Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Zacięty mecz w Świeciu dla siatkarek Jokera

I liga K: Zacięty mecz w Świeciu dla siatkarek Jokera

W ostatniej kolejce rundy zasadniczej I ligi kobiet zaciętą walkę stoczyły ze sobą siatkarki Jokera Świecie i Energetyka Poznań. Mecz pełen zwrotów akcji i pościgów zakończył się po tie-breaku zwycięstwem podopiecznych trenera Piotra Sobolewskiego, które dzięki dwóm zdobytym punktom zakończyły tę fazę rozgrywek na 6. miejscu. Zdobyty punkt pozwolił poznaniankom na przystąpienie do play-off z miejsca piątego.

Mecz Jokera Świecie z Energetykiem decydował o rozstawieniu w meczach ćwierćfinałowych play-off. Poznanianki potrzebowały przynajmniej punktu, by zachować piąte miejsce w tabeli. Joker w zależności od wyniku mógł zająć jedno z miejsc w przedziale 5-8. Początek spotkania należał do gospodyń, które szybko wypracowały sobie przewagę, mając przewagę na siatce. W pewnym momencie podopieczne trenera Piotra Sobolewskiego prowadziły już 19:14, a gdy Karolina Bednarek zgasiła piłkę nad siatką, było już 21:15 i wszystko wskazywało, że świecianki pewnie wygrają tę partię. Wtedy jednak gospodynie stanęły, a punktować zaczęły siatkarki Energetyka. Po trzech przegranych wymianach o czas poprosił trener Sobolewski, drugą wykorzystał przy wyniku remisowym 21:21. Jako pierwsze piłkę setową miały siatkarki z Poznania (24:23), ale Joker się obronił i po bloku na Agnieszce Wołoszyn to świecianki mogły zakończyć seta. Od stanu 27:26 dla Jokera gospodynie zepsuły jednak zagrywkę, a ataki Wołoszyn i Klaudii Świstek dały wygraną Energetykowi.

Początek drugiej partii znów należał do Jokera, który wyszedł na prowadzenie 8:5. Skuteczność straciła Agnieszka Wołoszyn, bowiem świecianki znalazły na nią sposób w bloku. Przewaga Jokera rosła (15:7), ale zespół Energetyka nie zamierzał się poddawać. Tak jak w pierwszej partii powoli, ale systematycznie odrabiał straty i trener Piotr Sobolewski przy stanie 17:14 przerwał grę. Nic to jednak nie pomogło, poznanianki doprowadziły do remisu 19:19, a na dodatek wygrały trzy kolejne wymiany. Tym razem mobilizacja jednak nastąpiła w zespole Jokera. Świecianki obroniły dwie piłki setowe, doprowadzając do remisu 24:24, a w samej końcówce autowy atak Klaudii Felak dał gospodyniom wygraną 27:25.

Podobnie jak w dwóch poprzednich setach, również trzeciego lepiej rozpoczęły siatkarki Jokera, które szybko wypracowały sobie kilkupunktową przewagę (7:4). Od stanu 8:5 jednak poznanianki wygrały pięć kolejnych wymian, wychodząc na prowadzenie. Świecianki całkowicie się pogubiły, straciły skuteczność i pomysł na grę. Po dobrej akcji w bloku Klaudii Felak i Klaudii Gajewskiej Energetyk prowadził już 16:9, potem 22:15 i nie zamierzał oddać tej przewagi. W końcówce jeszcze pojedyncze dobre ataki gospodyń odsunęły w czasie wygraną poznanianek, ostatecznie zepsuty atak ze strony Jokera pozwolił przyjezdnym na zwycięstwo 25:18.

Czwarty set rozpoczął się od deklasacji drużyny gości. Trener Marcin Patyk przywołał do ławki rezerwowych swoje zawodniczki przy stanie… 8:1 dla Jokera. Świeciankom w tym secie wychodziło wszystko – mocne ataki, obrony, kiwki, miały również dobrą zagrywkę. Nic więc dziwnego, że po chwili prowadziły już 15:5, ale poprzednie sety pokazały, że nie jest to bezpieczna przewaga. Energetyk w tym secie nie był jednak w stanie dogonić gospodyń. Seta wynikiem 25:17 zakończyła atakiem Natalia Sidor i w meczu był remis 2:2.

Decydującą partię rozpoczęło prowadzenie Jokera, najpierw 3:2, potem 7:4. Po kiwce z drugiej linii Karoliny Florczak gospodynie miały dwa punkty przewagi przy zmianie stron boiska. Poznanianki jednak nie zamierzały się poddawać – wygrały trzy kolejne wymiany i wyszły na prowadzenie 9:8. I znów okres świetnej gry miał Joker, który przejął inicjatywę. Po błędzie dotknięcia siatki w zespole gości gospodynie prowadziły 14:10 i już nic nie mogło odebrać mu zwycięstwa. Mecz zakończyła Karolina Florczak i Joker wygrał 3:2 (15:11 w tie-breaku). Energetyk zakończył więc rundę zasadniczą na miejscu 5., a świecianki przystąpią do play-off z miejsca 6.

Joker Mekro Energoremont Świecie – Enea Energetyk Poznań 3:2
(27:29, 27:25, 18:25, 25:17, 15:11)