Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga francuska: Udany start Heynena

Liga francuska: Udany start Heynena

Po słabym początku sezonu działacze Tours VB postanowili zatrudnić Vitala Heynena na stanowisku szkoleniowca. W 11. kolejce ligi francuskiej charyzmatyczny Belg poprowadził swój zespół do zwycięstwa nad ASUL Lyon.

Nie jest to najlepszy sezon dla graczy Beauvais, którzy przegrali już ósmy mecz w tym sezonie. Ekipa, w której występuje między innymi  znany z gry w Skrze Bełchatów Dejan Vincić, tym razem przegrała na własnym parkiecie 0:3 z Arago de Sete. Gospodarze podjęli walkę jedynie w pierwszej partii – przegranej 22:25. W kolejnych setach goście przejęli zdecydowanie inicjatywę i wygrali gładko dwa razy 25:17. Gra Beauvais opierała się na dwóch siatkarzach, bowiem to Jordan Marie Antoinette oraz Roland Gergye byli najlepiej punktującymi swojej ekipy (zdobyli  odpowiednio 11 i 10 punktów). Ich dobra postawa nie wystarczyła, żeby zatrzymać fantastycznie spisującego się tego dnia Thibaulta Rossarda. Młody Francuz zdobył 18 „oczek”, popisując się 65-procentową skutecznością ataku. Arago plasuje się w połowie tabeli, na 7. miejscu, natomiast Beauvais jest 12.

Beauvais Oise Université Club – Arago de Sete 0:3
(22:25, 17:25, 17:25)

Swoją gorszą passę przerwali nareszcie siatkarze Ajaccio, którzy w czterech ostatnich kolejkach uzbierali jedynie dwa punkty do ligowej tabeli, wygrywając 3:2 z AS Cannes. Korsykanie w 11. kolejce wprost zdemolowali Narbonne 3:0, o czym świadczą wyniki poszczególnych partii (25:7, 25:14, 25:19). Katem gości okazał się Jovica Simovski, który zdobył aż 19 „oczek” w tym krótkim spotkaniu. Ajaccio dominowało przede wszystkim w polu serwisowym (9 asów) oraz w bloku (14 punktów, przy tylko 1 Narbonne). Ciężko wyróżnić kogokolwiek w drużynie przyjezdnej, ponieważ cała drużyna zagrała grubo poniżej oczekiwań. Narbonne zajmuje aktualnie 13., przedostatnie miejsce w lidze francuskiej i jeśli chce uniknąć spadku, zdecydowanie musi poprawić swoją grę.

GFCA Volley – Narbonne 3:0
(25:7, 25:14, 25:19)

Udany debiut w lidze francuskiej zaliczył Vital Heynen, którego Tours VB wygrało 3:1 z ASUL Lyon. Mecz nie należał jednak do tych z gatunku łatwych, bowiem niemal w każdym secie walka toczyła się na przewagi. Pierwszą partię wygrali gospodarze 25:22 i już ten wynik mógł zwiastować dobre widowisko w kolejnych odsłonach meczu. Drugi set padł łupem gości (29:27), natomiast trzecia i czwarta partia należały już do Tours. Ostoją ofensywy zespołu Tours  był Czech David Konecny, który zapisał na swoim koncie 20 punktów (51% skuteczności w ataku), z kolei wśród liończyków zdobycze punktowe rozłożyły się po równo na Marka McGivena oraz Władimira Nikołowa (13 „oczek”).  Tours zajmuje obecnie 6. lokatę w tabeli, natomiast Lyon 8. Trzeba jednak pamiętać, że te zespoły mają rozegraną jedną kolejkę mniej.

