Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Mazovia sprawiła niespodziankę w Poznaniu

I liga K: Mazovia sprawiła niespodziankę w Poznaniu

W meczu 3. kolejki I ligi kobiet niepokonany dotąd zespół Energetyka podejmował Mazovię Warszawa, która przegrała oba swoje spotkania. W dwóch pierwszych setach wszystko przebiegało po myśli gospodyń, potem jednak losy meczu się odwróciły. Warszawianki doprowadziły do tie-breaka, w którym po zaciętej walce wygrały i sprawiły sporą niespodziankę, wywożąc z Poznania dwa punkty.

Początek meczu był dość wyrównany i żaden z zespołów nie mógł wyjść na prowadzenie większe niż dwa punkty (6:6). Po ataku amerykańskiej środkowej Olivii Loren Kofi Mazovia wyszła na prowadzenie 10:8, ale poznanianki błyskawicznie odrobiły straty i gra znów się wyrównała. W końcu gospodynie przejęły inicjatywę i po świetnym ataku z prawego skrzydła Izabelli Rapacz prowadziły już 16:13. Przewaga Energetyka powiększała się, zespół gości nie miał pomysłu, jak zatrzymać ataki Rapacz i poznanianki prowadziły już siedmioma punktami (22:15). W końcówce stołeczny zespół obronił jeszcze trzy setbole dzięki dobrym zagrywkom Magdaleny Orlickiej, jednak po chwili seta wynikiem 25:19 zakończyła Rapacz.

Stołeczny zespół nie poddawał się i drugi set również rozpoczął się od wyrównanej gry punkt za punkt. W pewnym momencie siatkarki Mazovii zaczęły popełniać proste błędy i Energetyk wyszedł na prowadzenie 13:10. Trzypunktowa przewaga gospodyń utrzymywała się dość długo, a w końcówce poznanianki wykorzystując błędy rywalek, odskoczyły na sześć punktów. Seta wynikiem 25:18 zakończył skuteczny atak w dziewiąty metr boiska Klaudii Świstek i było już 2:0 dla Energetyka.

Kibice w Poznaniu, którzy spodziewali się szybkiej wygranej swojego zespołu, zdziwili się na początku trzeciego seta, zdominowanego przez stołeczny zespół. Po ataku Aleksandry Szymańskiej Mazovia prowadziła już 6:3 i tak wypracowanej przewagi nie chciały oddać. Przy stanie 13:8 dla zespołu gości o przerwę poprosił trener Marcin Patyk, ale niewiele to pomogło. Skuteczny blok warszawianek spowodował, że było już 17:10 dla podopiecznych trenera Roberta Kupisza. Przyjezdne spokojnie kontrolowały już przebieg wydarzeń do końca seta, a ostatni autowy atak Barbary Cembrzyńskiej przedłużył szanse stołecznej ekipy na wywalczenie punktów w tym meczu.

W czwartym secie niewielką przewagę od samego początku miały warszawianki, ale Energetyk szybko wykorzystał problemy w przyjęciu przyjezdnych i doprowadził do remisu 6:6. Gdy gospodynie wyszły na prowadzenie 11:9, o przerwę poprosił trener Robert Kupisz. Pomogło to na tyle, że Mazovia odrobiła straty, doprowadzając do remisu 12:12, ale gdy tylko Energetyk znów objął dwupunktowe prowadzenie, trener warszawianek znów przerwał grę. Po chwili znów na tablicy wyników widniał remis (17:17). W końcówce emocji było sporo – po ataku z środka Aleksandry Szymańskiej zespół gości miał piłkę setową przy stanie 24:22, a po chwili Klaudia Świstek zaatakowała w aut i w meczu był już remis 2:2.

Od samego początku decydującej partii emocje były ogromne, a wynik oscylował wokół remisu (5:5). Po chwili Patrycja Wyrwa zderzyła się ze swoją koleżanką w obronie, jednak po udzieleniu pomocy była w stanie kontynuować grę dalej. Przy zmianie stron to warszawianki miały punkt przewagi, ale po chwili gospodynie wyszły na prowadzenie 9:8. Kiwka Aleksandry Szymańskiej dała Mazovii pierwszą piłkę setową przy stanie 14:13. O przerwę poprosił trener Marcin Patyk, a jego podopieczne obroniły tego i kolejnego meczbola. Przy stanie 15:15 najpierw skutecznie po bloku zaatakowała Olivia Loren Kofi, a po chwili mecz zakończyła Magdalena Orlicka. Mazovia dość niespodziewanie pokonała w Poznaniu Energetyka, zdobywając pierwsze punkty w tym sezonie.

MVP: Patrycja Wyrwa

Enea Energetyk Poznań – BlueSoft Mazovia Warszawa 2:3
(25:19, 25:18, 17:25, 22:25, 15:17)