Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Wisła wygrała rundę zasadniczą, czas na play-off

I liga K: Wisła wygrała rundę zasadniczą, czas na play-off

Zakończyła się runda zasadnicza I ligi kobiet. Na pierwszym miejscu zakończyła ją Wisła Warszawa, która pokonała 3:1 Radomkę Radom. Niespodziewanej porażki w Opolu doznał wicelider tabeli – MKS Kalisz. Sporo emocji przeżywali kibice w Gliwicach i Świeciu, gdzie mecze zakończyły się tie-breakami. Sezon zakończył się już dla SMS-u PZPS Szczyrk.

Wisła Warszawa wygrała rundę zasadniczą I ligi kobiet, wygrywając 20 spotkań i notując zaledwie dwie porażki. Podopieczne trenera Dominika Stanisławczyka w ostatnim spotkaniu pokonały 3:1 Radomkę Radom i tym samym postawiły kropkę nad i by móc przystąpić do play-off z pierwszego miejsca w tabeli. – W tym sezonie wiele razy widzieliśmy, że każdy może wygrać z każdym i odwrotnie – mówiła po tym meczu Marta Wellna z Wisły Warszawa. – Chcemy dojść jak najdalej, wygrać ligę i zagrać w barażach o Ligę Siatkówki Kobiet – dodała. Porażka radomianek oznacza, że do play-off przystąpią z miejsca czwartego, bowiem w ostatniej chwili wyprzedziła je Solna Wieliczka. – Chcieliśmy sprawić siatkarkom Wisły nieco więcej kłopotów, niż rzeczywiście nam się to udało. Jeśli urwalibyśmy jeszcze jednego seta, to mógłbym być w miarę usatysfakcjonowany, bo Wisła to bardzo trudny przeciwnik, na ten moment lider I ligi – mówił po meczu trener Radomki, Jacek Skrok.

Niespodziewanej porażki w Opolu doznał wicelider tabeli, MKS Kalisz. Podopieczne trenera Mariusza Wiktorowicza, który w Opolu był nieobecny, miały jeszcze szanse na pierwsze miejsce. W meczu z Uni zagrały jednak słabo, co wykorzystały gospodynie i poprawiły sobie humory przed walką o utrzymanie. – W trzecim secie pokazaliśmy swoją realną siłę. Rywalki zagrały dobry mecz, przystąpiły do niego z dużą determinacją. Były skuteczniejsze w ataku i to spowodowało, że w tych przegranych setach miały kilka punktów więcej – mówi po meczu trener MKS-u Daniel Przybylski. Solna Wieliczka bez żadnych problemów i zgodnie z oczekiwaniami pokonała 3:0 najsłabszy w lidze AZS AWF Warszawa i dzięki temu zakończyła rundę zasadniczą na trzecim miejscu. W zespole z Wieliczki po raz pierwszy miała okazję wystąpić pozyskana niedawno z MKS-u Dąbrowa Górnicza rozgrywająca Agata Michalewicz. Dla stołecznych akademiczek była to… 22. ligowa porażka w tym sezonie. Warszawianki kończą rundę zasadniczą z czterema punktami na koncie i bez zwycięstwa.

Zakończył się już sezon dla uczennic SMS-u PZPS Szczyrk, które nie będą brać udziału w play-off. W ostatnim meczu podopieczne trenera Waldemara Kawki pokonały 3:0 Karpaty Krosno i zakończyły sezon na 9. miejscu. SMS wygrał 8 i przegrał 14 spotkań, jednak w niektórych meczach zaprezentował się z naprawdę dobrej strony. Karpaty będą gospodarzem turnieju o utrzymanie w I lidze kobiet, który odbędzie się w połowie marca. Oprócz gospodyń zagrają w nim Uni Opole i AZS AWF Warszawa, ale tylko jeden z tych zespołów pozostanie w gronie pierwszoligowców.

Ciekawe spotkania decydujące o miejscach 5-8 oglądali kibice w Świeciu i Gliwicach. Joker stoczył zacięty bój z Energetykiem Poznań. Zespół prowadzony przez trenera Piotra Sobolewskiego wygrał 3:2, co ostatecznie dało świeciankom 6. miejsce na koniec rundy zasadniczej. Punkt zdobyty przez poznanianki na trudnym terenie pozwolił im zachować piątą pozycję. AZS Politechniki Śląskiej Gliwice przegrał w pięciu setach z PWSZ Tarnów. Gliwiczanki prowadziły już 2:1, jednak rywalki doprowadziły do wyrównania, a zaciętą końcówkę tie-breaka (17:15) tarnowianki rozstrzygnęły na swoją korzyść. PWSZ zajął 7. miejsce w tabeli, a AZS Politechniki Śląskiej uplasował się za nim.

Pierwsze mecze play-off już w najbliższą sobotę. – Za nami dwa najważniejsze mecze sezonu zasadniczego, a teraz kolejne decydujące w play-off po dwóch dniach. Nie chcę komentować w brzydkich słowach decyzji o zmianie kalendarza, ale uważam, że nikt nie pomyślał o naszym zdrowiu. Na pewno w najlepszej sytuacji będą teraz zespoły, które mają szerokie składy i ograne zawodniczki. To będzie decydujące w tym tygodniu – przyznaje Marta Wellna z warszawskiej Wisły.