Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga rosyjska kobiet: Faworytki zgodnie z planem

Liga rosyjska kobiet: Faworytki zgodnie z planem

W rewanżowych meczach 1/4 play-off w lidze rosyjskiej kobiet czołowe drużyny wygrały swoje mecze i zameldowały się w półfinałach. Najwięcej emocji było w spotkaniu pomiędzy Jenisejem Krasnojarsk a Dinamem Krasnodar, gdzie do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był tie-break. Jenisej wygrał drugie starcie i w półfinale zmierzy się z Dinamem Moskwa.

W pierwszym ćwierćfinałowym meczu Dinamo Moskwa pokonało rywalki z Jużno-Sachalińska 3:0. Gospodynie dominowały w ataku i w tym elemencie zdobyły 57 punktów, podczas gdy ich przeciwniczki 35. Ekipa Sachalina była minimalnie lepsza w bloku i w tym elemencie zdobyła 10 punktów, podczas gdy gospodynie zapisały na swoim koncie 7 punktów. Drużyna ze stolicy Rosji dominowała w całym spotkaniu, o czym świadczą wyniki poszczególnych setów, porażka Dinama w trzeciej partii wynikała z dekoncentracji. Ostatni czwarty set był jednostronnym popisem siatkarek z Moskwy, a wygrana 25:13 potwierdziła dobrą dyspozycję tej drużyny. Najlepiej punktującą zawodniczką w tym spotkaniu była w drużynie Dinama Natalia Gonczarowa – 21 punktów, a w drużynie Sachalina 10 punktów zdobyła Ludmiła Chabibulina.

W drugim meczu pomiędzy występującymi w roli gości siatkarkami z Jużno-Sachalińska a ekipą Dinama (oba mecze rozgrywane były dzień po dniu w Moskwie) kolejny raz górą były gospodynie, które od samego początku narzuciły swój styl gry. Przewaga Dinama w ataku nie była już tak wyraźna jak w pierwszym meczu, grę drużyny ze stolicy Moskwy napędziły Jana Szczerban oraz Natalia Gonczarowa, obie te siatkarki zdobyły po 14 punktów w całym spotkaniu. Ekipa z Sachalina tylko w pierwszym secie zdobyła 20 punktów, w pozostałych dwóch partiach była tłem dla Dinama. Ekipa Sachalina miała duże problemy w przyjęciu i miała bardzo niski procent w tym elemencie gry – 36% pozytywnego przyjęcia i 18% perfekcyjnego. Z kolei Dinamo miało odpowiednio 51% oraz 29%. Drużyna z  Moskwy zasłużenie wygrała cały mecz i zapewniła sobie awans do półfinału.

Dinamo Moskwa – Sachalin Jużno-Sachalińsk 3:1 i 3:0
(25:16, 25:14, 16:25, 25:13) i (25:20, 25:15, 25:19)

stan rywalizacji play-off:

2:0 dla Dinama Moskawa, awans: Dinamo Moskwa

Tylku w drugim secie gospodynie postawiły większy opór swoim rywalkom spod Moskwy. Proton prowadził w drugiej odsłonie meczu 24:22 i nie wykorzystał swoich szans na zakończenie tego seta. Drużyna Dinama dzięki dobrej grze w bloku zapisała tę partię spotkania na swoją korzyść. W całym spotkaniu ekipa z Kazania punktowała w bloku aż 18 razy, podczas gdy miejscowe siatkarki w tym elemencie zdobyły zaledwie sześć punktów. Drużyna gości była lepsza w ataku i ten element obok skutecznej gry w bloku w głównej mierze przyczynił się do wygranej ekipy z Kazania. Najwięcej punktów dla Dinama w tym meczu zdobyła Irina Zariażko – 15, natomiast dla Protona Eli Uatarra – 11 punktów.

Proton Saratowskaja Obłast – Dinamo Kazań 0:3
(15:25, 24:26, 16:25)

2:0 dla Dinama Kaząń, awans: Dinamo Kazań

Mecz pomiędzy Zarieczem Odincowo a Urałoczką miał jednostronny przebieg. Przyjezdne dominowały od samego początku spotkania, były lepsze w ataku, punktowały w bloku i dosyć pewnie wygrały pierwszą partię. W drugim secie obraz gry nie uległ zmianie, siatkarki Zariecza dotrzymały kroku swoim rywalkom do stanu 9:9, po czym ekipa Urałoczki udowodniła swoją wyższość, skutecznie zagrała w bloku i zapewniła sobie wygraną w drugiej odsłonie spotkania. W całym meczu zdobyła 11 punktów w tym elemencie, podczas gdy ich przeciwniczki punktowały zaledwie pięć razy. Nieco więcej walki było w secie numer trzy, w którym gospodynie do stanu 17:17 stawiały dzielny opór swoim rywalkom. Potem ponownie do głosu doszły zawodniczki gości, które odrzuciły swoje rywalki od siatki, były nie do zatrzymania w ataku i wygrały trzeciego seta oraz cały mecz 3:0. Najlepiej punktującą siatkarką tego meczu była Ksenia Ilczenko – zdobywczyni 21 punktów. W drużynie Zariecza najwięcej – 9 punktów zdobyła Angelina Lazarenko.

Zariecze Odincowo – Urałoczka Swierdłowskaja Obłast 0:3
(14:25, 16:25, 22:25)

stan rywalizacji w play-off:
2:0 dla Urałoczki, awans: Urałoczka

Gospodynie udanie rozpoczęły mecz z Dinamem Krasnodar i pierwszą partię rozstrzygnęły na swoją korzyść w stosunku 25:20, miejscowe siatkarki lepiej spisały się w ataku i to ten element zadecydował o wygranej Jeniseja. Podobnie było w drugim secie, w którym to przez dłuższy czas prowadziły zawodniczki Dinama. Gospodynie były minimalnie lepsze w ataku, skutecznie zagrały w obronie i prowadziły w meczu 2:0. Nie mające nic do stracenia zawodniczki z Krasnodaru rzuciły się do odrabiania strat i wygrały dwa kolejne sety, tym razem to one lepiej zagrały w przyjęciu, popełniły mniej błędów i w całym meczu był remis 2:2. W piątym secie przez dłuższy czas dominowały siatkarki Dinama i prowadziły 11:8, miejscowe siatkarki postawiły szczelny blok, zdobyły trzy punkty w końcówce seta i wygrały mecz 3:2. Dzięki tej wygranej Jenisej zagra w półfinale play-off z Dinamem Moskwa. Najlepiej punktującymi zawodniczkami w tym spotkaniu były: w ekipie Jeniseja – Anastazja Gareli – 21 punktów oraz Jekaterina Jefimowa – 20 punktów natomiast w drużynie Dinama 20 punktów zdobyła Wiktoria Czaplina.

Jenisej Krasnojarsk – Dinamo Krasnodar 3:2
(25:20, 25:22, 22:25, 19:25, 15:13)

2:0 dla Jeniseja, awans: Jenisej