Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Norwid zdobył nyską twierdzę

I liga M: Norwid zdobył nyską twierdzę

Już tylko Exact Systems Norwid Częstochowa pozostaje niepokonany we własnej hali. Częstochowianie w meczu 15. kolejki po tie-breaku pokonali Stal i są pierwszym zespołem, który wygrał w Nysie. Podopieczni trenera Panasa mieli szansę na komplet punktów, jednak siatkarze Krzysztofa Stelmacha zdołali urwać im punkt. Tym samym podobnie jak w pierwszej części sezonu zasadniczego częstochowianie triumfowali 3:2.

Pierwsze akcje meczu padły łupem siatkarzy Stali, jednak częstochowianie szybko odrobili straty (2:0, 4:4). W kolejnych trwała wyrównana walka, jednak na nieznacznym prowadzeniu pozostawali gospodarze. Z czasem dystans zaczął rosnąć głównie za sprawą dobrej postawy Łukasza Kaczorowskiego (12:9). Gospodarze zdobywali punkty seriami, dominowali nad podopiecznymi Radosława Panasa (18:12). W końcową fazę seta siatkarze Krzysztofa Stelmacha wchodzili z siedmiopunktowym prowadzeniem (21:14). Wtedy to do odrabiania strat poderwali się częstochowianie. Skuteczne akcje Pawła Stabrawy i Łukasza Łapszyńskiego pozwoliły Norwidowi zmniejszyć dystans do trzech oczek – 19:22. Zaliczka punktowa wystarczyła jednak gospodarzom, by spokojnie dokończyć seta. Siatkarze z Nysy wygrali 25:22.

W drugim secie od początku skuteczniej grali przyjezdni, odskakując na 6:3. Podobnie jak w pierwszej odsłonie, również tym razem szybko na tablicy wyników pojawił się remis (8:8). Wspierani przez zgromadzonych w nyskiej hali kibiców siatkarze Stali stopniowo zaczęli budować prowadzenie (12:10, 14:10). Goście szybko jednak przełamali gospodarzy, którzy mieli problem z ustawieniem skutecznego bloku i doprowadzili do remisu (14:14). Rozgorzała zacięta walka, nieznaczną zaliczkę mieli częstochowianie. Podopieczni Krzysztofa Stelmacha nie odpuszczali (20:21). Końcówka potoczyła się jednak po myśli przyjezdnych, którzy triumfowali do 21.

Początek partii numer trzy był wyrównany (3:3, 7:7). W kolejnych akcjach siatkarze z Nysy mieli problem z wyjściem z niewygodnego ustawienia. Siatkarze Exact Systems Norwida bezlitośnie punktowali, dzięki czemu po chwili prowadzili 13:7. Chociaż gospodarzom w końcu udało się zrobić przejście, częstochowianie poczuli wiatr w żagle. Mimo kolejnych zmian w szeregach Stali dystans pozostawał bardzo wyraźny (10:17, 13:20). Zmiennicy starali się postawić rozpędzonym przeciwnikom, udało im się obronić kilka piłek setowych, ale ostatecznie Norwid wygrał 25:19.

Podrażnieni nysanie zdecydowanie weszli w czwartego seta. Szybko podopieczni trenera Stelmacha prowadzili 10:5. Dysproporcja między zespołami stawała cię coraz bardziej wyraźna, obok Kaczorowskiego ręki nie wstrzymywał Michał Makowski (15:9). Trener Panas również zaczął ordynować zmiany, jednak dystans pozostawał znaczny (18:10). Siatkarze Stali pewnie kroczyli ku tie-breakowi (20:13). W tej odsłonie drużyna z Częstochowy zdołała zgromadzić na swoim koncie 18 punktów.

Tie-break od pierwszych akcji grany był punkt za punkt. Żadna z drużyn nie potrafiła zbudować nawet dwupunktowego prowadzenia. Jedno oczko zaliczki podczas zmiany stron mieli siatkarze Norwida Częstochowa. Po zmianie stron siatkarze Radosława Panasa kontynuowali skuteczną grę i mieli dwa punkty przewagi. Nie zdołali jej utrzymać, bo dwie kolejne akcje na swoim koncie zapisali nysanie (10:10). Siatkarzom Stali nie udało się pójść za ciosem, po kilku minutach kolejne piłki meczowe mieli ich rywale. Chociaż częstochowianie nie wykorzystali pierwszej z nich, za drugim razem postawili kropkę nad i.

MVP: Kamil Dembiec

Stal Nysa – Exact Systems Norwid Częstochowa 2:3
(25:22, 21:25, 19:25, 25:18, 13:15)

Stal: Zajder (4), Kaczorowski (25), Długosz (10), Bućko (10), M’Baye (2), Szczurek (2), Czunkiewicz (libero) oraz Ochrymczuk (libero), Mucha (4), Matula (1), Owczarz (2) i Makowski (14)
Norwid: Usowicz (6), Schamlewski (10), Stabrawa (21), Kogut (11), Zrajkowski (5), Łapszyński (16), Dembiec (libero) oraz Sługocki, Rajsner (2)  i Kraś