Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Opolanki zagrają o 5. miejsce

I liga K: Opolanki zagrają o 5. miejsce

W pierwszym meczu opolskiego turnieju o miejsca 5-8 w I lidze kobiet gospodynie, Uni Opole, zmierzyły się z Solną Wieliczka. Mecz dobrze rozpoczął się dla przyjezdnych, ale po wygraniu pierwszego seta oddały one inicjatywę gospodyniom. Podopieczne trenera Nicoli Vettoriego pokonały wyżej notowanego rywala 3:1 i to one w niedzielę powalczą o 5. miejsce na koniec sezonu.

Spotkanie świetnie rozpoczął zespół prowadzony przez trenera Ryszarda Litwina. Wieliczanki po błędach rywalek błyskawicznie wyszły na prowadzenie 6:1 i przeważały w każdym elemencie gry. Przy stanie 10:4 dla przyjezdnych o przerwę poprosił trener Nicola Vettori, ale opolanki wciąż miały problemy w przyjęciu zagrywki i wyprowadzaniu własnych ataków. Solna prowadziła 14:7 i od tego momentu zaczęła tracić impet. Gospodynie powoli zaczęły odrabiać straty, a gdy przewaga wieliczanek stopniała do 4 punktów (15:11), grę przerwał trener Litwin. Kilkupunktowa przewaga Solnej utrzymywała się jeszcze przez jakiś czas, ale przy stanie 20:16 dla rywalek włoski szkoleniowiec Uni znów przywołał swoje zawodniczki do ławki rezerwowych. Gospodynie błyskawicznie odrobiły straty (20:21), a w końcówce doprowadziły do remisu 23:23. Wieliczanki już całkowicie stanęły, co zespół gospodyń skrzętnie wykorzystał – wygrał dwie ostatnie wymiany i całego seta 25:23.

Drugiego seta przyjezdne rozpoczęły od prowadzenia 8:3 po skutecznym bloku na Ilonie Gierak. Wieliczanki grały niezwykle skutecznie i po chwili prowadziły już 13:4 i dopiero wówczas opolanki powoli zaczęły wracać do gry. Popełniały jednak wiele błędów i wysoka przewaga rywalek się utrzymywała (8:18). Po zdobyciu trzech punktów z rzędu przez zespół z Opola o przerwę błyskawicznie poprosił trener Ryszard Litwin, ale jego podopieczne znów stanęły. Gospodynie podobnie jak w pierwszym secie zaczęły odrabiać straty (16:20, 21:23). Tym razem Solna nie dała się ograć w końcówce – seta wynikiem 25:21 dla przyjezdnych zakończyła Karolina Fedorek.

Opolanki w przeciwieństwie do dwóch pierwszych partii w trzeciej nie przespały początku i tym razem to one prowadziły 7:2. Wieliczanki szybko odrobiły straty i zmniejszyły straty do jednego punktu, ale gospodynie znów odskoczyły i prowadziły 12:6. Podopieczne trenera Ryszarda Litwina znów rzuciła się do odrabiania strat i znów miały tylko punkt mniej od rywalek (13:14). Zacięta walka trwała do stanu 18:17 dla Uni, potem dwie kolejne wymiany wygrały gospodynie i ponownie odskoczyły rywalkom. Końcówka jednak należała wyraźnie do opolanek – po bloku Ilony Gierak miały piłkę setową przy stanie 24:19, a po chwili potrójnym blokiem zakończyły seta i ponownie objęły prowadzenie w tym meczu.

Czwarty set spotkanie lepiej rozpoczęły podopieczne trenera Nicoli Vettoriego, które już na początku wypracowały sobie trzypunktową przewagę (6:3). Przyjezdne walczyły, odrabiały straty, a potem znów pozwalały rywalkom na zdobycie dwóch lub trzech punktów z rzędu. Po skutecznym bloku Marty Ciesiulewicz na Magdalenie Grabce było 12:8 dla Uni Opole i o przerwę poprosił trener Ryszard Litwin. Jego zawodniczki znów rzuciły się do walki, zbliżyły się do gospodyń na odległość jednego punktów po ataku Karoliny Fedorek (15:16), ale opolanki nie dały się dogonić. Po chwili to one prowadziły 20:17, a trener Litwin po raz drugi poprosił o przerwę przy stanie 22:18 dla gospodyń. Nie wiele mogła ona już pomóc, po błędzie w przyjęciu Angeliki Wystel opolanki miały piłkę meczową przy stanie 24:19. Solna obroniła się jeszcze w dwóch kolejnych wymianach, ale po przerwie na życzenie trenera Vettoriego Oliwia Michalak skutecznie zaatakowała z lewego skrzydła kończąc to spotkanie. Tym samym to opolanki zagrają o 5. miejsce w lidze, a Solna Wieliczka w niedzielę powalczy o miejsce siódme.

MVP: Joanna Pacak

Uni Opole – 7R Solna Wieliczka 3:1
(25:23, 21:25, 25:19, 25:21)