Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Dobre chęci nie wystarczyły, Warta wygrała

I liga M: Dobre chęci nie wystarczyły, Warta wygrała

Chociaż po bardzo jednostronnym pierwszym secie siatkarze Exactu Systems Norwida Częstochowa podnieśli się z kolan, nie zdołali wygrać ani jednej partii. Doświadczenie oraz chłodne głowy zawodników Aluronu Virtu Warty Zawiercie wzięły górę w dwóch kolejnych odsłonach i to podopieczni Dominika Kwapisiewicza triumfowali 3:0. Dla zawiercian było to ostatnie spotkanie pierwszej części fazy zasadniczej.

Zdecydowanie lepiej mecz rozpoczęli goście (5:2). Przyjezdni atakowali bardzo mocno, z czym nie radzili sobie gospodarze, przez co szybko o pierwszy czas poprosił Radosław Panas (3:8). Zawiercianie wciąż górowali na siatce, efektownie punktując blokiem. Zdecydowany atak w wykonaniu Sebastiana Wardy skłonił trenera Norwida do wzięcia drugiej przerwy (4:11). Przyjezdni niemal nie popełniali błędów, przez co wyraźna różnica punktowa utrzymywała się (15:8). Seria mocnych zagrywek Kamila Długosza tylko pogrążyła niewidocznych na parkiecie częstochowian. Kolejne zmiany w zespole z Częstochowy pod koniec seta nie zmieniły obrazu gry. Zagranie z szóstej strefy Michała Żuka dało kolejne piłki setowe zawiercianom, a atak przez środek Łukasza Swodczyka zamknął jednostronną partię (25:14).

Gdy drugi set rozpoczął się od błędu ustawienia gospodarzy, ciężko było przewidzieć, że częstochowianie jeszcze zdołają postawić się dobrze dysponowanym rywalom. Po tej pomyłce siatkarze Norwida otrząsnęli się z niemocy i rozpoczęli zaciętą walkę z przeciwnikami (3:6). Skutecznie funkcjonował blok Norwida, a po ataku ze środka Mateusza Zawalskiego na tablicy wyników pojawił się remis (6:6). Gdy po wygranej przez Damiana Koguta przepychance na siatce gospodarze po raz pierwszy wyszli na prowadzenie, o czas poprosił trener Dominik Kwapisiewicz. Dopiero zbicie Swodczyka przerwało serię częstochowian. Po chwilowej walce punkt za punkt dzięki skutecznej grze blokiem zawiercianie ponownie wyszli na prowadzenie (12:9). Przerwa na życzenie trenera Panasa pomogła gospodarzom powrócić do gry, a przez błędy Łukasza Kaczorowskiego wynik odwrócił się i interweniować musiał szkoleniowiec Warty (15:13). Taka sytuacja nie utrzymała się jednak długo, po serii asów Kamila Długosza na czoło wyszli zawiercianie. W decydującym momencie gra ponownie się wyrównała. Oba zespoły miały kilka szans na przechylenie szali zwycięstwa na swoją korzyść. Częstochowianie jednak często mylili się w zagrywce, co uniemożliwiło im sięgnięcie po zwycięstwo. Po emocjonującej, długiej walce na przewagi górą byli zawiercianie, którzy kropkę nad i postawili po zbiciu przechodzącej piłki przez Sebastiana Wardę (30:28).

Już pierwsze akcje trzeciej odsłony pokazały, że na boisku nie zabraknie walki (3:1). Gra obu zespołów nie była pozbawiona błędów, trwały wyrównane wymiany (6:6). Z czasem coraz sprytniej atakował Kogut (10:8). Postawa przyjezdnych zaczęła być nierówna, dlatego o czas poprosił trener Kwapisiewicz (10:13). Gra gospodarzy była coraz bardziej zdecydowana, w środkowej fazie seta to podopieczni Radosława Panasa kontrolowali przebieg partii (16:12). Dominik Kwapisiewicz sięgał po coraz głębsze zmiany, a sygnał do odrabiania strat dał mocną zagrywką Łukasz Swodczyk. Brak przyjęcia po stronie gospodarzy i słaba postawa w ataku z sytuacyjnych piłek Kryńskiego sprawiły, że przewaga częstochowian zaczęła coraz szybciej topnieć. Po nieudanym zbiciu Koguta drugi raz w krótkim czasie o przerwę poprosił Radosław Panas (18:17). Serię przeciwników przerwał dopiero przyjmujący Norwida. W uderzeniu pozostawali jednak przyjezdni, którzy po celnym zbiciu Michała Żuka doprowadzili do remisu (19:19). Dobrze funkcjonująca gra środkiem pozwoliła gospodarzom utrzymywać kontakt z rywalami, jednak nie wystarczyła, by odwrócić wynik seta. As Adama Sobolewskiego zakończył pojedynek (26:24).

Exact Systems Norwid Częstochowa – Aluron Virtu Warta Zawiercie 0:3
(14:25, 28:30, 24:26)

Norwid: Kryński, Zawalski, Oczko, Mucha, Kogut, Smolarczyk, Kołodziej (libero) oraz Kraś, Kaczyński, Miarka i Gromadzki
Warta: Macionczyk, Swodczyk, Żuk, Kaczorowski, Długosz, Warda, Filipowicz (libero) oraz Ogórek (libero), Gutkowski, Dzierżanowski, Popik, Sobolewski i Lewandowski