Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Trudna przeprawa Energetyka w Gliwicach

I liga K: Trudna przeprawa Energetyka w Gliwicach

Trzynasta kolejka okazała się szczęśliwa dla Enei Energetyka Poznań, który zdobył trzy punkty w Gliwicach, ogrywając w czterech setach miejscowy AZS Politechniki Śląskiej. Jednak gospodynie tanio skóry nie sprzedały, przy odrobinie szczęścia mogły doprowadzić chociażby do tie-breaka.

W pierwszym secie kibice mogli przecierać oczy ze zdumienia, bo akademiczki postawiły się faworyzowanym poznaniankom. Mecz zaczął się wprawdzie od nieudanej zagrywki Woźniczki, ale za chwilę zbiciem piłki  z drugiej linii stan meczu wyrównała Wystel. Nieznaczne prowadzenie utrzymywały poznanianki, aż do ataku Michalak, który spowodował, że na tablicy pojawił się wynik remisowy (7:7). Potem dwa punkty z rzędu zdobyły akademiczki i objęły prowadzenie. Od stanu 13:13 gliwiczanki zaczęły budować przewagę. Kiedy na tablicy pojawił się wynik 15:13 dla AZS-u o czas poprosił trener gości. Pomogło na chwilę. Przy wyniku 19:16 na zagrywce stanęła Woźniczka. Wówczas akademiczki zdobyły cztery punkty z rzędu. Ponownie o czas poprosił szkoleniowiec Energetyka. Za sprawą nieudanej zagrywki Woźniczki zespół gości dostał w prezencie 17. punkt.  Pierwszą piłkę setową poznanianki obroniły, ale przy drugiej próbie były już bezradne. AZS zasłużenie wygrał 25:18. Warto pochwalić za dobrą grę w tej partii cały zespół. Dobrze funkcjonowało przyjęcie, skutecznie akademiczki blokowały.

Druga odsłona zaczęła się od prowadzenie AZS-u 6:2. O przerwę poprosił trener poznanianek. Reprymenda poskutkowała, bo jego zespół zdobył, cztery punkty z rzędu. Dwie nieudane zagrywki z obu stron i kolejny remis. Przyjezdne zdobyły po chwili trzy punkty, miejscowe ani jednego i wicelider prowadził 10:7. Potem mecz się znowu wyrównał z lekkim wskazaniem na Energetyka. Kiedy było 20:20 czas wziął trener akademiczek. Zaczęła się wymiana ciosów. Poznanianki w końcówce odskoczyły na dwa oczka. Pierwszą piłkę setową zmarnowały. Za drugim razem udało im się zamknąć seta (25:23).

Najbardziej zacięty był trzeci set. Wynik cały czas oscylował wokół remisu. Przy stanie 4:4 żółtą kartką upomniany został drugi trener AZS-u Krzysztof Czapla. Przy wyniku 18:17 o przerwę poprosił szkoleniowiec zespołu z Poznania. Jego podopieczne wyszły na prowadzenie i przez kolejne minuty utrzymywały dwupunktowy dystans. Gliwiczanki w porę wyrównały (23:23) i zaczęła się szalona końcówka. Pierwszą piłkę setową AZS obronił, potem drugą, trzecią i czwartą. Za piątym razem Energetyk okazał się skuteczny i zwyciężył 29:27.

Czwarta partia ponownie zaczęła się od prowadzenia miejscowych (5:2). I tak jak w trzeciej odsłonie poznanianki nie dość, że dogoniły akademiczki, to jeszcze zdobyły kolejne punkty i wyszły na prowadzenie (9:5). Reakcja trenera Wojciecha Czapli była natychmiastowa. Czas i wskazówki dla zawodniczek. Zdobyły wprawdzie punkt, ale po chwili to Energetyk zaczął odskakiwać (10:6, 12:8). Akademiczki nie dość, że dogoniły rywalki (13:13), to chwilę potem bo zbiciu z krótkiej Trojan prowadziły 17:15. Przyjezdne otrząsnęły się. Wyrównały (17:17) i zaczęły seriami punktować. Kiedy prowadziły 23:20 o czas poprosił Czapla. Gliwiczanki zdobyły punkt, ale to samo zrobiły poznanianki i miały piłkę meczową. I tak jak w drugim secie AZS obronił się za pierwszym razem, ale za drugim razem Energetyk wykorzystał szansę i wygrał seta 25:22, a cały mecz 3:1.

– Rzadko kiedy krytykuję pracę sędziów, ale to co dzisiaj wyprawiali woła o pomstę do nieba. Oni popsuli widowisko. Mój zespół zagrał bardzo dobry mecz, kto wie, czy nie najlepszy w tym sezonie. Wreszcie zaczynają funkcjonować schematy, które ćwiczymy na treningach. Z optymizmem patrzę w przyszłość – podsumował szkoleniowiec gliwiczanek, Wojciech Czapla.

AZS Politechniki Śląskiej Gliwice – Enea Energetyk Poznań 1:3
(25:18, 23:25, 27:29, 22:25)