Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Pierwsza wygrana tarnowianek w tym sezonie

I liga K: Pierwsza wygrana tarnowianek w tym sezonie

Po trwającym 2,5 godziny meczu siatkarki AZS Politechniki Śląskiej Gliwice przegrały z Grupa Azoty PWSZ Tarnów 2:3. Losy spotkania rozstrzygnęły się w tie-breaku w którym „Żyrafy” zwyciężyły 15:13. Tarnowianki przed tym spotkaniem z dorobkiem 1 punktu zajmowały ostatnie miejsce w tabel. W minionym tygodniu zaszły jednak w tej drużynie istotne zmiany. Z KSZO przeszły tam trzy zawodniczki plus trener  z doświadczeniem prowadzenia drużyny na najwyższym poziomie.

Tradycyjnie jako pierwsza na zagrywce stanęła Maria Woźniczka i po jej serwisie Akademiczki zdobyły pierwszy punkt. Natychmiast jednak tarnowianki wyrównały. Jeszcze gliwiczankom udało się  wyjść na prowadzenie 4:2, ale potem już seriami punkty zdobywały przyjezdne, a gdy przewaga wzrosła do pięciu oczek Wojciech Czapla wziął czas. Po wznowieniu gry gospodyniom udało się zmniejszyć nieco stratę, ale po kolejnej dobrze rozegranej akcji i ataku w boisku było już 17:10 dla PWSZ i ponownie trener gliwiczanek przerwał grę. Udało im się na chwile wybić z rytmu przyjezdne, gliwiczanki odrobiły dwa punkty i to trener z Tarnowa wziął czas. Nie pomogło to jednak jego podopiecznym, trzykrotnie zaatakował Karpińska, co przełożyło się na trzy kolejne punkty z rzędu i ponownie Łukasz Marciniak przerwał grę. Dopiero podwójny blok zatrzymał skrzydłową AZS-u i tarnowianki odzyskały zagrywkę przy wyniku 18:15, a potem powiększyły przewagę do sześciu punktów. Gospodynie nie były już w stanie tego odrobić, przegrywając pierwszego seta do 19.

Na początku drugiego seta grano punkt za punkt, ale ze wskazaniem na ekipę z Tarnowa. W końcu po pierwszym udanym bloku w tej odsłonie w wykonaniu pary Trojan-Skiba gliwiczankom udało się doprowadzić do remisu 7:7. Za chwilę powtórzyły to Ciesielczyk z Trojan. Wreszcie po ataku w  aut gliwiczanki wyszły na prowadzenie 9:8, ale Trojan przy zagrywce trafiła w siatkę i ponownie był remis. Po ataku z krótkiej Sylwii Pelc AZS wyszedł na prowadzenie 12:10 i trener Jedynki zdecydował się wziąć czas, co przełożyło się na udany atak, blok i było już 12:12. Potem trwała walka o wypracowanie sobie większej przewagi, ale żadna z  drużyn nie potrafiła uciec na więcej niż dwa oczka. W pewnym momencie tarnowianki zdobyły cztery punkty z rzędu, objęły prowadzenie 19:17 i Wojciech Czapla musiał zareagować  przerywając grę. Nic to nie pomogło, bo to przyjezdne jeszcze powiększyły przewagę. W zespole gospodyń cały czas nie funkcjonował blok, na dodatek myliły się w prostych sytuacjach. W końcu błysnęła Ciesielczyk, która dwukrotnie zaatakowała, zdobyła punkt z zagrywki, potem poprawiła Skiba znów był remis 22:22 i to Łukasz Marciniak przerwał grę, a po wznowieniu Akademiczki dwukrotnie skutecznie zablokowały i miały piłkę setową (24:22). Tę część meczu atomowym uderzeniem zagrywki zakończyła Ciesielczyk.

Trzeci set zaczął się bardzo obiecująco dla gliwiczanek. Po ataku Agaty Skiby gospodynie prowadziły już 5:1 i trener gości szybko wykorzystał pierwszą przerwę. Wybiło to z rytmu Akademiczki, bo popełniły dwa błędy, a potem jeszcze rywalki dorzuciły kolejne punkty, ale gliwiczanki jeszcze nie straciły prowadzenia. Stało się chwile później po tym jak zawodniczka z Tarnowa obiła blok gospodyń i to PWSZ prowadziła 11:10.  Powoli tarnowianki zaczęły wypracowywać sobie przewagę i przy wyniku  19:14 po raz drugi Wojciech Czapla wziął czas, Udało się odrobić jedno oczko, ale przyjezdne szybko odpowiedziały skuteczną akcją. Gdy na zagrywce stanęła Karpińska udało doprowadzić do wyniku 18:20, ale tarnowianki obiły blok Akademiczek. Potem błąd podwójnego odbicia dał kolejny punkt „Żyrafom”. Po autowym ataku przyjezdne miały piłkę setową, a po bloku wygrały tę część meczu do 21.

Początek czwartej  odsłony miał podobny przebieg jak poprzednio, czyli wyrównany, ale ze wskazaniem na drużynę z Tarnowa. Efekt był taki, że przyjezdne prowadziły już 10:7, niekoniecznie jednak tylko za sprawą swojej dobrej gry, ale notorycznie powielanych prostych błędów gospodyń. Przy wyniku 13:8 dla Jedynki Wojciech Czapla próbował jeszcze odmienić losy tego meczu biorąc czas. Na tyle to pomogło, ze gliwiczanki przestały się mylić, ale „Żyrafy” długo utrzymywały przewagę trzech oczek. Wreszcie udało się złapać kontakt (19:20), ale wtedy o czas poprosił trener PWSZ, co przełożyło się na szybką akcję zakończoną skutecznym atakiem zawodniczki gości. Wreszcie po asie serwisowym Woźniczki na tablicy pojawił się wynik 21:21. Łukasz Marciniak zareagował przerywając grę. Po wyjątkowo, efektownej wymianie Akademiczki zdobyły 23. punkt, a rywalki miały  o jeden mniej. Za chwilę kibice zobaczyli podobną akcję, tym razem jednak zawodniczka z Gliwic zaliczyła błąd techniczny i punkt przyznano tarnowiankom, ale po zagrywce w aut to gospodynie miały piłkę setową. Nie przełożyło się to jednak na wygraną. Ta partia miała kończyć się grą na przewagi.  Po błędzie zawodniczki gości AZS wygrał tę część meczu 27:25.

Tie-break zaczął się obiecująco dla Akademiczek, które objęły prowadzenie 3:1.  Trener gości szybko wziął czas i tchnął w swoje podopieczne nowe siły, tarnowianki po chwili prowadziły już 7:4, choć w międzyczasie Wojciech Czapla przerwał grę. Przy zmianie stron boiska w lepszych humorach były tarnowianki prowadzące 8:6. One też zdobyły kolejny punkt. Gospodyniom udało się złapać kontakt (9:10), ale tarnowianki odpowiedziały atakiem i było 9:11. Za chwilę było już 13:10  na korzyść gości i trenerowi AZS-u nie pozostało nic innego jak po raz drugi poprosić o czas. Piłkę meczową miały przyjezdne, ale popsuły serwis, a za chwilę gliwiczanki zdobyły 13. punkt po ataku rywalki w aut. Wtedy o drugi czas poprosił trener gości i to pomogło. Tarnowianki obiły blok gliwiczanek, pieczętując zasłużone  zwycięstwo.

AZS Politechniki Śląskiej Gliwice – Grupa Azoty PWSZ Tarnów 2:3
(19:25, 25:22, 20:25, 27:25, 13:15)