Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Joker zameldował się w finale I ligi kobiet

I liga K: Joker zameldował się w finale I ligi kobiet

W czwartym meczu półfinałowym fazy play-off Joker Świecie pokonał MKS Dąbrowa Górnicza i uzyskał awans do finału. Po pewnie dwóch wygranych setach świecianki mocno spuściły z tonu i do głosu doszedł MKS. Przyjezdne nie wykorzystały swoich szans w czwartej odsłonie meczu i będą musiały zadowolić się grą o trzecią lokatę.

Na początku spotkania obie drużyny grały punkt za punkt, świecianki objęły prowadzenie po błędzie dąbrowianek (9:7). Przewaga gospodyń wzrosła do czterech punktów po bloku Adrianny Kukulskiej (13:9), punkt bezpośrednio z zagrywki zdobyła Paulina Brzoska i o przerwę na żądanie poprosił trener Adam Grabowski, MKS przegrywał 9:14. Gospodynie punktowały w bloku, odrzuciły swoje rywalki od siatki i powiększyły swoją przewagę do sześciu punktów (17:11). W końcówce seta podopieczne trenera Marcina Wojtowicza postawiły szczelny blok, przez który nie mogły przebić się dąbrowianki, czujnie zagrały na siatce. Po tym jak punkt w kontrataku zdobyła Weronika Fojucik rozbiły swoje rywalki i wygrały premierową część meczu w stosunku 25:13.

W drugim secie MKS po bloku na Orianie Miechowicz prowadził 6:3, gospodynie wyrównały stan rywalizacji na 6:6 i przejęły inicjatywę na boisku. Przy serii Weroniki Fojucik uzyskały trzypunktową przewagę, kontrataki zamieniały w punkty (10:7). Kolejną serią zagrywek popisała się Oriana Miechowicz, w tym asem serwisowym i przy stanie 9:14 swoje zawodniczki przywołał do siebie trener MKS-u. Na niewiele się to zdało, w natarciu były siatkarki Jokera, wychodziło im niemal wszystko, a punktowy atak Weroniki Fojucik dał miejscowej ekipie dziewięciopunktową przewagę (19:10). Dąbrowianki były tłem dla dobrze dysponowanych gospodyń, po raz kolejny nie kończyły ataków własnych, nadziewały się na blok świecianek. Podobnie jak to miało miejsce w pierwszym secie tego meczu, po raz drugi musiały uznać wyższość Jokera i przegrały go 14:25.

Ekipa z Dąbrowy Górniczej dobrze otworzyła trzeciego seta i na początku prowadziła 3:0, riposta świecianek była natychmiastowa. Punkty bezpośrednio z zagrywki zdobyła Oriana Miechowicz i był remis 3:3. Widząc słabszą postawę swoich podopiecznych przy stanie 3:6 o przerwę poprosił trener Marcin Wojtowicz oraz dokonał zmiany na pozycji przyjmującej, za Adriannę Kukulską na boisku pojawiła się Dagmara Dąbrowska. Przewaga drużyny przyjezdnej utrzymała się do stanu 9:6. Następnie na siatce dobrze zagrała Paulina Brzoska, w polu zagrywki nieźle spisała się Katarzyna Wenerska i był remis 9:9. Punktowy kontratak Aleksandry Lipskiej dał zespołowi gości dwupunktową zaliczkę (12:10). Gra świecianek załamała się, tym razem to one popełniły błędy własne i przegrywały 11:15. Reprymenda trenera Wojtowicza sprawiła, że Joker zniwelował straty do jednego punktu po zbiciu Dagmary Dąbrowskiej (14:15). Był to chwilowy zryw świecianek, drużyna gości punktowała w bloku, odrzuciła od siatki swoje przeciwniczki i prowadziła 20:15. Wydawało się wówczas, że nic złego nie może się temu zespołowi przytrafić, błędy własne w ataku MKS-u sprawiły że był remis 23:23. Dwie ostatnie akcje tego seta należały do zespołu z Dąbrowy Górniczej, czujnie na siatce zachowała się Aleksandra Lipska i dzięki niej ekipa z Zagłębia pozostała w grze.

Dąbrowianki chcąc pozostać w meczu musiały wygrać seta numer cztery. Początkowo żadnej z drużyn nie udało się uzyskać przewagi (4:4, 6:6). Przełom nastąpił przy stanie 10:10, punkt w ataku zdobyła Aleksandra Lipska, kolejny dołożyła Sandra Szczygioł, gospodynie popełniły błąd własny i było 13:10 dla MKS-u. Seria przyjezdnych trwała, na zagrywce ręki nie zwalniała Agata Michalewicz i przewaga dąbrowianek wzrosła do pięciu punktów (15:10). Podopieczne trenera Grabowskiego dobrze zagrały na siatce i do stanu 17:13 utrzymały swoją przewagę. Przy serii Adrianny Kukulskiej doszło do remisu 17:17, gra obu drużyn falowała. Zespół gości jeszcze raz odskoczył swoim rywalkom na dwa punkty i wydawało się, że wygra tego seta, prowadził wówczas 21:19. Jak ważnym elementem jest gra w bloku można było się przekonać w końcówce tego seta, gospodynie wyrównały jego stan na 21:21, punkty zdobyły w bloku i wygrały seta 25:22 i cały mecz 2:1. Tym samym Joker zagra w meczach finałowych o mistrzostwo I ligi, a dąbrowianki będą musiały się zadowolić grą o trzecie miejsce.

Joker Mekro Energoremont Świecie – MKS Dąbrowa Górnicza 3:1
(25:13, 25:14, 23:25, 25:22)

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw): 3:1 dla Jokera.

Joker: Kukulska, Majkowska, Miechowicz, Wenerska, Fojucik, Brzoska, Żurawska (libero) oraz Dąbrowska
MKS: Ściurka, Lipska, Lis, Stroiwąs, Michalewicz, Szczygioł, Colik (libero) oraz Szynkiel, Wilczek, Bryda i Bodasińska (libero)