Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Pierwszy krok do złota dla zawodników Ślepska Suwałki

I liga M: Pierwszy krok do złota dla zawodników Ślepska Suwałki

W pierwszym meczu o zwycięstwo w rozgrywkach I ligi mężczyzn dość niespodziewanie zawodnicy Stali Nysa polegli na swoim boisku 0:3 z drużyną Ślepska Suwałki. Team prowadzony przez Krzysztofa Stelmacha w dwóch pierwszych setach prowadził dość wyraźnie, by w końcowych ich fragmentach dać się dogonić, a ostatecznie nawet przegonić. Trzecia partia to już całkowita dominacja gości, którzy zrobili pierwszy krok, by w przyszłym sezonie zaprezentować się na boiskach PlusLigi. Jednak aby tak się stało muszą zrobić jeszcze dwa kolejne.

Po serii punktów zdobywanych naprzemiennie przez oba zespoły na pierwsze dwupunktowe prowadzenie wyszli przyjezdni po asie serwisowym Cezarego Sapińskiego, ale kilka akcji później nastąpiło wyrównanie. Świetny atak z szóstej strefy Sławomira Stolca plus autowe zagranie Jakuba Rohnki sprawiły, że zrobiło się 10:8. Wprawdzie suwałczanie byli w stanie odrobić tą stratę, ale w środkowej części seta całkowicie stanęli. Najpierw przy zagrywce Łukasza Kaczorowskiego gospodarze zapunktowali czterokrotnie pod rząd, by w następnym przejściu jeszcze powiększyć wypracowaną różnicę (17:12). Choć wydawało się, że kontrolują przebieg tej partii to ich rywale powoli zbliżali się do nich, a po dwóch asach serwisowych Mateusza Laskowskiego nawiązali kontakt punktowy. Kolejne niedokładne przyjęcie sprawiło, że na tablicy wyników zrobiło się po 19. Zawodnicy Ślepska rozstrzygnęli pierwszą partię po wykorzystaniu kontrataku przez Kamila Skrzypkowskiego na lewym skrzydle (21:23). Przewagi tej nie oddali już do końca i pomimo wysokiej straty z połowy seta wygrali premierową odsłonę spotkania.

Druga partia tego pojedynku rozpoczęła się bardzo podobnie jak pierwsza. Po serii gry punkt za punkt w okolicach wyniku 5:5 przyspieszyli goście i to oni uzyskali prowadzenie 8:5. Czas wzięty przez Krzysztofa Stelmacha przyniósł spodziewany efekt, gdyż najpierw na podwójny blok nadział się Patryk Szwaradzki, a w kolejnej akcji Bartosz Bućko obił ręce blokujących i zrobiło się po 8. Dwa dobre bloki Macieja Zajdera dały miejscowym dwa ,,oczka” przewagi, a kiedy w kolejnej akcji pomylił się Szwaradzki było 12:9. Dodatkowo punktowa zagrywka Patryka Szczurka ponownie stawiała gospodarzy w wyśmienitej sytuacji, ale po raz kolejny wypracowanej różnicy nie potrafili utrzymać. Dwa skuteczne uderzenia Kamila Skrzypkowskiego sprawiły, że przyjezdni odrobili straty praktycznie w całości (20:19). W końcówce seta ciężar gry w ataku wziął na siebie Jakub Rohnka. To on doprowadził do wyrównania, a także sprawił, że jego team znalazł się na jednopunktowym prowadzeniu (22:21). Skończył też ostatni atak w tej części meczu dając swojej drużynie prowadzenie 2:0.

Podbudowani takim obrotem sprawy przyjezdni od początku trzeciego seta szybko zaczęli uciekać swoim rywalom. Najpierw Maciej Zajder nie trafił czysto w piłkę, a zaraz potem zdenerwowany obrotem spraw na boisku został ukarany czerwoną kartką (5:8). Gra zawodników Stali całkowicie się załamała przy zagrywce Kamila Skrzypkowskiego. Suwałczanie grali za to jak natchnieni, czy to w elemencie bloku, czy zagrywki punktując niemiłosiernie swoich rywali (6:12). Krótki zryw podopiecznych Stelmacha na niewiele się zdał, bo zaraz potem ich rywale ponownie powrócili do wysokiego prowadzenia. Kolejne ,,czapy” na Bartoszu Bućko, czy Michale Makowskim sprawiły, że siatkarze Nysy coraz bardziej spuszczali głowy (13:18). Dodatkowo na lewym ataku nie do powstrzymania był Skrzypkowski i to jego dobre zagrania powiększyły przewagę do ośmiu ,,oczek”. Zepsuty serwis Kamila Długosza dawał gościom aż osiem piłek setowych, a atak po skosie Patryka Szwaradzkiego zakończył to spotkanie wygrane dość pewnie przez zawodników Mateusza Mielnika 3:0.

MVP: Jan Tomczak

Stal Nysa –  Ślepsk Suwałki 0:3
(23:25, 23:25, 17:25)

Stan rywalizacji play-off: 1:0 dla Ślepska Suwałki

Stal: Zajder (6), Kaczorowski (10), Stolc (6), Bućko (10), M’Baye (5), Szczurek (4), Czunkiewicz (libero) oraz Ochrymczuk (libero), Długosz (2), Mucha, Matula (1), Makowski (1)
Ślepsk: Siek (5), Skrzypkowski (14), Rohnka (14), Sapiński (6), Winnik (3), Gonciarz, Filipowicz (libero) oraz Szwaradzki (12), Laskowski (2), Tomczak (2),