Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga czeska: Patucha i Szczerbaniuk rozpoczynają play-off

Liga czeska: Patucha i Szczerbaniuk rozpoczynają play-off

W czeskiej ekstraklasie zakończyła się faza zasadnicza. Adrian Patucha i jego Dukla Liberec, mimo ciągłego pościgu za ekipą z Czeskich Budziejowic, zakończyła ją na drugim miejscu. Tuż za siatkarzami z Liberca uplasował się Robert Szczerbaniuk i jego CEZ Karlovarsko. W ostatniej kolejce drużyna Patuchy wygrała 3:0, natomiast porażkę odniósł zespół drugiego w czeskiej lidze Polaka.

Bardzo niewiele brakowało, by pierwszą część sezonu Dukla Liberec zakończyła na pozycji lidera. Drużyna z Czeskich Budziejowic w ostatnim pojedynku straciła punkt, co sprawiło, że o pierwszym miejscu w tabeli decydował stosunek setów. Patucha i spółka w tym wypadku okazali się słabsi i do play-off przystąpią z drugiej pozycji.

W ostatnim spotkaniu fazy zasadniczej zespół polskiego zawodnika bez większych problemów pokonał na wyjeździe AERO Odolena Voda. Gospodarze nie mieli większych szans z dużo skuteczniej spisującymi się w polu zagrywki rywalami, choć momentami starali się nawiązać z nimi walkę. W tym elemencie przodował Galabov (5 asów serwisowych), mocno we znaki miejscowym przyjmującym dał się także Janouch. Dobre uderzenia zza linii końcowej sprawiły, że blokujący z Liberca dużo lepiej czytali grę rozgrywającego AERO. Widoczne było to zwłaszcza w secie trzecim, w którym Dukla blokiem zdobyła 6 punktów. W szeregach tego zespołu pierwsze skrzypce grali Adrian Patucha oraz Jan Galabov. Polak zdobył dla swojej drużyny najwięcej punktów – 15 (13 atakiem, przy 65-procentowej skuteczności oraz po punkcie blokiem i zagrywką). Oczko mniej zapisał na koncie przyjmujący.

W rundzie play-off, która wystartuje już w środę, drużyna Adriana Patuchy zmierzy się z VK Euro Sitex Pribram.

AERO Odolena Voda – Dukla Liberec 0:3
(21:25, 21:25, 16:25)

Przegrana CEZ-u w ostatnim meczu nie zagroziła jego trzeciej pozycji na koniec rundy zasadniczej. Drużyna Roberta Szczerbaniuka stoczyła, w hali rywali, długą walkę z VK Benatky nad Jizerou, z której wyszła z jednym punktem. Tak naprawdę spotkanie to mogło mieć zupełnie inny przebieg, zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Bo mało brakowało, by to zespół z Karlovarska triumfował w dwóch pierwszych partiach. I tak naprawdę gospodarze mogli zakończyć tę rywalizację w trzech setach. Mimo że CEZ w dwóch pierwszych partiach grał dobrze blokiem, to jednak rywale nadal atakowali skuteczniej i dzięki temu w nich triumfowali. Spadek skuteczności VK w tym elemencie sprawił, że kolejna padła łupem przyjezdnych, którzy poszli za ciosem i w czwartej odsłonie wykorzystali w kontrze wiele podbitych piłek. W secie decydującym zespół z Karlovarska popełnił trochę więcej błędów i nie skończył ważnych akcji, co dało zwycięstwo gospodarzom. W spotkaniu tym Robert Szczerbaniuk wchodził z ławki w pierwszym i drugim secie, trzecią rozpoczął już od początku i pozostał w składzie do końca. Polak zdobył dla swojej drużyny 12 punktów – 9 atakiem przy 45-procentowej skuteczności, dwa blokiem oraz punkt zagrywką.

Przed zespołem Roberta Szczerbaniuka pojedynki I fazy play-off z Volleyball.cz Kladno

VK Benatky nad Jizerou – CEZ Karlovarsko 3:2
(25:23, 25:23, 23:25, 16:25, 15:9)