Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Uni Opole wyjeżdża z Wieliczki z kompletem punktów

I liga K: Uni Opole wyjeżdża z Wieliczki z kompletem punktów

Do sporej niespodzianki doszło w Wieliczce, gdzie zawodniczki Solnej mierzyły się z siatkarkami Uni Opola. Po wygraniu przez podopieczne Ryszarda Litwina pierwszej partii do 16 nic nie zapowiadało, że trzy kolejne sety padną łupem przyjezdnych. Szczególnie ciekawa była czwarta odsłona spotkania, którą opolanki wygrały grą na przewagi 27:25.

Błędy własne opolanek doprowadziły do szybkiego objęcia prowadzenia 5:0 przez gospodynie. Dodatkowo kiedy potrójny blok zatrzymał Ilonę Gierak, przewaga ta jeszcze wzrosła. Wieliczanki nie musiały się wiele napracować, by punktować, a pierwszy punkt z ataku zdobyły dopiero po dobrym zbiciu Patrycji Ząbek przy stanie 8:2. Fatalnie grały ich rywalki, a przez pierwsze 10 piłek popełniły chyba wszystkie możliwe błędy. Wprawdzie przy zagrywce Joanny Pacak udało im się odrobić trzy „oczka”, ale zawodniczki z Solnego Miasta całkowicie kontrolowały przebieg tego seta. Po dwóch dobrych zagraniach Magdaleny Grabki oraz ataku ze środka Judyty Gawlak na tablicy wyników było 16:8. Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt, a podopieczne Nicoli Vettoriego nie mogły odrobić do swoich przeciwniczek choćby punktu. Do końca premierowej odsłony spotkania nic się nie zmieniło i po zagraniu Grabki miejscowe miały aż osiem piłek setowych. Wykorzystały już pierwszą z nich, a dokładnie Gawlak poradziła sobie z niedokładnym rozegraniem Aleksandry Buczek.

Ponownie jak w poprzednim secie dwa pierwsze punkty padły łupem wieliczanek. Przewagę tę miejscowe szybko traciły, by chwilę później ponownie ją sobie wypracować. Dopiero po skończonym kontrataku przez Patrycję Ząbek udało im się objąć trzypunktowe prowadzenie, a po sprytnym zagraniu Magdaleny Grabki jeszcze je powiększyć (11:7). Wprawdzie po tym jak gospodynie wpadły w siatkę, różnica ta nieco się zmniejszyła, jednak nie na długo. Dwukrotnie z prawego skrzydła zapunktowała Ząbek, a sprytna kiwka z drugiej piłki Aleksandry Buczek pozwoliła jej drużynie wrócić do czterech „oczek” przewagi. Siatkarki Uni Opola nie zamierzały się jednak poddawać i po skutecznym bloku Marty Ciesiulewicz na Ząbek nawiązały kontakt punktowy ze swoimi rywalkami, w czym duża zasługa samych „Tygrysic”, które zaczęły popełniać proste błędy własne. Po dobrym ataku Angeliki Wystel było 20:17, ale chwilę później po uderzeniu Ilony Gierak zrobiło się po 22. Autowe zagranie Ząbek oraz uderzenie w siatkę Karoliny Fedorek pozwoliły wyjść na dwupunktowe prowadzenie przyjezdnym, którego nie oddały do końca tej partii.

Już na początku trzeciego seta opolanki wyszły na prowadzenie, a stało się to za sprawą autowych ataków Magdaleny Grabki oraz Angeliki Wystel (4:2). Dobre uderzenia Ilony Gierak oraz Marty Ciesiulewicz powiększyły różnicę punktową do czterech „oczek”, a siatkarki Solnej miały coraz większe problemy z samodzielnym zdobywaniem punktów. W prawdziwą zapaść wpadły jednak przy zagrywce Gierak, kiedy to straciły siedem punktów z rzędu (5:13). Duża w tym zasługa Joanny Pacak, która była skuteczna na środku siatki nie tylko w ataku, ale także w elemencie bloku. Dwukrotnie błąd podwójnego odbicia popełniła także Karolina Szczygieł, przez co sytuacja jej zespołu była już bardzo trudna (7:16). Różnica ta utrzymywała się do końca tej partii, gdyż przez znaczną jej część punkty były zdobywane naprzemiennie przez oba zespoły. Wprawdzie po dwóch dobrych atakach Patrycji Ząbek wieliczankom udało się lekko ją zniwelować (14:21), ale ostatecznie set ten zakończył się wynikiem 16:25, a trzy ostatnie punkty zdobyła Ciesiulewicz, kończąc posyłane do niej piłki, oraz Joanna Moczko ustawiając szczelny blok.

Jak szybko rozpoczęły wieliczanki czwartą partię od prowadzenia 4:0, tak prędko przewagę tę udało im się roztrwonić. Dodatkowo dwie nieprzyjęte zagrywki Marty Ciesiulewicz przez Angelikę Wystel oraz dwa bloki ustawione przez przyjezdne kolejno na Judycie Gawlak oraz Magdalenie Grabce sprawiły, że na tablicy wyników było 5:9. Kiedy Joanna Pacak zablokowała Patrycję Ząbek, a w kolejnej akcji atakująca Solnej nie trafiła w pomarańczowe, przewaga opolanek wzrosła do sześciu „oczek”. Dwa bloki Gawlak zmniejszyły nieco różnicę punktową, jednak w dalszym ciągu utrzymywała się ona na poziomie dwóch, trzech punktów. Skończony atak Weroniki Sobiczewskiej oraz Ciesiulewicz pozwoliły zawodniczkom z Opola uwierzyć, że są w stanie sprawić niespodziankę i wywieźć z Wieliczki trzy punkty (13:18). Podrażnione liderki tabeli nie zamierzały się poddawać i wzięły się za odrabianie strat, w efekcie czego po ataku w antenkę Sobiczewskiej doprowadziły do remisu po 24. Ostatnie słowo należało jednak do przyjezdnych, które po ataku Ciesiulewicz oraz Sobiczewskiej wygrały to spotkanie 3:1.

Solna Wieliczka – Uni Opole 1:3
(25:16, 23:25, 16:25, 25:27)