Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Zwycięstwo AZS-u w cieniu zamieszania

I liga M: Zwycięstwo AZS-u w cieniu zamieszania

Tauron AZS Częstochowa po licznych zmianach w zespole wraca do walki o utrzymanie. Zwycięstwo nad BBTS-em było trzecim z rzędu we własnej hali. Częstochowianie ciągle zajmują ostatnie miejsce w tabeli, ale dzięki temu zwycięstwu tracą już tylko cztery punkty do bezpiecznej dziesiątej lokaty.

Spotkanie w Częstochowie lepiej rozpoczęli gospodarze. Akademicy od początku narzucili swój rytm w polu zagrywki i tym samym nie pozwalali rywalom na wyprowadzenie pierwszej akcji (5:1). Gra na wysokiej piłce wyraźnie nie służyła gościom z Bielska-Białej. Trener przyjezdnych już przy stanie 2:9 wykorzystał obie przerwy. Po nich przebieg gry się nie zmienił. AZS w tym secie prezentował się dużo lepiej, a liderem w ataku był Sławomir Stolc, który kończył nawet najbardziej wymagające piłki (15:7). Paweł Gradowski próbował pobudzić swój zespół pojedynczymi zmianami, ale nie dały one oczekiwanego skutku. Dobrą zmianę dał za to Rafał Prokopczuk, który tuż po wejściu na zagrywkę pocelował przyjmujących BBTS-u (23:12). Seta bez historii zakończył Aleksandar Nedejlković skutecznym atakiem z środka siatki (25:15).

Bielszczanie podrażnieni porażką w poprzedniej partii od początku zaczęli budować przewagę (4:1). Po dobrym fragmencie gry goście wpadli w dołek. Spowodowane to było niską skutecznością na skrzydłach. Fedor Suchacki i Oleg Krikun mieli spore problemy ze skończeniem akcji i przez to gra gospodarzy napędzała się z każdą akcją i szybko odwrócili wynik (11:8). Drużynę z Podbeskidzia do walki poderwał Tomasz Piotrowski. Przyjmujący skutecznie obijał blok, a z czasem dołączył do niego również Suchacki i goście odzyskali prowadzenie (15:14). W końcówce seta to znów podopieczni trenera Piotra Łuki narzucili wyższe tempo i BBTS tego nie wytrzymał. Goście coraz częściej popełniali błędy i kwestionowali decyzje sędziów, a AZS bezbłędnie to wykorzystywał (23:18). Drugą partię pewnym atakiem w boisko zakończył Mateusz Piotrowski (25:20).

W trzeciej odsłonie tego meczu początek znów należał do gości z Bielska-Białej (5:2). Gospodarze tak jak w poprzednim secie znów szybko ruszyli do odrabiania strat i po asie Krzysztofa Bieńkowskiego AZS wyrównał (7:7). Przy stanie 8:8 doszło do niespotykanej sytuacji. Goście zgłosili błąd ustawienia po stronie gospodarzy i doszło do dłuższej przerwy na konsultację sędziów przy protokole meczowym. Sędziowie w całym tym zamieszaniu wykonywali telefon do Wojciecha Maroszka. Jak się okazało, błąd był po stronie zespołu z Bielska-Białej. W trzech ustawieniach na boisku był zawodnik nieuprawniony do gry i cofnięto punkty gościom. Zawodnicy wrócili do gry po prawie 15-minutowej przerwie, a na tablicy widniał wynik 8:5 dla AZS-u. Wydawało się, że nie będzie już więcej zamieszania, ale przy stanie 12:8 dla gospodarzy znów mieliśmy nieporozumienie. Sędziowie po gwizdku dopuścili do zmiany rywala, a serwis wykonał Piotrowski. Ostatecznie po długiej dyskusji nie zaliczono punktu gospodarzom i zawodnicy znów wrócili do gry. Lepiej na tym zamieszaniu wyszli akademicy, którzy powiększyli przewagę do sześciu punktów (16:10). Przy zagrywkach Dawida Murka przewaga wzrosła do 9 punktów, a gra gości totalnie się rozsypała i wszyscy w hali wiedzieli, że AZS nie przegra tego meczu (22:13). Ostatecznie gospodarze wygrali trzeciego seta 25:16.

MVP: Sławomir Stolc

Tauron AZS Częstochowa – BBTS Bielsko-Biała 3:0
(25:15, 25:20, 25:16)

AZS: Nedeljković (8), Murek (5), Stolc (17), Bieńkowski (2), Borris (4), Piotrowski (11), Bik (libero) oraz Prokopczuk (2) i Romanutti (1)
BBTS: Maciończyk, Buniak (1), Piotrowski (6), Krikun (8), Cedzyński (3), Suchacki (11), Koziura (libero) oraz Sawicki, Adamczyk (3), Oniszk (2), Marek (libero) i Nowak (1)