Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Liga Europejska: Udana inauguracja Estonii i Austrii

Liga Europejska: Udana inauguracja Estonii i Austrii

Pierwszy turniej Ligi Europejskiej grupy B odbywa się w Austrii, gdzie oprócz gospodarzy rywalizują jeszcze siatkarze z Luksemburga, Estonii i Białorusi. Oba spotkania zakończyły się wynikiem 3:1, a ze zwycięstwa mogli się cieszyć Austriacy i Estończycy.

Premierową odsłonę dość niespodziewanie lepiej rozpoczęli zawodnicy z Luksemburga, którzy z każdą kolejną akcją udowadniali, że wcale nie zamierzają być chłopcami do bicia. Na drugiej przerwie technicznej prowadzili już pięcioma punktami i zaliczki tej nie roztrwonili, tylko pewnie wygrali 25:18. Nic w tym dziwnego, skoro wypadli od Austriaków lepiej nie tylko w ataku, ale i bloku czy przyjęciu. Rywale potrzebowali czasu, by dobrze wejść w mecz, bo po zmianie stron to oni dyktowali warunki gry. Powoli rozkręcali się Alexander Berger i Thomas Zass, będący głównymi armatami po stronie miejscowych. Dodatkowo zaczęli oni lepiej czytać grę rywali, dzięki czemu wreszcie zaczął funkcjonować ich blok.

Set numer trzy był zdecydowanie najbardziej zacięty, do drugiej przerwy technicznej walka toczyła się niemalże punkt za punkt. Później Austriacy udowodnili, że są drużyną bardziej doświadczoną i wygrali 25:22. Zawodnicy z Luksemburga, wyraźnie podłamani takim obrotem spraw, w czwartej partii nie byli już w stanie zagrozić rywalom. Pomimo dobrego przyjęcia nie radzili sobie w ataku i przegrali różnicą 10 „oczek”. W ekipie Austriaków oprócz wspomnianych wcześniej Bergera i Zassa na wyróżnienie zasłużył także nowy środkowy Effectora Kielce, Peter Wohlfahrstatter. Zawodnik ten skończył 6 z 7 ataków (86 proc.), a do tego dorzucił 1 blok. Po stronie Luksemburga najwięcej punktów zdobył Kamil Rychlicki.

Austria – Luksemburg 3:1

(18:25, 25:19, 25:22, 25:15)

Austria: Menner (9), Jurkovics (1), Tusch (3), Berger (19), Wohlfahrstatter (7), Zass (15), Ringseiss (libero) oraz Kroiss (libero), Trothann, Buchegger (4) i Michel (1)
Luksemburg: Laevaert (3), Lux (3), Maroldt (9), Rychlicki (15), Zuidberg (7), Braas (4), Husi (libero) oraz De Castro (libero), Gajin, Vosahlo, Lentz (1) i Weber

Od zwycięstwa zmagania w Lidze Europejskiej rozpoczęli również podopieczni Gheorghe Cretu. Drugi z meczów rozgrywanych w Austrii był jednak o wiele bardziej zacięty. Walka w każdym z czterech setów toczyła się do samego końca, ale Estończycy oddali przeciwnikom tylko jedną partię. Bardzo dobre zawody rozegrali znani z parkietów PlusLigi zawodnicy: przyjmujący Cuprum Lubin – Keith Pupart i Robert Taht, a także środkowy Ardo Kreek, który występował w Jadarze Radom czy warszawskiej Politechnice. Fenomenalny mecz ma za sobą z kolei Artur Udrys z Białorusi, który zdobył 23 punkty. Co ciekawe, to jego drużyna lepiej wypadła w bloku (10:7).

Białoruś – Estonia 1:3
(21:25, 25:22, 20:25, 22:25)

Białoruś: Marozau (8), Vash (2), Radziuk (14), Busel (9), Udrys (23), Krasneuski (2), Zabarouski (libero) oraz Nazarau i Martynau (2)
Estonia: Pupart (10), Aganits (4), Toobal K., Taht (12), Kreek (12), Venno (25), Rikberg (libero) oraz Toobal A. (libero) i Teppan