Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Wymęczone zwycięstwo Solnej

I liga K: Wymęczone zwycięstwo Solnej

Uczennice Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku były bliskie urwania punktów faworyzowanym gospodyniom. Większa mobilizacja podopiecznych Ryszarda Litwina w końcówce czwartego seta oraz błędy własne popełniane przez przyjezdne spowodowały, że trzy punkty pozostały w Solnym Mieście.

Przed sezonem mało kto się spodziewał, że po czterech kolejkach I ligi kobiet siatkarki z Wieliczki i Szczyrku będą sąsiadować ze sobą w tabeli. Zwycięstwo nad Wisłą Warszawa nie przyniosło zawodniczkom 7R Solnej spodziewanego ,,kopa”. W poprzedniej kolejce trochę niespodziewanie nie przywiozły ze Świecia nawet punktu. Uczennice SMS-u Szczyrk swój mecz w czwartej serii kończyły w zgoła odmiennych nastrojach, pokonując w trzech setach PWSZ Tarnów. Już początek spotkania wskazywał, że faworyzowanym wieliczankom wygrana nie przyjdzie łatwo. Gospodynie nie mogły wbić piłki w parkiet, przez co utrzymywała się minimalna przewaga siatkarek ze Szczyrku. Dopiero trudna zagrywka Angeliki Szostok sprawiła, że przyjezdne miały problemy z przyjęciem, co wykorzystywała na siatce Sylwia Pelc (10:6). Sześciopunktowa seria w tym fragmencie seta i wypracowana przewaga miały okazać się wystarczające do wygrania tej partii. Siatkarki z SMS-u próbowały odrabiać straty, niemniej bardziej doświadczone gospodynie nie dały sobie wydrzeć zwycięstwa i po skutecznych atakach stopniowo powiększały przewagę. Dodatkowo podopieczne Waldemara Kawki zaczęły popełniać proste błędy. Niedokładna wystawa do Rozalii Hnatyszyn zakończyła seta (25:15).

Kolejna partia rozpoczęła się od prowadzenia popularnych Tygrysic 3:1, jednak szybko po skutecznym bloku Weroniki Sobiczewskiej przyjezdne doprowadziły do wyrównania. Kluczowym elementem tego spotkania była zagrywka. Przewaga punktowa gospodyń wynikała przede wszystkim ze wzmocnienia serwisu i tym samym stwarzania sobie możliwości grania z kontrataku. To właśnie wykorzystana kontra przez dobrze dysponowaną Angelikę Szostok pozwoliła miejscowym odskoczyć na sześć punktów (14:8). Przewaga ta była powiększana w kolejnych akcjach, a ich rywalki nie potrafiły nawiązać z nimi równorzędnej walki. Blok na Oliwii Bałuk oraz autowy atak Rozalii Hnatyszyn zakończyły tę partię (25:15).

Nic nie zapowiadało, że losy meczu mogą się odmienić. Obie partie w przebiegu były do siebie bardzo zbliżone. O ile w początkowych ich częściach utrzymywał się remis, tak w połowie seta gospodynie przyspieszały, a ich rywalki zaczynały popełniać błędy. Jednak w trzeciej odsłonie spotkania gra całkowicie się odmieniła, a drużyny wyglądały, jakby zamieniły się koszulkami. W zespole prowadzonym przez Waldemara Kawkę zaczął działać skuteczny blok. To właśnie trzy bloki oraz kiwka w siatkę Magdaleny Jagodzińskiej dały przyjezdnym pięciopunktową przewagę. Prowadzenie to zwiększyły po skończonej piłce przez Klaudię Laskowską. Dobre spotkanie rozgrywała Zuzanna Górecka, która nie tylko kończyła posyłane do niej piłki, ale również skutecznie blokowała. Wyrzucona piłka w aut przez Patrycję Ząbek przy stanie 11:18 obrazowała nieporadność w tym secie wieliczanek. Atak z lewego skrzydła Oliwii Bałuk dał uczennicom Szkoły Mistrzostwa Sportowego aż siedem piłek setowych, które już w drugiej akcji wykorzystała kapitan drużyny (18:25).

Siatkarki ze Szczyrku zamierzały udowodnić, że wygranie poprzedniego seta nie było przypadkiem. Seta rozpoczęły z wielkim animuszem, czego potwierdzeniem był blok Zuzanny Góreckiej na Sylwii Pelc (3:7). Siatkarka ta utrzymywała dobrą skuteczność i głównie za sprawą jej ataków przyjezdne wypracowały sobie czteropunktową przewagę. Podopieczne Ryszarda Litwina nie zamierzały doprowadzać do tie-breaka i włączyły większy bieg. Podwójny blok na Oliwii Bułak pozwolił im zbliżyć się do swoich rywalek na dwa punkty. Po długiej akcji pełnej obron, ale i niedokładności na tablicy wyników widniał remis po 12. Największą zmorą zawodniczek trenera Kawki były seryjnie psute zagrywki. Gra toczyła się punkt za punkt i po raz pierwszy w tym meczu należało spodziewać się zaciętej końcówki. Młodość przyjezdnych zawodniczek dała o sobie znać w najgorszym momencie. Atak w aut Weroniki Sobiczewskiej i błąd rozegrania dały miejscowym dwupunktowe prowadzenie, którego zawodniczki z Solnej już nie wypuściły ze swoich rąk (25:23).

7R Solna Wieliczka – SMS PZPS Szczyrk 3:1
(25:15, 25:15, 18:25, 25:23)

Solna: Jagodzińska (4), Grabka (10), Pelc (11), Wieczorek (4), Szostok (15), Gawlak (7), Bąkowska (libero) oraz Stojek (3), Sowisz (1) i Ząbek (5)
SMS: Rybak (3), Gryka (2), Górecka (15), Sobiczewska (15), Makarowska (1), Bałuk (11), Mazur (libero) oraz Hnatyszyn (1), Damaske (4), Rola (2), Laskowska (6), Zaborowska i Garstka (libero)