Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: W Mielcu Stal postawiła się gliwiczankom

I liga K: W Mielcu Stal postawiła się gliwiczankom

Siatkarki Stali Mielec odniosły w 18. kolejce I ligi kobiet cenne zwycięstwo. Mielczanki we własnej hali podejmowały wyżej notowaną ekipę AZS-u Politechniki Śląskiej Gliwice. To rywalki były faworytkami, ale mecz w tie-breaku na własną korzyść rozstrzygnęły siatkarki gospodarzy. Dzięki temu awansowały o jedno miejsce w tabeli zaplecza LSK.

Mecz od mocnego uderzenia w polu zagrywki rozpoczęła Agata Michalewicz, to jej dwa serwisy poprzedzone blokiem Aleksandry Cygan oraz kontra Doroty Ściurki złożyły się na prowadzenie Stali 4:0. Następnie raz za razem punktowały przyjezdne, wśród których świetnie spisywała się Oliwia Michalak, do dobrego bloku, ataku dokładając też zagrywkę. Obie ekipy straciły trochę impet w swojej grze, pojawiły się błędy, a dwa punkty Sylwii Pelc pozwoliły akademiczkom z Gliwic prowadzić. Edyta Rzenno próbowała zmienić sytuację dwukrotnie zagrywając w pole gry rywalek, ale następnie mielczanki popełniły dwa błędy w ataku, a rywalki dołożyły do swojego konta kolejne punkty kontrami. Ekipa gości nie ustrzegła się też błędów, a Martyna Gorzkiewicz udanym serwisem dała sygnał ekipie do odrabiania strat. Swoje w ataku dołożyły także Ściurka i Patrycja Ząbek, ale ostatnie dwie akcje należały do Oliwi Michalak i Angeliki Wystel, które zakończyły atakami tego seta.

Blok Pelc i dwa ataki Agaty Skiby otworzyły partię numer dwa, a podrażnione porażką gliwiczanki szybko przejęły inicjatywę na boisku, tym bardziej, że kolejne punkty do prowadzenia dołożyła Wystel. Dystans rósł coraz bardziej, zwłaszcza, że kolejne ataki mielczanek lądowały poza polem gry bądź w siatce. AZS nie utrzymał jednak poziomu przez całego seta, zaczął też popełniać błędy, a różnica topniała. Od momentu, gdy w końcówce dobrze zaczęła grać Inez Pheifer – Juha, Stal zaczęła coraz mocniej odrabiać straty, poszła za ciosem i zamknęła tego seta udaną zagrywką Aleksandry Cygan.

To ona wspólnie z Ząbek punktowały w pierwszych akcjach trzeciej odsłony. Rywalki odpowiadały jednak co trochę udanymi blokami, a w ataku prym wiodła Skiba, dokładając też punkt zagrywką. W połowie seta boisko zdominowały już zupełnie gliwiczanki, zaliczając ośmiopunktową serię. Świetnie zagrywała Michalak, która zdobyła z tego bezpośrednio zza linii końcowej boiska cztery punkty. W bloku rządziła Maria Woźniczka. Pozostałe minuty tego seta nie były już tak efektowne, a zwycięstwo akademiczek nie było zagrożone nawet przez chwilę.

Po kontrze Ząbek Stal prowadziła w czwartej odsłonie 2:0, a następnie budowała przewagę głównie na błędach przeciwniczek. Coraz mocniej rozkręcała się też Ściurka do udanych ataków dokładając też zagrywkę. Przez centralną część seta drużyny przebrnęły grając w miarę wyrównaną siatkówkę, z tym że wszystko toczyło się przy znacznej przewadze mielczanek. Jeszcze Trojan w kontrze i Michalak z pola zagrywki próbowały w końcówce zmobilizować swoją drużynę, jednak nie udało im się to w ogóle, a seta zamknęły dwa błędy ekipy z Gliwic.

Od początku tie-breaka nie do zatrzymania była Ząbek i choć po drugiej stronie siatki robiła co mogła Wystel, to mielczanki budowały coraz wyraźniejszą przewagę. Z każdą kolejną akcją drużyna gospodarzy radziła sobie coraz lepiej, a akcje rywalek były coraz mniej przekonujące. Po serii ataków Ząbek, Gorzkiewicz i Mikołajewskiej oraz bloku Rzenno Stal spokojnie mogła kroczyć do wygranej w secie, jak i w całym meczu, który zakończył błąd gliwiczanek.

Stal Mielec – AZS Pol. Śląskiej Gliwice 3:2
(24:26, 26:24, 19:25, 25:21, 15:8)