Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: MKS Dąbrowa Górnicza wskoczył na podium

I liga K: MKS Dąbrowa Górnicza wskoczył na podium

Rozgrywki na zapleczu Ligi Siatkówki Kobiet wkraczają w decydującą fazę. Po 21. kolejce pozycję lidera utrzymała ekipa Energetyka Poznań, ale sporo zmieniło się na miejscach 2-4. O swoje walczy też Joker Świecie, tracący aktualnie tylko oczko do czwartej drużyny. Dalej słabo spisują się włocławianki, które wciąż czekają na drugą wygraną w lidze.

21. kolejka I ligi kobiet rozpoczęła się od meczu AZS Politechniki Śl. Gliwice z Uni Opole. Przyjezdne nie mały większych problemów z pokonaniem niżej notowanych rywalek, triumfując w trzech setach. Gliwiczanki liczyły, że uda im się podtrzymać zwycięską passę, jednak licznik zatrzymał się na dwóch wygranych. Wszystko przez to, że miały problemy z przyjęciem i praktycznie za darmo oddawały punkty (15:25). Po zmianie stron początkowo przejęły inicjatywę, ale z każdą kolejną piłką reprezentantki uniwersytetu w Opolu były skuteczniejsze. Trzecia partia była dość zbliżona do premierowej, przewaga drużyny gości nie podlegała dyskusji (25:13).

Do ciekawej konfrontacji doszło w Tarnowie, gdzie Grupa Azoty PWSZ podejmowała MKS Dąbrowa Górnicza. W pierwszym secie lepsze okazały się gospodynie, nie brakowało walki do samego końca i błędów po obu stronach, ale również i punktowych zagrywek. W decydującym momencie więcej zimnej krwi zachowały tarnowianki (25:23). Później ciężar gry na swoje barki wzięła Dorota Ściurka, to przede wszystkim dzięki jej wysokiej dyspozycji MKS mógł się cieszyć z wygranej (25:19). Rywalki jednak nie odpuszczały, ponownie poziom się wyrównał – raz jedna, raz druga ekipa prowadziła. Tym razem 25:23 triumfowały przyjezdne. Zawodniczki Grupy Azoty robiły wszystko, by przedłużyć losy rywalizacji. Były bliskie osiągnięcia tego celu, ale kolejny raz przegrały w końcówce różnicą dwóch oczek (25:27). Dzięki temu zwycięstwu dąbrowianki awansowały w tabeli na drugie miejsce, spychając przeciwniczki na czwartą lokatę.

Tie-break decydował o wyniku spotkania Solna Wieliczka – Wisła Warszawa. Jeszcze niedawno Solna była liderem tabeli, ale obecnie przeżywa drobny kryzys. Świadczy o tym porażka z niżej notowaną stołeczną ekipą. Miejscowe prowadziły nawet 2:1 i były na dobrej drodze, by zgarnąć komplet punktów, lecz zabrakło im kropki nad i. Wisła w ostatniej chwili przejęła inicjatywę, doprowadzając do piątego seta. Warszawianki poszły za ciosem, dyktowały warunki i dość niespodziewanie wróciły do stolicy z 2 oczkami.

Emocji nie brakowało również w Warszawie, gdzie Mazovia Warszawa podejmowała SMS PZPS Szczyrk. Bieg wydarzeń zmieniał się jak w kalejdoskopie, raz lepiej radziły sobie miejscowe, raz adeptki Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Podopieczne Waldemara Kawki zmagały się z kontuzjami, a mimo tego pokazały się z dobrej strony, zmuszając warszawianki do maksymalnego wysiłku. Co ciekawe, premierowa odsłona nic takiego nie wskazywała, bo przyjezdne popełniły sporo błędów. Gdy je wyeliminowały, poziom wzrósł. W tie-breaku kluczowe okazało się doświadczenie, rozpoczęło się od 5:2. Mazovia nie roztrwoniła już przewagi i wygrała całe spotkanie.

Siatkarki Jokera Mekro Energoremont Świecie w derbowym meczu okazały się lepsze od Budowlanych Toruń. Podopieczne Marcina Wojtowicza praktycznie w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła przeważały nad rywalkami. Torunianki walkę podjęły jedynie w secie pierwszym, zakończonym wynikiem 25:23. Później zawodniczki Jokera wrzuciły wyższy bieg i nie pozwoliły Budowlanym na zbyt wiele (25:19, 25:11).

Enea Energetyk Poznań pokonał ostatni zespół tabeli WTS Włocławek 3:0. Przyjezdne tylko w pierwszym secie zdołały przekroczyć barierę 20 punktów, w drugim i trzecim były tłem dla lidera tabeli. Miejscowe całkowicie zdominowały przeciwniczki, były lepsze w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Włocławianki dalej są w bardzo trudnej sytuacji, bowiem mają na swoim koncie zaledwie jedną wygraną i tylko 5 punktów.

W derbach Podkarpacia zdecydowanie lepsze okazały się siatkarki Karpat Krosno, które pokonały 3:0 Szóstkę Mielec. Mielczanki nie mają już raczej szans na uniknięcie walki o utrzymanie w play-out, Karpaty wciąż walczą o miejsce w pierwszej ósemce i grze w play-off I ligi kobiet.