Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: SAN-Pajda lepszy w meczu na szczycie, 7R Solna nowym liderem

I liga K: SAN-Pajda lepszy w meczu na szczycie, 7R Solna nowym liderem

Niepokonana ekipa Energetyka Poznań przegrała w meczu na szczycie z beniaminkiem I ligi SAN-Pajdą Jarosław 0:3 i straciła fotel lidera na rzecz 7R Solnej Wieliczka. Drużyna z solnego miasta pewnie pokonała Stal Mielec, zwycięstwa odniosły: SMS Szczyrk, Karpaty Krosno oraz KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Bez wygranej pozostają ekipy z Tarnowa i Torunia.

Beniaminek z charakterem – tak można podsumować dotychczasową postawę zawodniczek z Jarosławia. W meczu z niepokonanym dotąd zespołem z Wielkopolski – Energetykiem jarosławianki stanęły na wysokości zadania i pokonały go 3:0. Gospodynie w pierwszym i trzecim secie musiały odrabiać straty i sztuka ta im się udała. – Sam nie mogę uwierzyć, w to, co się stało, choć widziałem to na własne oczy. Wygrywamy, cieszymy się i oby tak dalej – mówił po meczu Piotr Pajda, trener jarosławianek. Dzięki tej wygranej zainkasowały one trzy punkty i znajdują się na na drugim miejscu w ligowej tabeli. Energetyk stracił fotel lidera na rzecz ekipy z Wieliczki. Poznanianki znalazły się na trzecim miejscu w tabeli i mają na swoim koncie 9 punktów, tyle samo, co jarosławianki. Ekipa z Poznania ma rozegrany jeden mecz więcej od SAN-Pajdy, w kolejnym spotkaniu we własnej hali podopieczne Marcina Patyka zmierzą się z beniaminkiem z Częstochowy. Z kolei ekipa z południowo-wschodniej Polski uda się na mecz do Wieliczki, będzie to hit kolejki. Obie drużyny nie doznały żadnej porażki i obie od początku sezonu spisują się bardzo dobrze.

Karpaty Krosno pokonały 3:1 zespół AZS Politechniki Śląskiej Gliwice i było to ich pierwsze zwycięstwo w bieżącym sezonie. Ekipa z Podkarpacia odbiła się od przysłowiowego dna i z trzema punktami zajmuje 11. miejsce w tabeli. Krośnianki po dwóch wygranych setach w trzecim musiały uznać wyższość ekipy ze Śląska. Zespół gości nie poszedł za ciosem, przegrał czwartą odsłonę meczu i musiał pogodzić się z porażką. Gliwiczanki z pięcioma punktami są szóste.

Młode uczennice ze Szczyrku wywiozły dwa punkty z Torunia, gdzie pokonały tamtejszą drużynę Budowlanych 2:0. Siatkarki z południa Polski prowadziły 2:0 w setach, ale nie zdołały zamknąć spotkania w trzech partiach i ostatecznie musiały zadowolić się dwoma punktami. Wygrana ta sprawiła, że podopieczne trenera Wiesława Popika znalazły się na 10.  miejscu w tabeli i mają na swoim koncie 3 punkty. W najbliższej kolejce SMS będzie pauzował, a ekipa z grodu Kopernika rozegra we własnej hali niezwykle ważne spotkanie z Karpatami Krosno. Mecz ten będzie miał znaczenie dla układu tabeli w jej dolnych rejonach. W lepszych nastrojach do tego spotkania przystąpi zespół z Krosna, który zapisał na swoim koncie trzy punkty w meczu z AZS-em Politechniki Śląskiej Gliwice.

Nie zwalnia tempa zespół z Wieliczki, który w trzech setach pokonał Stal Mielec w spotkaniu wyjazdowym i usadowił się na pozycji lidera. Mielczanki tylko w pierwszym secie przekroczyły barierę 20 punktów, w drugiej i trzeciej partii nie miały zbyt wiele do powiedzenia i zeszły z boiska pokonane. Stal doznała trzeciej porażki z rzędu i nie zdołała wygrać we własnej hali, choć rozegrała w niej trzy spotkania. Mielecka drużyna zmierzy się w Gliwicach w ramach piątej kolejki z tamtejszym AZS-em Politechniki Śląskiej i dla obu ekip będzie to niezwykle ważne starcie. Z kolei drużyna z Małopolski w najbliższą sobotę zagra we własnej hali z SAN-Pajdą i będzie to spotkanie na szczycie.

W meczu dwóch drużyn, które nie wygrały do tej pory żadnego spotkania lepsze okazały się siatkarki z Ostrowca Świętokrzyskiego, pokonały one 3:0 ekipę z Tarnowa i opuściły dolne rejony tabeli.  – Ten mecz nie był łatwy, bo musieliśmy od początku do końca utrzymać koncentrację, konsekwencję i dyscyplinę taktyczną. Ta sztuka nam się udała. Zagraliśmy jak zespół i to nam dało komplet punktów – powiedział szkoleniowiec KSZO. Ostrowczanki rozegrały dopiero drugie starcie, w poprzedniej kolejce pauzowały, a mecz w ramach pierwszej serii spotkań z SMS-em PZPS Szczyrk został przełożony. Tym razem podopieczne trenera Łukasza Marciniaka w pełni wykorzystały atut własnej hali i z podniesionymi czołami udadzą się na mecz do Opola. Faworytem tego spotkania na pewno będzie AZS Uni. Na przeciwnym biegunie tabeli znajduje się zespół Jedynki Tarnów. Podopieczne Michała Betleji nie wygrały do tej pory żadnego meczu, a w dwóch ostatnich nie wygrały nawet seta. Czwarta drużyna ubiegłego sezonu zamyka ligową tabelę i swojej kolejnej szansy na zdobycie pierwszych punktów będzie musiała szukać w meczu z Jokerem Świecie. Biorąc pod uwagę to, że świecianki nie grały meczu tylko pauzowały, to one są faworytkami tego starcia. Sytuacja tarnowianek jest mało ciekawa, a w starciu z Jokerem to drużyna ze Świecia będzie faworytem.

Częstochowianka Częstochowa nie sprostała ekipie AZS-u Uni Opole i uległa jej 1:3,. Zespół spod Jasnej Góry plasuje się na siódmym miejscu w tabeli i ma na swoim koncie cztery punkty. Częstochowianki jedynie w wygranej drugiej partii spotkania postawiły się swoim rywalkom, w przegranych setach nie miały zbyt wiele do powiedzenia. Wygrana ta sprawiła, że opolanki znalazły się na piątym miejscu w tabeli i mają tyle samo punktów, co czwarty Joker – 8.