Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Joker nowym liderem, niespodziewana porażka wieliczanek

I liga K: Joker nowym liderem, niespodziewana porażka wieliczanek

Nowym liderem I ligi kobiet został Joker Świecie, podopieczne trenera Marcina Wojtowicza pokonały w meczu na szczycie Energetyka Poznań. Niespodziewanej porażki doznały siatkarki 7R Solnej Wieliczka – uległy one KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, zacięty pojedynek z kolei stoczył beniaminek z Jarosławia, który wygrał z Budowlanymi w Toruniu 3:2. Zwycięstwa zanotowały ekipy z Częstochowy i Krosna.

W meczu dwóch czołowych drużyn I ligi kobiet lepsze okazały się siatkarki ze Świecia, wygrały one spotkanie 3:1 z poznaniankami i zostały nowym liderem tabeli. Przyjezdne dominowały na boisku w pierwszych dwóch partiach, w trzeciej górą były gospodynie. W ostatnim secie zespół gości dosyć pewnie wygrał i dopisał do swojego konta dwa punkty. – Miałyśmy problemy z przyjęciem zagrywki w czwartym secie, pomimo tego mogłyśmy rozstrzygnąć na swoją korzyść ten fragment, mogłyśmy bardziej powalczyć, zabrakło nam też szczęścia. Nie jesteśmy słabszym zespołem od Jokera, nasze rywalki grają w niemal niezmienionym składzie i to jest ich atut. Musimy się nawzajem wspierać i sobie pomagać, wyciągniemy wnioski z tego spotkania, naszym celem było zwycięstwo w tym meczu – powiedziała zawodniczka Energetyka Kinga Dybek. Warto dodać że było to siódme kolejne zwycięstwo drużyny ze Świecia w starciu z Energetykiem od 2018 roku (wliczając fazę play-off oraz mecze ligowe – przyp. red.). Joker ma na swoim koncie 17 punktów i o jeden wyprzedza dotychczasowego lidera drużynę z Wieliczki, świecianki mają rozegrany jeden mecz mniej. W kolejnym spotkaniu Joker będzie grał z drużyną z solnego miasta we własnej hali i starcie to urasta do miana hitu kolejki. Energetyk Poznań po tej porażce pozostał na czwartym miejscu w tabeli i traci do Jokera trzy punkty i ma trzy przewagi nad AZS Uni Opole. W najbliższej kolejce drużyna z Poznania będzie pauzowała.

Do zaskakującego rezultatu doszło w meczu 7R Solnej Wieliczka z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Kroczące od zwycięstwa do zwycięstwa siatkarki z solnego miasta musiały tym razem uznać wyższość niżej notowanych ostrowczanek. Dla podopiecznych trenera Ryszarda Litwina była to pierwsza porażka w tegorocznych rozgrywkach, mecz był bardzo nierówny o czym świadczą wyniki drugiej i trzeciej partii. Najpierw gospodynie wygrały 25:12, a trzecią odsłonę w takim samym stosunku na swoją korzyść zapisały ostrowczanki. – Wygraliśmy mecz po walce, wielkim zaangażowaniu i dyscyplinie taktycznej. Dziewczynom należą się ogromne brawa. Mimo przeciwności losu i naszych problemów w ostatnich tygodniach pokazały, że mają charakter, że są zespołem, który potrafi wygrywać z najlepszymi. Te trzy punkty zdobyte w Wieliczce są dla nas jak tlen. My trenerzy cieszymy się, bo widzimy, że nasza praca nie idzie na marne. Jak tylko mamy dobry tydzień treningowy, to wszystko funkcjonuje w drużynie. Życzyłbym sobie więcej takich meczów – powiedział po zwycięstwie trener drużyny z Ostrowca Św. Łukasz Marciniak. Wieliczanki po tej porażce zajmują drugie miejsce w ligowej tabeli, z kolei KSZO nadal jest na jedenastym miejscu i ma sześć punktów w swoim dorobku. Podopieczne trenera Łukasza Marciniaka powiększyły przewagę nad Budowlanymi i Jedynką Tarnów. W kolejnym meczu spadkowicz z LSK zagra z AZS Politechniki Śląskiej, dla obu drużyn będzie to bardzo ważne spotkanie.

Beniaminek z Jarosławia po ciężkiej przeprawie wywiózł z Torunia dwa punkty. Po trzech partiach prowadziła młoda ekipa Budowlanych 2:1 i zanosiło się na niespodziankę. – Straciliśmy punkt na własne życzenie – mówił po meczu Piotr Pajda, trener jarosławianek. – Rywal grał poprawne zawody, ale to nie był poziom, któremu powinniśmy ulec. Pozwoliliśmy im rozwinąć się, bo sami popełniliśmy masę błędów własnych. 20 błędów w dwóch przegranych setach? To zdecydowanie za dużo. Nie można wygrać seta, popełniając więcej niż 8 błędów, szczególnie gdy po drugiej stronie siatki jest porównywalny do nas przeciwnik. Mówię porównywalny, bo obniżyliśmy nasz poziom, do takiego jaki prezentował rywal – podsumował spotkanie trener beniaminka. Jarosławianki znalazły się na trzecim miejscu w tabeli, mają 15 punktów – o dwa mniej od Jokera i jeden więcej od Energetyka. W kolejnym spotkaniu biszkopty zmierzą się z Karpatami Krosno i po raz kolejny będą faworytem tego spotkania. Budowlani Toruń nadal pozostają bez zwycięstwa, mają zaledwie dwa punkty i są przedostatnie, ich sytuacja w tabeli jest mało ciekawa. W ramach ósmej kolejki udadzą się na mecz do Częstochowy, gdzie zagrają z Częstochowianką.

AZS Politechniki Śląskiej w meczu z beniaminkiem z Częstochowy musiał uznać wyższość swoich rywalek i uległ im 0:3. Ekipa spod Jasnej Góry wygrała drugi mecz w sezonie 2019/2020, dzięki trzem zdobytym punktom jest szósta w tabeli i ma dziewięć punktów. Z kolei gliwiczanki doznały drugiej porażki z rzędu i znalazły się na dziesiątym miejscu w tabeli z siedmioma punktami. AZS Politechniki ma jeden punkt przewagi nad KSZO i jeden straty do Karpat Krosno.

Karpaty Krosno pokonały Stal Mielec 3:2, było to trzecie zwycięstwo podopiecznych trenera Stanisławczyka. Krośnianki po dwóch setach prowadziły 2:0 i zanosiło się na to że wygrają za trzy punkty. Kolejne dwa sety na swoją korzyść rozstrzygnęły mielczanki i o wygranej jednej z ekip musiał decydować tie-break. W nim szala zwycięstwa przechodziła z jednej strony na drugą, ostatecznie po grze na przewagi dwa punkty na swoje konto zapisała ekipa z Krosna. Karpaty zajmują dziewiąte miejsce z ośmioma punktami, a mielczanki są siódme i maja 9 punktów. Stal Mielec kolejny mecz zagra z nieobliczalną drużyną SMS-u Szczyrk.

W meczu rozegranym awansem Grupa Azoty PWSZ Jedynka Tarnów przegrała z SMS-em Szczyrk 2:3.