prowadziły gospodynie 4:0, ekipa gości szybko wyrównała na 4:4 i od tego momentu obie drużyny grały punkt za punkt niemal do końca seta. Ostatnie piłki należały już do Urałoczki, która po ataku Jewdokimowej zapewniła sobie co najmniej jeden punkt. W czwartym secie górą były beniaminek z Jużno-Sachalińska, siatkarki tej drużyny wygrały 25:17 i o końcowym zwycięstwie musiał decydować tie-break. W nim od samego początku ton wydarzeniom na boisku nadawały przyjezdne, postawiły szczelny blok, punktowały w ataku oraz na kontrze i zapisały na swoje konto dwa punkty. Najlepiej punktującymi w tym meczu były: w ekipie Urałoczki Ilczenko, która zdobyła 25 punktów, oraz Klimiec, siatkarka ta zanotowała 20-punktową zdobycz. Natomiast w ekipie z Jużno-Sachalińska 24 punkty zdobyła Kisielewa.

Sachali Jużno-Sachalińsk – Urałoczka Swierdłowsk 2:3
(27:25, 12:25, 23:25, 25:17, 10:15)

W początkowej fazie mecz toczył się punkt za punkt. Potem skutecznie zagrały zawodniczki ze stolicy Rosji i po zbiciach Gonczarowej i Fetisowej prowadziły 17:14. W ekipie z Krasnodaru rywalki próbowała powstrzymać Perepełkina, ale nie znalazła ona wsparcia wśród swoich koleżanek. Tym samym Dinamo Moskwa wygrało pierwszą partię 25:21 i prowadziło w meczu 1:0. Dwa kolejne sety były jednostronnym popisem siatkarek z Moskwy. Gospodynie prowadziły w miarę wyrównaną grę do stanu 10:12, potem w roli głównej wystąpiła najskuteczniejsza zawodniczka meczu Gonczarowa (zdobywczyni 22 punktów) i to ona przyczyniła się do wygranej Dinama Moskwy. Trzeci set niczym szczególnym nie różnił się od drugiej partii spotkania, tym razem w roli głównej wystąpiła Poljak i Dinamo Moskwa pewnie wygrało mecz 3:0.

Dinamo Krasnodar – Dinamo Moskwa 0:3
(21:25, 15:25, 16:25)

Mecz Dinama Kazań z Metarem był jednostronnym widowiskiem. Od samego początku meczu dominowały zawodniczki z Kazania. Jedynie w pierwszym secie siatkarki z Czelabińska toczyły w miarę wyrównaną grę. Blok Samojlowej dał ekipie gości czteropunktową zaliczkę (14:10). Miejscowa drużyna nie dała za wygraną, ich grę napędziła Zariażko, punkty w bloku zdobyła Podowszczina i siatkarki z Kazania wygrały 25:19. Liczne błędy własne w drużynie Metara miały istotny wpływ na porażkę tej drużyny w drugim secie. Trzeci, a zarazem ostatni set tego meczu był jednostronnym widowiskiem, zawodniczki z Czelabińska miały problem z przyjęciem, często nadziewały się na szczelny blok Dinama i zostały rozgromione. Najlepiej punktującymi zawodniczkami w ekipie Kazania były: Isajewa – zdobywczyni 18 punktów i Wasilewa, która zapisała na swoje konto 13 punktów. W Metarze 11 punktów zdobyła Suchowierchowa.

Dinamo Kazań – Metar Czelabińsk 3:0
(25:19, 25:16, 25:7)

Mecz lepiej rozpoczęła Leningradka, która miała bardzo dobre przyjęcie (67% pozytywnego i 40% bardzo dobrego). Ekipa gości nieźle też zagrała w ataku, a jej skuteczność wyniosła 38%. O zwycięstwie w tym secie zadecydowała również dobra gra w bloku i ataku Poliakowej. Drugi set meczu okazał się mieć kluczowe znaczenie dla całego spotkania. Prowadzenie zmieniało się niczym w kalejdoskopie, raz jedna, a raz druga drużyna prowadziła, po czym na tablicy wyników był remis. Przy stanie 24:22 gospodynie miały dwie piłki setowe i nie zdołały ich wykorzystać. O końcowym zwycięstwie Zariecza zadecydowała gra na przewagi, a punktowy blok Lazarenko dał miejscowym zawodniczkom wygraną w drugim secie. Podłamane takim obrotem sprawy zawodniczki z Petersburga nie podjęły już walki i przegrały trzeciego i czwartego seta. Ważnym elementem, który zadecydował o wygranej Zariecza było przyjęcie, najskuteczniejszą siatkarką tego spotkania została zawodniczka Zariecza – Sperskajte, która zdobyła 19 punktów. W drużynie Leningradki 28 punktów na swoje konto zapisała Biessonnaja.

Zariecze Odincowo – Leningradka Petersburg 3:1
(21:25, 30:28, 25:19, 25:14)

Zawodniczki Protona na początku spotkania prowadziły 7:2, a potem 10:5 i nic nie wskazywało na to, że drużyna Jeniseja odwróci losy tego seta i zapisze tę partię na swoją korzyść. Gra obu drużyn falowała i ostatecznie to przyjezdne dzięki dobrej grze w ataku wygrały 25:23. W drugim od samego początku zawodniczki Jeniseja nadawały ton wydarzeniom na boisku, a ich grę napędziły Galerik (19 punktów) oraz Frołowa (16 punktów). W ostatniej partii meczu siatkarki z Krasnojarska wypracowały sobie kilkupunktową przewagę, której nie oddały do końca meczu. W drużynie Protonu Makarowa (zdobywczyni 17 punktów) wzięła na siebie ciężar gry, ale na niewiele się to zdało i ekipa Protonu poniosła drugą porażkę w tym sezonie.

Proton Saratów – Jenisej Krasnojarsk 0:3
(23:25, 18:25, 20:25)