Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Zacięty mecz w Częstochowie na korzyść Energetyka

I liga K: Zacięty mecz w Częstochowie na korzyść Energetyka

Nie zwalnia tempa Energetyk Poznań, ekipa z Wielkopolski pokonała beniaminka z Częstochowy po zaciętym meczu 3:2. Poznanianki przegrywały 1:2, wygrały dwa kolejne sety i mogły cieszyć się z dwóch punktów. Drużyna spod Jasnej Góry ma czego żałować, miała w górze piłki meczowe i nie wykorzystała ich, w efekcie czego musiała zadowolić się jednym punktem.

W początkowej fazie seta obie drużyny popełniły błędy własne. Ekipa z Częstochowy po ataku Magdaleny Ociepy prowadziła 10:8. Do remisu doszło po asie serwisowym Eweliny Tobiasz (10:10). Od tego momentu obie drużyny grały punkt za punkt, obie też czujnie zagrały w obronie, na tablicy wyników widniał rezultat remisowy (12:12, 15:15). Przełom nastąpił przy stanie 17:17, gospodynie nie skończyły ataków własnych, nadziewały się na blok swoich rywalek i przegrywały 17:19. Przerwa na żądanie wzięta przez trenera Andrzeja Stelmacha nic nie zmieniła. Grę zespołu z Poznania napędziła Joanna Sikorska, po jej atakach Energetyk powiększył przewagę do trzech punktów (21:18). Podopieczne trenera Marcina Patyka zmagania w tym secie zakończyły atakiem Adrianny Muszyńskiej i prowadziły w meczu 1:0

W drugim secie meczu przez dłuższy czas obie drużyny grały punkt za punkt. Po tym jak została zablokowana Angela Mroczek, poznanianki prowadziły 8:6, przewaga zespołu gości wzrosła do trzech punktów po sprytnej kiwce Magdaleny Jurczyk (10:7). Przy serii zagrywek Emilii Oktaby doszło do remisu 11:11, grę gospodyń napędziła Oliwia Sieradzka. Dyspozycja obu drużyn falowała, ekipa ze stolicy Wielkopolski wypracowała sobie trzypunktową przewagę, z której nie cieszyła się zbyt długo. Gospodynie doprowadziły do remisu 19:19, a po asie serwisowym Agaty Pietrzkiewicz prowadziły 20:19. Przyjezdne wyrównały i do stanu 22:22 trwała kolejna wymiana ciosów. Atak Angeli Mroczek oraz błąd własny Energetyka sprawił, że było 24:22. Seta atakiem zamknęła Wiktoria Szumera i doprowadziła do remisu w całym spotkaniu.

Częstochowianka poszła za ciosem i zbudowała sobie trzypunktową przewagę (6:3). Do remisu doszło po tym, jak punkty w ataku oraz w polu zagrywki zdobyła Adrianna Muszyńska (6:6). Beniaminek spod Jasnej Góry punktował w kontratakach oraz w bloku i ponownie prowadził, po asie serwisowym Angeli Mroczek gospodynie miały trzy punkty więcej niż ich rywalki (13:9). Częstochowianki poszły za ciosem, odrzuciły od siatki swoje rywalki, skutecznie zagrały na siatce i przy dobrej dyspozycji Hanny Łukasiewicz w polu serwisowym prowadziły 19:13. Tak wysoka przewaga sprawiła, że miejscowy zespół poczuł się zbyt pewnie i rozluźnił się. Serią zagrywek popisała się Ewelina Tobiasz, punktowała Joanna Sikorska i zespół gości przegrywał 18:20. Przerwała to wszystko Angela Mroczek (21:18). Podopieczne trenera Marcina Patyka w końcówce seta po ataku Joanny Sikorskiej traciły zaledwie jeden punkt (23:24). Ostatnie oczko w tej części meczu zdobyły częstochowianki po długiej wymianie, skutecznym atakiem popisała się Hanna Łukasiewicz.

Dla poznanianek set numer cztery był grą o pozostanie w meczu. Skuteczny atak Joanny Sikorskiej dał przyjezdnym dwupunktową przewagę (4:2). Następnie inicjatywę na boisku przejęły miejscowe siatkarki, serią trudnych zagrywek popisała się Emilia Oktaba, poznanianki miały problemy z przyjęciem, popełniły błędy własne i w efekcie tego przegrywały 4:7. Miejscowy zespół poszedł za ciosem, dobrze zagrał na siatce oraz w obronie, mogła podobać się gra Magdaleny Ociepy, po kontrataku Angeli Mroczek powiększył przewagę do pięciu punktów (13:8). Poznanianki zdołały odpowiedzieć swoim rywalkom, ciężar gry na siebie wzięła Joanna Sikorska, Częstochowianka miała zaledwie jedno oczko przewagi (13:12). Mecz nabrał rumieńców, zespół ze stolicy Wielkopolski punktował w kontratakach i dzięki temu doprowadził do remisu 20:20. W emocjonującej końcówce seta więcej szczęścia miały poznanianki. Najpierw punkt w ataku zdobyła Adrianna Muszyńska, a punktowy blok Eweliny Tobiasz oraz Simony Dreczki sprawił, że do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był tie-break.

W secie prawdy na początku był remis 2:2. Pierwszoplanową postacią w zespole gości była Joanna Sikorska, po jej zagrywkach i atakach było 5:2 dla Energetyka. Gospodynie nie potrafiły przebić się przez blok swoich rywalek, po tym jak została zatrzymana Hanna Łukasiewicz było 8:4 na zmianie stron boisk. Obraz gry nie uległ zmianie, przyjezdne dominowały na boisku, ich kolejny punktowy blok dał im pięciopunktową przewagę (10:5). Częstochowianki nie zdołały odrobić strat, napędzone poznanianki punktowały w ataku, seta oraz mecz atakiem ze skrzydła zakończyła Adrianna Muszyńska.

MVP: Joanna Sikorska

(23:25, 25:22, 25:23, 25:27, 10:15)