Tours Volley-Ball – ASUL Lyon 3:1
(25:22, 27:29, 26:24, 25:23)

Spacer’s Toulouse dość niespodziewanie pokonał świetnie radzące sobie w tym sezonie Chaumont 3:1 i to na jego terenie. Ekipa z Tuluzy wygrała wyraźnie pierwszą partię 25:19. W kolejnej lepsi okazali się gospodarze, zwyciężając 25:20. Decydującym momentem tego meczu było zwycięstwo gości w trzeciej partii 26:24. W gospodarzach coś pękło i w konsekwencji ulegli gładko 16:25 w kolejnej odsłonie meczu. Przyjezdni panowali w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, jednak największą różnicę było widać w bloku. Gospodarze zdobyli tym elementem jedynie 5 punktów, przy 12 gości. Świetne zawody rozegrał atakujący Spacer’s Yacine Louati, który zapisał na swoim koncie 21 „oczek”.  Słabsze spotkanie zaliczył natomiast Jean-Pierre Stephane Boyer, który był dotychczasowym liderem drużyny w poprzednich meczach. Młody Francuz zdobył „tylko” 15 punktów (30% skuteczności w ataku).

Chaumont Volley-Ball – Spacer’s Toulouse 1:3
(19:25, 25:20, 24:26, 16:25)

Swój siódmy mecz w sezonie wygrało również Nantes Rezé, które pokonało AS Cannes 3:1 przed własną publicznością. W ekipie gospodarzy mogliśmy podziwiać byłego gracza Czarnych Radom, Dirka Westphala, zdobywcę 7 punktów, jednak to nie on zapewnił zwycięstwo swojej drużynie. Wiodącymi postaciami byli Floris van Rekom (19) oraz Jan Hadrava (17). W szeregach AS Cannes dobrze spisał się jedynie Ewoud Gommans (15 punktów), jednak nie otrzymał od swoich kolegów potrzebnego wsparcia. Dzięki temu zwycięstwu Nantes Rezé ciągle utrzymuje się w czołówce ligi. Sytuacja AS Cannes wygląda zgoła odmiennie. Podopieczni Igora Kolakovicia znajdują się obecnie na 11. pozycji w tabeli.

Nantes Rezé – AS Cannes 3:1
(25:22, 20:25, 25:22, 25:17)

Powoli od dna odbijają się gracze Paris Volley, którzy podejmowali czerwoną latarnię Ligue A – Grand Nancy Volley Ball. Paryżanie pokonali beniaminka bez większych problemów 3:0. Goście postawili się rywalom jedynie w pierwszej partii, którą przegrali 26:28. Dwie kolejne to już całkowita dominacja Paris Volley i zwycięstwa 25:18 i 25:18. Motorem napędowym gospodarzy był Mitja Gasparini (zdobywca 21 punktów), dzielnie wspierany przez Mołdawianina Dmitriia Bahova (19 punktów). Paryżanie wywarli przede wszystkim ogromną presję w polu zagrywki. Tym elementem zdobyli 11 „oczek”, popełniając 14 błędów.

Paris Volley – Grand Nancy Volley Ball 3:0
(28:26, 25:18, 25:18)

Nie tak kibice Poitiers wyobrażali sobie potyczkę z Montpellier. Co prawda gospodarze wygrali pierwszą partię 26:24, ale później było już tylko gorzej. Montpellier przejęło inicjatywę, bijąc rywali w kolejnych trzech partiach 25:17, 25:15, 25:21. Pojedynek rozstrzygnął się praktycznie między dwoma atakującymi: Radleyem Poeyem oraz Philipem Schneiderem. Pierwszy zdobył 23 „oczka” natomiast drugi 20. Gospodarze, ryzykując w polu serwisowym, popełnili zbyt dużo błędów własnych, bo aż 20 (goście jedynie 12). Pomimo tej porażki Poitiers utrzymało się na pierwszym miejscu, a Montpellier awansowało na 3. lokatę.

Stade Poitevin – Montpellier Agglomération 1:3
(26:24, 17:25, 15:25, 21:25)

Podobnie jak w PlusLidze siatkarzy Ligue A czeka prawie miesięczna przerwa spowodowana turniejem kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich. Następna kolejna rozegrana zostanie dopiero 12 i 13 stycznia.