Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Liczby i statystyki – najlepsi po rundzie zasadniczej PlusLigi

Liczby i statystyki – najlepsi po rundzie zasadniczej PlusLigi

Statystyka ma tyle samo zwolenników, jak i przeciwników. Nam najbliższy jest pogląd, że to nauka opisująca część rzeczywistości, z którą trudno dyskutować, ale trzeba zauważać również to, co istnieje poza statystyką. A jak pod względem liczb prezentowali się siatkarze występujący w PlusLidze w rundzie zasadniczej?

Każda dyscyplina sportu sięga po statystykę, po liczby, które w jakiś sposób będą opisywać rzeczywistość, które łatwo porównać, zestawić ze sobą, tworzyć rankingi, bić rekordy. Tak jest również w siatkówce, chociaż tu nie wszystko da się wyliczyć. W najwyższej lidze w Polsce na każdym meczu są obecni statystycy, którzy za pomocą cyfr próbują zapisać grę poszczególnych zawodników, jak i zespołów. Co wyszło z porównań tych cyfr po rundzie zasadniczej?Najlepszy rozgrywający – Fabian Drzyzga

Zgodnie ze statystykami zamieszczonymi na oficjalnym portalu PlusLigi najlepszym rozgrywającym naszej ekstraklasy w rundzie zasadniczej był zawodnik Asseco Resovii, Fabian Drzyzga. Wyprzedził on w tej klasyfikacji Benjamina Toniuttiego z ZAKSY Kędzierzyn-Koźle oraz Grzegorza Pilarza z BBTS-u Bielsko-Biała. Oczywiście ocena gry rozgrywającego za pomocą statystyk jest najbardziej subiektywna i najmniej komfortowa. Dużo tu miejsca na błąd, a każdy z kibiców na pewno będzie miał na ten temat swoje zdanie. Podobnie jak każdy z zawodników, którzy mają swoje upodobania do gry akurat z tym, a nie innym rozgrywającym.

1. Fabian Drzyzga (Resovia) – 51,78% (skuteczność rozegrania)
2. Benjamin Toniutti (ZAKSA) – 51,42%
3. Grzegorz Pilarz (BBTS) – 46,40%
4. Grzegorz Łomacz (Cuprum) – 45,54%
5. Lucas Kampa (Czarni) – 45,41%

Najlepszy środkowy – Wojciech Grzyb

Na pozycji środkowego wszystko jest już dużo łatwiej policzyć. Dobry środkowy powinien charakteryzować się skutecznym blokiem oraz skutecznym atakiem. W statystykach prowadzonych przez PlusLigę ważna jest również skuteczność zagrywki. W tej klasyfikacji, w której liczony jest specjalny indeks zawierający te wszystkie elementy, najlepiej w rundzie zasadniczej spisywał się środkowy Lotosu Trefla Gdańsk, Wojciech Grzyb, który wyprzedził Bartłomieja Lemańskiego i Dmytro Paszyckiego. Co ciekawe najlepszy wskaźnik w ataku ma Daniel Pliński, a w bloku Mateusz Sacharewicz, którzy uplasowali się na dalszych pozycjach.

1. Wojciech Grzyb (Trefl) – 0,52736
2. Bartłomiej Lemański (AZS Politechnika) – 0,52705
3. Dmytro Paszycki (Resovia) – 0,52333
4. Mateusz Sacharewicz (BBTS) – 0,51567
5. Daniel Pliński (Czarni) – 0,51340

Najlepszy atakujący – Bartosz Kurek

Na pozycji atakującego najważniejszy jest oczywiście… atak. Statystycy PlusLigi wyliczając ranking atakujących, biorą jednak pod uwagę również skuteczność zagrywki oraz blok. Liderem rankingu jest Bartosz Kurek, który nie ma sobie równych na tej pozycji, jeśli chodzi o atak i zagrywkę. W bloku jest kilku atakujących mających lepsze wyniki od niego, ale sumarycznie to Kurek jest liderem. W rankingu po rundzie zasadniczej wyprzedza Macieja Muzaja i Dawida Konarskiego.

1. Bartosz Kurek (Resovia) – 0,53692
2. Maciej Muzaj (Jastrzębski Węgiel) – 0,48638
3. Dawid Konarski (ZAKSA) – 0,46301
4. Michał Filip (AZS Politechnika)   – 0,46248
5. Mariusz Wlazły (Skra) – 0,45663

Najlepszy przyjmujący – Facundo Conte

Jeśli chodzi o ranking przyjmujących, to branych pod uwagę jest najwięcej elementów. Oprócz przyjęcia i ataku ważne są również blok i zagrywka. Najlepszy indeks wśród wszystkich zawodników występujących na tej pozycji w PlusLidze uzyskał Facundo Conte ze Skry Bełchatów. Argentyńczyk wyprzedził w rankingu Artura Szalpuka i Wojciecha Żalińskiego.

1. Facundo Conte (Skra) – 0,42429
2. Artur Szalpuk (Czarni) – 0,38885
3. Wojciech Żaliński (Czarni) – 0,38807
4. Sam Deroo (ZAKSA) – 0,37890
5. Guillaume Samica (AZS Politechnika) – 0,37853

Najlepszy libero – Szymon Biniek

To, jak statystyka potrafi być zwodnicza, pokazuje nam ranking libero, w którym pod uwagę wzięto… tylko przyjęcie. Nie od dziś jednak wiele zespołów gra na dwóch libero, z których jeden specjalizuje się w obronie, a drugi w przyjęciu zagrywki. Szymon Biniek w zespole Effectora jest typowym obrońcą, ale zdarzyło mu się w jednym z 21 rozegranych spotkań raz przyjąć zagrywkę. A że przyjął ją bardzo dobrze, to… statystycznie jest najlepiej przyjmującym libero – ot meandry statystyki. Pomijając jednak Bieńka, kolejni w rankingu są Paweł Zatorski i Piotr Gacek.

1. Szymon Biniek (Effector) – 0,44211
2. Paweł Zatorski (ZAKSA) – 0,44170
3. Piotr Gacek (Trefl) – 0,44166
4. Michał Żurek (Łuczniczka) – 0,44160
5. Łukasz Koziura (BBTS) – 0,44157

Biorąc pod uwagę statystyczne wyliczenia, moglibyśmy pokusić się o ułożenie najlepszej szóstki (siódemki) rundy zasadniczej PlusLigi. Dokładając do tego rezerwowych, dostalibyśmy najlepszą 14-stkę. W zestawieniu pomijamy jednak Szymona Bińka ze względów wyjaśnionych wyżej.

Rozgrywający:
Fabian Drzyzga (Benjamin Toniutti)

atakujący:
Bartosz Kurek (Maciej Muzaj)

przyjmujący:
Facundo Conte (Sam Deroo)
Artur Szalpuk (Wojciech Żaliński)

środkowi:
Wojciech Grzyb (Dmytro Paszycki)
Bartłomiej Lemański (Mateusz Sacharewicz)

libero:
Paweł Zatorski (Piotr Gacek)

I co państwo na taki skład ułożony przez ciągi cyfr? To tylko statystyka…

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-04-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved