Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Pierwsze zwycięstwo Gwardii we własnej hali

I liga M: Pierwsze zwycięstwo Gwardii we własnej hali

W drugim starciu przed własną publicznością Gwardia Wrocław podejmowała Exact Systems Norwid Częstochowa. Wrocławianie spotkanie zaczęli od przegranego do 20 seta. W kolejnych jednak to do podopiecznych Piotra Lebiody należały decydujące akcje, dzięki czemu drużyna z Wrocławia wygrała mecz 3:1. Najlepszym zawodnikiem meczu wybrano Arkadiusza Olczyka.

Otwarcie spotkania było wyrównane, na nieznacznym prowadzeniu pozostawali goście. Z czasem dystans wzrósł, głównie za sprawą skutecznej postawy Arkadiusza Żakiety (11:7). Dopiero skuteczny atak i as Michała Superlaka pozwoliły gospodarzom zmniejszyć straty. Gwardziści jednak nie ustrzegli się błędów, przez co ponownie trzypunktową zaliczkę mieli częstochowianie. Ze zmiennym szczęściem atakował Łukasz Łapszyński (17:16). Mimo starań wrocławianie nie potrafili doprowadzić do wyrównania. Pojedyncze skuteczne ataki Kamila Maruszczyka nie wystarczyły, by jego drużyna odwróciła losy seta. Atak przez środek Mariusza Schamlewskiego dał serię piłek setowych przyjezdnym, którzy ostatecznie wygrali do 20.

Drugi set rozpoczął się od grania punkt za punkt. Z akcji na akcję dystans zaczęli budować siatkarze z Wrocławia, w szeregach Gwardii skutecznie grali Arkadiusz Olczyk i Błażej Szymeczko (12:8). Dopiero sprytne zagrania Łukasza Łapszyńskiego i Damiana Koguta oraz błąd Michała Superlaka pozwoliły zniwelować różnicę punktową i o czas poprosił trener Lebioda (13:12). Dopiero dobry atak Maruszczyka dał gospodarzom przejście (14:13). Od tego momentu trwała gra punkt za punkt. Żadna z drużyn nie odpuszczała, choć zdarzały się błędy. Zagranie z szóstej strefy Maruszczyka dało piłkę setową wrocławianom, jednak częstochowianie zdołali doprowadzić do gry na przewagi. W nim lepsi okazali się gwardziści, którzy tym samym wyrównali stan meczu.

Zdecydowanie trzecią partię rozpoczęli przyjezdni, po kolejnym asie Arkadiusza Żakiety prowadzili 5:1, a złą passę gospodarzy przerwał dopiero Arkadiusz Olczyk (2:6). Wrocławianie popełniali błędy, po drugiej stronie raz za razem punktował Łapszyński (13:10). Gwardziści nie odpuszczali, jednak na prowadzeniu pozostawali siatkarze z Częstochowy. Po skutecznym ataku Łukasza Usowicza Norwid miał trzypunktową zaliczkę przy wejściu w decydującą fazę seta (20:17). Dobry atak Szymeczko i dwa skuteczne zagrania Maruszczyka dały remis (20:20). Passę rywali przerwał atakiem Żakieta. Od tego momentu to gospodarze dyktowali warunki, celnie zagrywał Maruszczyk (24:21). Częstochowianie obronili jedną piłkę setową, jednak skuteczne zagranie Łukasza Lubaczewskiego zamknęło seta.

Od pierwszych akcji czwartego seta gospodarze mieli nieznaczną przewagę, dopiero po błędzie Lubaczewskiego częstochowianie wyszli na prowadzenie 5:4. Walka była zacięta, gra toczyła się punkt za punkt. Po punktowym podwójnym bloku wrocławianie odskoczyli na 12:10. Na środku nie mylił się Arkadiusz Olczyk, a dystans między zespołami utrzymywał się. Ponownie w szeregi obu zespołów wkradły się błędy. Po podwójnym odbiciu Sternika wrocławianie mieli już tylko jeden punkt zapasu (17:16). Dobrze na środku siatki prezentował się Mariusz Schamlewski. Podopiecznym Radosława Panasa nie udało się jednak odwrócić wyniku. Po błędzie w polu zagrywki Krzysztofa Modzelewskiego wrocławianie mieli szanse na skończenie meczu, co w kolejnej akcji wykorzystał Superlak.

MVP: Arkadiusz Olczyk

Gwardia Wrocław – Exact Systems Norwid Częstochowa 3:1
(25:20, 27:25, 25:22, 25:22)

Gwardia: Szymeczko (7), Naliwajko (3), Nowosielski, Maruszczyk (17), Olczyk (14), Superlak (23) Dzikowicz (libero) oraz Lubaczewski (11), Sternik (1) i Kaźmierczak
Norwid: Usowicz (5), Schamlewski (9), Żakieta (20), Kogut (8), Zrajkowski (3), Łapszyński (14), Dembiec (libero) oraz Rajsner (2), Kraś (1) i Modzelewski (1)