Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Sporo emocji i zwycięstwo Norwida

I liga M: Sporo emocji i zwycięstwo Norwida

Exact Systems Norwid Częstochowa w pierwszym meczu w 2020 roku na własnym parkiecie zwyciężył z LUK Politechniką Lublin 3:2. Częstochowianie w kluczowych momentach mogli liczyć na Damiana Koguta, który bardzo dobrze spisywał się w ataku, a w najważniejszym momencie meczu posłał dwa asy serwisowe. Dzięki temu jego zespół może dopisać dwa punkty w tabeli. Po zwycięstwie nad wiceliderem, Norwid utrzymał jedenastą pozycję w tabeli,

Mecz nieco lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy od początku zyskali minimalną przewagę. W ich szeregach wyróżniał się Jan Siemiątkowski, który popisywał się wysoką skutecznością w ataku (7:5). Z czasem dzięki swojej dobrej zagrywce, do głosu zaczęli dochodzić goście. Szybko zniwelowali oni niewielkie straty i tym razem to Politechnika objęła dwupunktowe prowadzenie (11:9). Przy stanie 16:14 dla lublinian, gospodarze zaczęli naciskać na swoich rywali. Asy serwisowe Siemiątkowskiego, oraz Kamila Kosiby, pozwoliły wyjść Norwidowi na prowadzenie. Dodatkowo w tamtym momencie częstochowianie bardzo dobrze prezentowali się w bloku i obronie,  co pozwoliło im wyprowadzić skuteczne kontry (21:18). Siatkarze Norwida do końca seta już nie zwalniali, a pierwszą partię asem serwisowym zakończył Mateusz Siwicki (25:21).

Początek drugiej odsłony tego meczu był bardzo wyrównany (4:4). Przy stanie 8:8 goście złapali jednak wiatr w żagle. Popisali się oni serią pięciu punktów z rzędu i spokojnie prowadzili w połowie seta (13:8). Mimo upływu czasu lublinianie ciągle kontrolowali przebieg gry (19:12), więc trener Lebioda przeprowadził sporo zmian w swoim zespole. Zmiennicy pokazali się z niezłej strony i dość znacząco zbliżyli się do gości (21:23), ale ostatecznie to przyjezdni zwyciężyli i wyrównali stan meczu (25:22).

Gospodarze bardzo mocno otworzyli trzeciego seta. Przy zagrywkach Damiana Koguta punktowali przyjezdnych, który mieli spory problem ze skończeniem swoich ataków po słabszym przyjęciu. Serię Koguta przerwał Damian Wierzbicki, ale straty gości wynosiły już sześć punktów. Mimo upływu czasu częstochowianie utrzymywali swój rytm w zagrywce i rozbijali przyjmujących gości. Dodatkowo wykorzystywali praktycznie wszystkie swoje szanse w kontrze i pewnie zmierzali po objęcie prowadzenia w meczu (19:10). Tym razem to trener gości dokonał kilku zmian w podstawowej „szóstce”. Na niewiele się to jednak zdało. Gospodarze do końca utrzymali przewagę i zwyciężyli 25:17.

Czwarta partia zaczęła się od prowadzenia lublinian 2:0 i bardzo szybko grę przerwał trener Piotr Lebioda, który poprosił o czas już po dwóch akcjach tego seta.  Chwilę później czerwoną kartkę po dyskusjach z arbitrami otrzymał Wierzbicki i na tablicy wyników widniał wynik 4:3 dla gości. Po dość emocjonującym początku seta, oba zespoły przez dłuższy fragment toczyły bardzo wyrównaną batalię (10:10). Po nim lublinianie na chwilę przejęli inicjatywę i mieli już trzypunktową zaliczkę. Gospodarze bardzo szybko zbliżyli się do rywali (14:15), ale później to przyjezdni znów zyskali kilka punktów. Norwid jednak nie dawał za wygraną i dzięki temu zapowiadała się ciekawa końcówka (20:21). W niej większym spokojem wykazali się goście, którzy po zaciętym finiszu doprowadzili do tie-breaka (25:23).

Ostatni set tego spotkania od początku toczył się w wyrównanej walce punkt za punkt. Przy zmianie stron minimalnie prowadził zespół z Lublina, ale gospodarze nie dawali za wygraną. W końcówce miejscowi otrzymali dwie żółte kartki, ponieważ ten fragment spotkania obfitował w sporą ilość emocji. Kluczowy okazał się moment przy stanie 10:10. Wtedy na zagrywkę powędrował Damian Kogut, który zdobył dwa asy serwisowe. Dzięki temu jego zespół wyszedł na trzypunktowe prowadzenie (13:10) i nie wypuścił go już do końca meczu (15:12).

Exact Systems Norwid Częstochowa – LUK Politechnika Lublin 3:2
(25:21, 22:25, 25:17, 23:25, 15:12)

Norwid: Kosiba (15), Usowicz (8), Siwicki (18), Kogut (16), Siemiątkowski (18), Adamski (4), Kryś (libero), oraz Piotrowski (3), Kraś, Rajsner i Franczak
Politechnika: Oroń (6), Szaniawski (3), Seliga (10), Rusin (21), Wierzbicki (23), Zrajkowski (3), Pałka (libero), oraz Goss (1), Durski, Toborek i Giza (2)