Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga: AGH pokonał Norwida i wyrównał rekord ligi

I liga: AGH pokonał Norwida i wyrównał rekord ligi

Kiedy już wydawało się, że mecz w Krakowie zakończy się szybkim 3:0 dla gości z Częstochowy, AGH wygrało trzecią partię 25:9 i odwróciło losy spotkania. Po kolejnych trzech zwycięskich setach krakowianie mogli dopisać sobie 2 oczka do ligowej tabeli. Podopieczni Andrzeja Kubackiego wyrównali również rekord z tego sezonu.

Pierwsza partia już od samego początku zaczęła układać się po myśli podopiecznych Radosława Panasa, którzy szybko objęli prowadzenie 7:3. Reakcją na dobrą grę rywali był czas wzięty przez Andrzeja Kubackiego. To zagranie zdało zadanie, bowiem krakowianie zdobyli punkt w kolejnej akcji, lecz przyjezdni nie spuszczali z tonu. Po chwili na tablicy wyników pojawił się rezultat 10:15, a częstochowianie coraz luźniej poczynali sobie na boisku AGH. Gospodarze próbowali jeszcze gonić rywali, ale nie udało się odrobić strat bardziej niż na 2 punkty (18:20). Wysoka przewaga z pierwszej partii pozwoliła Norwidowi kontynuować swoją grę i zwyciężyć 25:21. Początek drugiej odsłony meczu wyglądał zgoła odmiennie, ponieważ tym razem AGH wyszło na dwupunktowe prowadzenie 10:8. To zmobilizowało rywali, którzy zdobyli cztery kolejne oczka z rzędu (10:12), przez co szkoleniowiec gospodarzy był zmuszony wziąć czas. Półminutowa przerwa nie wybiła z rytmu przyjezdnych, którzy powiększali swoją przewagę. Przy stanie 13:16 na boisku w miejsce Grzegorza Surmy, mającego problemy ze skończeniem ataków, pojawił się Kamil Maruszczyk, były gracz częstochowskiego klubu. Pomimo dobrego wejścia Maruszczykowi nie udało się odmienić losów partii, którą ponownie 25:21 wygrał Norwid.

Kiedy wydawało się już, że trzecia partia jest tylko formalnością, a trzy punkty pojadą do Częstochowy, do gry powrócili gospodarze. I to w jakim stylu! Set był wyrównany tylko do stanu 3:3, później na boisku istniała już tylko jedna ekipa. AGH coraz szybciej nabierało prędkości. Przy wyniku 7:3 Radosław Panas, widząc niemoc swoich graczy, poprosił o czas. Siatkarze wrócili na boisko, ale AGH ani na chwilę nie spuściło z tonu. Szkoleniowiec przyjezdnych desygnował do gry Mateusza Zawalskiego, który zastąpił Łukasza Usowicza. Nie do zatrzymania byli skrzydłowi AGH: Jan Fornal, Kamil Maruszczyk oraz fenomenalny tego dnia Arkadiusz Żakieta. Od stanu 13:8 krakowianie zdobyli aż 7 punktów z rzędu (20:8) i stało się jasne, że nie dadzą sobie wydrzeć z rąk tak wysokiego zwycięstwa. Ostatecznie set zakończył się bardzo wysokim zwycięstwem AGH, 25:9. Podrażnienie częstochowianie rozpoczęli czwartą partię od stanu 2:6. Krakowianie powoli, ale systematycznie odrabiali straty i udało im się dojść rywala na 9:9. Gdy po chwili zrobiło się już 11:9 dla AGH, o czas poprosił zaniepokojony Radosław Panas. Gospodarze parli dalej, trzymając rywali na bezpieczny dwu-, trzypunktowy dystans. Świetnie w ataku spisywał się ponownie Arkadiusz Żakieta, z którym nie mogli poradzić sobie blokujący gości. Przewaga krakowian utrzymywała się do końca seta, którego miejscowi wygrali 25:20.

Tie-break ułożył się całkowicie pod dyktando gospodarzy, którzy po dwóch wygranych partiach odzyskali pewność siebie. Po kilku akcjach przewaga AGH wynosiła już 5 punktów (8:3), co okazało się wystarczającą zaliczką, by trzymać rękę na pulsie. Ostatecznie krakowianie wygrali 15:7 i cały mecz 3:2. Poza uporczywą walką i pokonaniu rywala mimo przegranych dwóch pierwszych partii ten mecz był wyjątkowy dla gospodarzy jeszcze z jednego powodu. Za sprawą zwycięstwa 25:9 w trzeciej odsłonie meczu AGH wyrównało rekord ligi pod względem wysokości zwycięstwa w regularnym secie. Do tej pory ta sztuka udała się jedynie Stali Nysa, która w tym samym stosunku pokonała Ślepsk Suwałki w 6. rundzie oraz Warcie Zawiercie, która zbiła… AGH w 17. kolejce.

MVP: Arkadiusz Żakieta

AGH Kraków – Norwid Częstochowa 3:2
(21:25, 21:25, 25:9, 25:20, 15:7)

AGH: Kania (6), Żakieta (22), Surma (4), Fornal (16), Mordyl (11), Adamski (5), Wroniecki (libero) oraz Bik (libero), Maruszczyk (15), Dudziński i Ściślak
Norwid: Kryński (18), Usowicz (3), Oczko (2), Mucha (6), Miarka (8), Smolarczyk (14), Zieliński (libero) oraz Kołodziej (libero), Kraś, Kaczyński (1), Kogut (4), Gromadzki (1) i Zawalski (2)