Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > Lech Kowalski: Bez szkolenia młodzieży działalność nie ma sensu

Lech Kowalski: Bez szkolenia młodzieży działalność nie ma sensu

fot. TS Volley Rybnik

Volley Rybnik przed startem sezonu drużynę oparł na młodych zawodnikach. Presja ich nie zjadła i dzięki temu rybniczanie mogli zakończyć 2017 r. jako lider II ligi mężczyzn. Lech Kowalski, dyrektor sportowy Volleya Rybnik, opowiedział o tym, jak wygląda współpraca z młodzieżą. – Można powiedzieć, że albo ktoś szkoli profesjonalnie, albo niech zajmie się rekreacją. Dla mnie i moich kolegów trenerów szkolenie młodzieży jest oczkiem w głowie – podkreślił.

Przed tym sezonem postawiliście na młodych, utalentowanych zawodników. Spodziewaliście się, że drużyna będzie grała tak dobrze?Lech Kowalski: – Przed sezonem nasz zespół stanowił wielką zagadkę. Zarząd i trener Dariusz Luks postanowili stworzyć zespół młody, ambitny, chcący się rozwijać. O analizę potencjału sportowego zadbał trener Luks i dobrał taki skład, który powinien się rozumieć na boisku i poza nim, który nie kalkuluje, tylko walczy o każdą piłkę. Dobrze się też stało, że pojawiły się pierwsze kroki zmierzające do podjęcia współpracy klubów z naszego regionu, a konkretnie współpracy z Jastrzębskim Węglem. Ten fakt także miał pewien wpływ na kształt naszego zespołu. Tego, że po pierwszej rundzie będziemy zajmowali pierwsze miejsce, nie spodziewaliśmy się. Na razie nic to jednak nie znaczy oprócz faktu, że faworyci zaczęli się z nami liczyć i będą się koncentrować na mecze z naszymi „Walecznymi szczupakami”.

Volley Rybnik słynie ze szkolenia młodzieży. Jak ono jest zorganizowane?

– Bez szkolenia młodzieży na wysokim poziomie działalność sportowa nie ma sensu. Można powiedzieć, że albo ktoś szkoli profesjonalnie, albo niech zajmie się rekreacją. Dla mnie i moich kolegów trenerów szkolenie młodzieży jest oczkiem w głowie. Obecnie szkolenie oparte jest na trzech fundamentach, czyli jest to Rybnicka Akademia Siatkówki Młodzieżowej, Zespół Szkół Sportowych w Rybniku przy ul. Grunwaldzkiej, który został objęty patronatem Polskiego Związku Piłki Siatkowej i został przyjęty w poczet Siatkarskich Ośrodków Szkolnych oraz szkolenie młodzieżowe w klubie. Spośród tych fundamentów najważniejszy wydaje się Siatkarski Ośrodek Szkolny PZPS, czyli Zespół Szkół Sportowych w Rybniku. To tutaj funkcjonują mistrzowskie klasy sportowe, w których wykluwają się autentyczne talenty. Przy ZZS kilka lat temu dzięki sukcesom siatkarzy (m.in. wicemistrzostwo Polski juniorów i wychowanie olimpijczyka) wybudowano 3-sektorową halę sportową przystosowaną do siatkówki, która stanowi obecnie bazę do szkolenia. To, że Siatkarski Ośrodek Szkolny należy do jednych z najlepszych w Polsce, świadczy specjalna nagroda PZPS-u im. Wiesława Gawłowskiego przyznana dyrektorowi szkoły Markowi Stojko. Szkolenie młodzieżowe w klubie to dwie kategorie, czyli zespół kadetów i zespół juniorów (przeważnie złożonych z absolwentów ZZS). Obydwa zespoły grają w Śląskiej I lidze i są prowadzone przez bardzo dobrych trenerów, czyli Wojciecha Kasperskiego (m.in. trenera kadry Śląska) i Krystiana Lipca.

Klub jest chyba również dumny z wychowanków, którzy dziś grają w PlusLidze?

Faktem jest, że o jakości szkolenia świadczą wychowani w klubie reprezentanci lub zawodnicy ekstraklasy, czyli u nas PlusLigi. Obecnie możemy się szczycić, że naszym wychowankiem jest dwukrotny olimpijczyk w siatkówce plażowej Mariusz Prudel (jest to jedyny od wielu lat olimpijczyk-rybniczanin). Natomiast w PlusLidze w tym sezonie grają Paweł Rusek w Resovii Rzeszów, Rafał Szymura w ZAKS-ie Kędzierzyn-Koźle, Michał Potera w MKS-ie Będzin i Kajetan Marek w BBTS-ie Bielsko-Biała (grał w naszym zespole juniorów).

*Cały wywiad dostępny jest na stronie sport.nowiny.pl

źródło: sport.nowiny.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, II liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-01-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved